Nowotwór i PTSD

Choroba nowotworowa jest dla Chorych i ich bliskich jedną z najbardziej stresogennych sytuacji w życiu. Strach, rozdrażnienie, wściekłość, wstyd, obawy przed odrzuceniem przez dotychczasowe środowisko a przede wszystkim lęk o życie to emocje z którymi mierzą się praktycznie każdy Chory na nowotwór jądra, jego rodzina i najbliżsi znajomi.

Niniejsze forum służy rozmowie, wyjaśnianiu pojawiających się problemów sfery emocjonalnej. Traktuje także o odchodzeniu, radzeniu sobie w jednym z najtrudniejszych momentów w życiu człowieka.

Nowotwór i PTSD

Postprzez lewis » 18 Lut 2018, 22:16

Badanie prowadzone przez National University of Malaysia i Harvard Medical School pokazały, że około połowy pacjentów chorych na raka odczuwa niepokój, bądź okazuje symptomy depresji. U około 20% z tej grupy są one na tyle silne, że można je zdiagnozować jako zespół stresu pourazowego (PTSD), czyli zaburzenie do tej pory diagnozowane głównie u osób, które doświadczyły udziału w konflikcie zbrojnym. Co więcej u części pacjentów takie symptomy są obserwowane nawet wiele lat po zakończeniu leczenia. W takich sytuacjach warto poszukać terapii. Nie ze wszystkim człowiek jest w stanie poradzić sobie sam.

https://www.nhs.uk/news/cancer/some-cancer-patients-may-be-risk-ptsd/
lewis
 
Posty: 82
Rejestracja: 14 Gru 2013, 00:55

Re: Nowotwór i PTSD

Postprzez him » 19 Lut 2018, 22:28

prawda!
him
 
Posty: 82
Rejestracja: 25 Paź 2013, 23:45

Re: Nowotwór i PTSD

Postprzez Kasia75 » 09 Mar 2018, 19:17

Z własnego doświadczenia wiem, że dotyczy to też członków rodziny - ja jestem żoną i chociaż minęło już ponad 10 lat od zakończenia leczenia wciąż to do mnie wraca i wciąz na nowo przeżywam a właściwie to mam wrażenie, jakby to chorowanie mojego męża nigdy się nie skończyło.
Kasia75
 
Posty: 16
Rejestracja: 31 Sty 2018, 20:44


Wróć do Sfera psychiki i emocji

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość