Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Przeczytaj zanim napiszesz czyli regulamin, zasady, ważne ogłoszenia i ogólnodostępne informacje od redakcji.

Re: Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Postprzez Aurelia » 20 Lip 2022, 15:29

@user90
Po wszystkich otrzymanych informacjach wygląda, że musimy czekać na wyniki histo i czekać aż nas umówią do onkologa. Trochę mi ręcę opadają, że nie mogę nic więcej zrobić tylko czekać aż ktoś sam się odezwie.

Tydzień po orchidektomii mamy dzisiejsze wyniki markerów:
bhcg <0,2 (norma 0-2) super spadło z 4,22
AFP 8,7 (0-7) tutaj brak spadku ostatnio było 8,6 a za pierwszym razem (2,5 tygodnia temu) 8,7
LDH 165 (norma 135-225) tutaj wzrost z 141

w morfologii podwyższone IG 0,05tys/ul (norma 0-04) i 0,6% (norma 0-0,5) oraz nieznacznie hemoglobina i erytrocyty (te dwa tak jak ostatnio).
Zastanawiam się czy IG może mieć coś wspólnego wysiękiem, który leci po orchidektomii. Pojawił się 5 dni po wyjściu ze szpitala lekko czerwony.

Standardowo zastanawia mnie niezmienny wynik AFP i wzrost (chociaż mocno w normie) LDH. Wiem, że AFP może wolniej spadać, i ten wynik tez nie jest ekstra wysoki, ale bez zmian? :(
Trzeba będzie powtórzyć wyniki za tydzień i obserwować, ale czy ten AFP coś znaczy?
Aurelia
 
Posty: 19
Rejestracja: 01 Lip 2022, 12:20

Re: Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Postprzez user90 » 20 Lip 2022, 19:59

AFP po tygodniu powinno raczej spaść. A robiliście w tym samym laboratorium? Może jest inny zakres wyników, inna czułość urządzenia? Wizytę u onkologa możecie umówić wcześniej jeśli jest jakiś czas oczekiwania w miejscu do którego chcecie iść. Tzn nie musicie mieć histo żeby umawiać sama wizytę, ale histo już na wizycie będzie przydatne
user90
 
Posty: 81
Rejestracja: 14 Gru 2019, 12:20

Re: Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Postprzez tobson85 » 20 Lip 2022, 20:05

Hejka

taki wynik AFP na nic konkretnego nie wskazuje. Trzyma sie mniej wiecej na tym samym poziomie. Sa osoby ktore po prostu tak maja - lekko podwyzszone AFP i tyle - taka ich natura.
Jesli wynik nie bedzie wzrastal, to mozna zapewne przyjac, ze tak po prostu jest.

pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Postprzez Aurelia » 21 Lip 2022, 08:32

@user90
Tak specjalnie mąż jechał do diagnostyki żeby były te same parametry. W zasadzie ważne że bhcg spadło prawidłowo? Z tego co wyczytałam tutaj to znak, że wycięto źródło.
W Wejherowie wygląda to trochę tak, że chyba mamy jakąś opiekunkę onkologiczna i ona wszystko ogarnia dla konkretnego pacjenta ( nie wiem czy w innych placówkach też tak jest). Mówiła,że jak będą wyniki to są one przekazywane do lekarza (jeszcze beż wizyty) I pewnie wtedy ewentualnie daje skierowanie na TK i jest umawiana wizyta - wyjdzie w czasie czy dobrze zrozumiałam. Mąż podsumował rozmowę, ze Pani miła i bardzo uprzejma - to info dla tych z Wejherowa ;)

@tobson85
Różne informacje już czytałam o tym AFP, że jedzenie, wątroba itp fakt nigdy tych badań mąż nie robił więc nie wiemy jak to wyglądało. Za tydzień ponowimy badania i tyle trzeba kontrolować do wizyty.

Panowie dziękuję za każde odpowiedzi, naprawdę łatwiej gdy ktoś przedstawia swój punkt widzenia.
Aurelia
 
Posty: 19
Rejestracja: 01 Lip 2022, 12:20

Re: Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Postprzez Aurelia » 22 Lip 2022, 13:37

mamy wyniki histo. Wizyta u onkologa we wtorek. Mamy dostac skierowanie na TK (które ponoć są na wrzesień).
Będę wdzięczna gdybyście swoim okiem i doświadczeniem zerknęli na wyniki męża:
Jądro 5x5x2,4cm, z osłonkami i 6cm częścią powrózka nasiennego oraz tkanką tłuszczową kanału pachwinowego. Prawie cały miąższ jądra nacieczony białą, sadłowatą tkanką.
Makroskopowo naciek nie przekracza osłonki białawej.
A - linia cięcia powrózka nasiennego 1c (1)
B - powrózek część środkowa - 1w (1)
C - jądro z najądrzem i siecią jądra - 3c (3) makrobloki
D - tkanka tłuszczowa kanału pachwinowego - 3w (1)
KB

Mikroskopowo
seminoma
ICD-0: 90613

W utkaniu guza rozproszone komórki syncytiotrofoblastu.
Rozległość guza: guz ograniczony do jądra
Naciekanie naczyń NIE
naciekanie sieci jądra NIE
naciekanie najądrza NIE
neoplazja geminalna in situ poza guzem NIE
Marginesy resekcji: linia cięcia powrózka nasiennego, wycinek z części środkowej powrózka, powierzchnia jądra oraz tkanka tłuszczowa kanału pachwinowego wolne od nowotworu.
pT1NxMx, R0
Aurelia
 
Posty: 19
Rejestracja: 01 Lip 2022, 12:20

Re: Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Postprzez user90 » 22 Lip 2022, 13:44

Poczekajcie aż odpisze ktoś bardziej doświadczony niż ja i nie bierzcie mojej opinii za pewnik ale wychodzi na to że macie niski stopień zaawansowania. W dodatku Nasieniak, a więc on nie podwyższa AFP. Więc to AFP to tak jak napisał przedmówca po prostu może tak już u partnera jest. Jeśli TK będzie czyste to do wyboru obserwacja (preferowane raczej) lub chyba jeden cykl karboplatyny czyli tej "lżejszej", chemii w porównaniu do bep, ale nadal to chemia. O ile w tk będzie wszystko ok.

Odnośnie tk to mając skierowanie możecie robić badania gdziekolwiek. Jeśli to początek września to powiedzmy ok, ale ja osobiście bym szukał krótszych terminów w innych placówkach jeśli to będzie np koniec wrzesnia.
user90
 
Posty: 81
Rejestracja: 14 Gru 2019, 12:20

Re: Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Postprzez tobson85 » 23 Lip 2022, 20:36

Hej
Jesli w badaniach obrazowych nic nie wyjdzie i AFP nie będzie wzrastać to będzie obserwacja lub 2x karboplatyna.
Przy wyraźnym wzroście AFP to mimo ze w hispacie wyszedł nasieniak, byłoby to traktowane jako nienasieniak, ale poki co nic na to nie wskazuje.

Skierowanie jesli bedzie wystawione na CITO to TK powinno sie dać ogarnąć w tydzień, dwa. Koniecznie przypilnujecie żeby było CITO. Przypilnujecie, żeby lekarz wystawił nie tylko na brzuch i miednice mniejsza ale także na klatkę piersiowa.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Postprzez Aurelia » 26 Lip 2022, 18:09

Jesteśmy po wizycie u onkologa w Wejherowie. Niestety Pani doktor dawno nie miała styczności z tym nowotworem i nie umiała odpowiedzieć na nasze zadne pytania.
Jedyny plus że dr Adamowicz widział wyniki I dal swoje sugestie.
Do rzeczy. Afp nie dawało mi spokoju i dzień przed wizytą mąż ponawiał markery i zrobił wątrobowe.
Bhcg beż zmian w normie
Wzrost LDH do 175 (norma do 225)
Wzrost AFP do 9.7 (norma do 7)
AST 39 norma do 40
ALT 97 norma do 41
Wcześniej mąż robił badania na zapalenie wątroby typu B i c i byly OK.
Po naszej sugestii Pani doktor dala skierowania na ponowienie badań na wątrobę, ze byc moze tutaj podbija AFP. Mamy też skierowanie pilne na TK 3 części.
Dodatkowo dr Adamowocz zlecił dodanie informacji przez laboratorium w wynikach histopatologicznych i doszła informacja,że guz ograniczony do jadra- nacieka osłonkę białawą (wcześniej nie było tej info)
Klasyfikacja nadal PT1.
Co ciekawe odbyły się już dwa konsylium.
Może ktoś z Was ma doświadczenie z takimi wynikami wątroby? I AFP?
Na ten moment lekarz nawet nie umiała powiedzieć czy to nasieniak czy nienasieniak przez lekko podwyzszone AFP. Mówiła że raczej wszyscy skłaniają się do obserwacji (jeżeli TK będzie czyste).
Aurelia
 
Posty: 19
Rejestracja: 01 Lip 2022, 12:20

Re: Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Postprzez CRS » 26 Lip 2022, 19:24

Hej
Dr Adamowicz jest na urlopie. 08.08 jest ponownie w pracy. Róbcie TK i uderzajcie do dra Adamowicza.
Powodzenia.
CRS
 
Posty: 45
Rejestracja: 20 Maj 2022, 10:28

Re: Wyniki lekko ponad norme? mocno zawyżone?

Postprzez tobson85 » 26 Lip 2022, 20:05

Hej
Napisz maila do dra Sarosieka z prośba o druga opinie.
tomasz.sarosiek@tomaszsarosiek.pl.

Fakt ze jedna z prób wątrobowych jest podwyższona może mieć powiązanie z AFP na podwyższonym poziomie. Pytanie czy tendencja AFP będzie wzrostowa, czy na przykład ostatni wynik macie z innego laboratorium i dlatego ciut inaczej. Z reszta AFP może sobie isc lekko w górę i w dół.

Napiszcie do dra Sarosieka i zobaczycie co wam odpisze - to nic nie kosztuje. Załączcie wszystkie wyniki, które macie.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ważne informacje forum

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości