Strona 1 z 1

Re: Wytyczne NCCN - 01.2012

PostWysłany: 05 Lis 2013, 12:39
przez c62
Nie wiem czy mogę to tu umieścić:

Pięć głównych błędów w onkologii 2013 według American Society of Clinical Oncology

Źródło: Schnipper LE, Lyman GH, Blayney DW, i wsp. American Society of Oncology 2013 Top Five List in Oncology. J Clin Oncol 2013; doi: 10.1200/JCO.2013.53.3943.|30.10.2013

Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO, American Society of Clinical Oncology) przedstawiło listę 5 rekomendacji odnoszących się do 5 głównych błędów popełnianych w onkologii. Wybrano je spośród 115 nadesłanych propozycji w głosowaniu, w którym brało udział 140 najbardziej doświadczonych członków towarzystwa.

1. U pacjentów, którzy rozpoczynają chemioterapię według schematu, który przedstawia niskie lub umiarkowane ryzyko wywołania nudności, nie należy podawać leków przeciwwymiotnych przeznaczonych dla schematu o wysokim ryzyku wywołania nudności. Jak podkreślili autorzy, leki te mają działania niepożądane i są kosztowne.

2. Nie należy stosować więcej niż jednego chemioterapeutyku w danym momencie w leczeniu raka piersi z przerzutami, o ile pacjentka nie wymaga szybkiej odpowiedzi na leczenie w związku z wywoływanymi przez guz objawami. Wykazano, że stosowanie wielu chemioterapeutyków równocześnie nie zwiększa ogólnego przeżycia, a wiąże się z działaniami niepożądanymi.

3. Nie należy rutynowo wykorzystywać pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) u bezobjawowych pacjentów po początkowym leczeniu nowotworu, o ile nie występują silne dowody na skuteczność takiego postępowania. Jak wykazały badania, PET nie sprawdza się w diagnostyce nawrotów choroby nowotworowej. Ponadto, wyniki fałszywie dodatnie mogą prowadzić do obciążenia pacjentów zbędnym leczeniem i jego skutkami.

4. Nie należy prowadzić skriningu w kierunku raka prostaty przy pomocy swoistego antygenu sterczowego u bezobjawowych mężczyzn, których przewidywane przeżycie jest krótsze niż 10 lat. Jak stwierdzono, swoisty antygen sterczowy nie jest wystarczająco czuły i swoisty. Z tego względu jego wykorzystanie nie prowadzi do zwiększenia przeżycia w grupach.

5. Nie należy wykorzystywać nowoczesnych terapii celowanych, przeznaczonych dla stosowania w przypadkach nowotworów o ściśle określonych cechach, o ile występowanie tych cech nie zostanie wpierw potwierdzone odpowiednimi testami. Zalecenie to wydano z uwagi na potencjalne działania niepożądane i wysoki koszt terapii celowanych.

Re: Wytyczne NCCN - 01.2012

PostWysłany: 05 Lis 2013, 12:57
przez troll
Utworzę nowy temat :)

Pozdrawiam

Re: Newsy onkologiczne - inne

PostWysłany: 02 Lis 2015, 23:58
przez romi
Witam
Co prawda news nie dotyczy nowotworów jądra, ale jest to nowy kierunek w onkologii i pewnie będzie coraz więcej takich leków na różne postacie raka. Niestety koszt terapii jest powalający.


Pierwszy wirus onkolityczny dopuszczony do stosowania
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała Imlygic (talimogene laherparepvec – T-VEC) – pierwszy z nowej grupy preparatów przeciwnowotworowych. Lek zawiera zmodyfikowanego genetycznie wirusa opryszczki, przeprogramowanego tak, by niszczyć komórki czerniaka.
T-VEC podawany jest w iniekcjach wprost do guza (w obrębie skóry), a także do węzłów chłonnych, gdzie lokalizują się przerzuty. Wirus działa dwutorowo: sam zabija komórki nowotworowe od wewnątrz, a jednocześnie, za pomocą zawartej w nim cytokiny GM-CSF, stymuluje komórki układu immunologicznego do atakowania guza.

FDA wydała zgodę na stosowanie T-VEC na podstawie badania, które objęło 436 chorych na rozsianego czerniaka, poza zasięgiem leczenia chirurgicznego. Połowie badanych przez co najmniej 6 miesięcy podawano iniekcje T-VEC, druga połowa była leczona w klasyczny sposób. Okazało się, że rozmiary guza nowotworowego zmniejszyły się u 16,3 proc. pacjentów z grupy badawczej i u 2,1 proc. w przypadku grupy kontrolnej. Czas przeżycia w grupie badawczej był średnio o 4,4 miesiąca dłuższy.

Producent – firma Amgen – ogłosił, że Imylgic trafi na rynek w ciągu tygodnia. Cenę terapii ustalono na poziomie 65 tys. dolarów.

Pozytywną opinię na temat T-VEC wydała też już kilka dni temu Europejska Agencja Medyczna (EMA).