Diagnoza, wyniki itd.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez mardeb76 » 21 Lip 2018, 22:15

Rozumieć należy w ten sposób, że jest to drugie stadium miejscowego zaawansowania choroby pT2 z uwagi na angioinwazję. Jeśli markery będą w normie i w obrazie TK nie będzie nic niepokojącego to dalszym postępowaniem może być albo aktywna obserwacja (ryzyko nawrotu około 20%) lub pojedynczy wlew karboplatyny (zmniejsza ryzyko nawrotu do około 5%). Co do alkoholu to narazie możesz degustować. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 21 Lip 2018, 23:19

Co to właściwie jest angoinwazja? Tak na 'chłopski rozum'. Chcę być przed konsylium doedukowany na tyle ile się da :)
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 22 Lip 2018, 00:08

Witam
Angioinwazja to naciekanie naczyń krwionośnych przez komórki nowotworowe i to jest droga do dalszego rozprzestrzeniania się nowotworu.
Inaczej rzecz ujmując komórki nowotworowe znajdują się w okolicznych jądru naczyniach krwionośnych i mogą zacząć przenosić się z krwią dalej.
Nie oznacza to że już tak się stało, tego jednoznacznie stwierdzić się nie da, dlatego w takim przypadku jest podwyższone ryzyko wznowy, ale możliwa jest aktywna obserwacja.
W wielu przypadkach ryzyko się opłaca i do nawrotu nie dochodzi, przez co unika się chemioterapii.
Jeżeli jednak nawrót nastąpi to nie zmienia się rokowanie, tylko leczenie jest nieco dłuższe i bardziej obciążające.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 22 Lip 2018, 14:49

Jutro o 9 mam badanie TK. O której najpóźniej mogę zjeść dziś jakiś posiłek?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 22 Lip 2018, 15:37

Przed pójściem spać lekkostrawny posiłek, zresztą przez cały dzień poprzedzający badanie nie należy dużo jeść i pić alkohol.
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 23 Lip 2018, 10:16

Już po TK. To teraz pozostaje czekać do piątku na konsylium. Pani na badaniu mówiła, że wynik za 2-3 tygodnie po czym się poprawiła że w przypadku DILO będzie szybciej. Czy wynik badania TK jest potrzebny na konsylium czy może później u onkologa? Czy na konsylium lekarze będą już wiedzieć co stwierdzono na TK?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez mardeb76 » 23 Lip 2018, 10:22

Wynik TK na konsylium by się przydał, bez niego lekarze nic konkretnego nie ustalą. Jest jednak szansa, że do piątku opis Twojego badania bedzie juz wykonany. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 26 Lip 2018, 12:40

Jutro mam konsylium. Czy po konsylium dostanę jakaś diagnozę na piśmie czy po prostu ustnie powiedzą mi jakie dalsze leczenie jest zalecane? Rozumiem, że tak czy inaczej powinienem dostać skierowanie do onkologa? O czymś jeszcze powinni mieć poinformować albo dać skierowanie gdzieś? O coś istotnego zapytać na wypadek jakby zapomnieli mi powiedzieć? Jakieś badania powinienem jeszcze zrobić?

I pytanie jeszcze odnośnie aktywności sportowej. Po jakim czasie można np. biegać albo pójść na siłownię? Rower i piłkę nożna z uwagi na strach o drugie jądro chyba na razie odpuszczę.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 26 Lip 2018, 14:39

Konsylium jest teoretycznie po to, żeby ustalić stan zaawansowania choroby i zaproponować dalsze postępowanie. Jeśli stwierdzą, że potrzebne jest dalsze leczenie dostaniesz skierowanie na oddział chemioterapii, jeśli będzie miała być obserwacja - do przychodni onkologicznej.
Do lekarza onkologa skierowanie nie jest potrzebne, bo po prostu idziesz do przychodni i zapisujesz się na wolny termin.
Żeby ustalenia konsylium miały jakąś wartość lekarze powinni dysponować wszystkimi badaniami, tzn. histopatologią, tomografią i markerami. Jeśli któregoś z tych badań nie będzie to ustalenia konsylium nie powinny być podstawą do wdrożenia jakiegokolwiek postępowania i wtedy nie ma o co pytać.
Wysłuchaj co konsylium będzie miało Ci do powiedzenia, a jak będziesz miał wszystkie badania to napisz maila do dr Sarosieka, dołącz skany wszystkich dokumentów i badań jakie masz i poczekaj na odpowiedź którą niezawodnie dostaniesz bardzo szybko. Wtedy będziesz mógł porównać ustalenia konsylium i opinię jednego z najlepszych lekarzy w Polsce specjalizującego się w leczeniu nowotworów jądra. Jeśli stwierdzi, że potrzebne jest leczenie niewykluczone, że zaproponuje Ci wizytę w Magodencie w Warszawie.
Ponieważ lekarze różnie reagują na informację, że zamierza się zasięgnąć drugiej opinii najlepiej nic na ten temat nie mówić.
Przynajmniej przez miesiąc należy unikać większego wysiłku fizycznego. Chodzi o to, żeby nie nabawić się przepukliny. Później należy stopniowo obciążać organizm i wtedy sam będziesz widział co możesz robić.
Nie ma powodu dla którego nie miałbyś jeździć na rowerze, ale to Twoja decyzja.
Napisz co ustaliło konsylium i jak będziesz miał wyniki TK to zamieść opis na forum.
Powodzenia
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 26 Lip 2018, 15:27

Czyli mogę iść do dowolnej przychodni onkologicznej? Rozumiem, że z uwagi na rodzaj choroby terminy wszędzie powinny być w miarę rozsądne? Było wspomniane, że w Szczecinie leczenie onkologiczne nie stoi na wysokim poziomie ale czy mimo wszystko da radę wskazać osobę albo miejsce godne polecenia?

Wszystko poza TK już jest. Zakładam, że wyniki TK lekarze będą jutro mieć. W przeciwnym razie trochę bez sensu byłoby dla mnie te konsylium. Oczywiście jak już wszystko będę miał to wyślę do dr Sarosieka plus jutrzejszą diagnozę i sugestie po konsylium.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości