Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Postprzez klapouch » 21 Cze 2019, 16:20

Cześć!

Przede wszystkim dzięki za wszystko, co robicie, w kwestii wspierania chorych i poszerzenia wiedzy na temat raka jądra, już teraz dużo na tym skorzystałem.

Mój przypadek:

12 czerwca
pierwsza wizyta u urologa, prawe jądro wyraźnie twardsze niż lewe; lekarz zleca badanie krwi (AFP i beta-HCG) i badanie USG (wykona je dwa dni później on sam).

14 czerwca
beta HCG (ICD-9: L46) 2,89 mIU/ml (0-2)
AFP (ICD-9: L07) 15,40 IU/ml (0-5)
USG: (...)w części centralnej jądra prawego zmiana ogniskowa o wym 25 x 15 mm.

"Proszę pana, to jądro jest do usunięcia" - usłyszałem. Rozpoznanie: guz jądra prawego.

Lekarz proponuje, że sam mnie zoperuje w szpitalu, w którym pracuje (obie wizyty diagnostyczne miałem w luxmedzie). Zgadzam się.

18 czerwca
operacja orchidektomii prawostronnej; badanie markerów nie było powtarzane tuż przed operacją, nie miałem też tomografii

Wyniki histopatologii mam otrzymać 5 lipca

Lekarz zaproponował, że przyjmnie mnie z powrotem w luxmedzie i wypisze mi skierowanie na tomografię komputerową. Na moje pytanie, czy nie powinienem się już zapisać do onkologa, odpowiedział: "ja pana dalej pokieruję".

Nie dostałem karty DiLO - nie wiem, czy powinno mnie to niepokoić?

I jeszcze kilka pytań do Was:
Co teraz? Zapisywać się do poradni onkologicznej i tam już robić tomografię?
Czy wynik markera AFP oznacza, że to będzie nienasieniak?
Czy na podst. markertów i wielkości guza da się ocenić przed badaniem hist. w jakim stadium rozwoju był/jest nowotwór?
Kiedy powtórzyć markery? Dwa tygodnie po operacji?
A, i tak drobnostka - czy szwy mogę ściągnąć obojętnie gdzie? może mi to zrobić pielęgniarka? bo szpital, w którym miałem zabieg, niestety daleko... Oczywiście, zapytałem o to lekarza. Odpowiedział: "może pan [gdziekolwiek], ale jak coś spieprzą, to na własną odpowiedzialność".
klapouch
 
Posty: 8
Rejestracja: 21 Cze 2019, 16:00

Re: Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Postprzez romi » 21 Cze 2019, 16:33

Witam
Jeśli lekarz zaproponował, że wyda Ci skierowanie to oczywiście skorzystaj. Karta DILO przyspiesza badania diagnostyczne, ale jeśli wszystko będzie szło po \twojej myśli to na razie nie przejmuj się kartą.
Wygląda, że jest to nienasieniak, ale wiadomo na pewno będzie jak otrzymasz histopatologię. Ile masz lat? Na określenie stadium zaawansowania również trzeba poczekać, wygląda na wczesny etap.
Badanie markerów tydzień po zabiegu i co tydzień, żeby określić wzrost/spadek.
Jak już będziesz miał wszystkie badania wtedy możesz zgłosić się do onkologa. Nie potrzeba skierowania.
Napisz skąd jesteś, może warto byłoby wybrać się się do polecanego na forum ośrodka?
Szwy oczywiście można zdjąć gdziekolwiek, byleby robiła to osoba znająca się na tym. Pewnie dobrze byłoby gdyby to był szpital, ale jeśli nic złego nie będzie się działo, to ryzyko jest minimalne, że coś się zadzieje złego przy zdejmowaniu.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Postprzez klapouch » 21 Cze 2019, 16:36

Dzięki za błyskawiczną odp.! Wiek 34 l. - Kraków.
klapouch
 
Posty: 8
Rejestracja: 21 Cze 2019, 16:00

Re: Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Postprzez romi » 21 Cze 2019, 18:11

Witam
Wiek wskazuje raczej na nasieniaka, dlatego trzeba poczekać na wynik histopatologii. Może być guz mieszany i wtedy AFP może być podwyższone.
Kraków niestety nie ma najlepszych notowań w zakresie leczenia nowotworów jądra, dlatego polecamy Częstochowę (ponoć już nie ma terminów), lub Warszawę - Magodent lub COI gdzie zostaniesz przyjęty bez zbędnej zwłoki. Jak będziesz miał wyniki to warto pojechać choćby w celu konsultacji.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Postprzez klapouch » 22 Cze 2019, 10:37

Czyli COI w Krakowie też nie bardzo? Słyszałem też legendy o kolejkach w Gliwicach... Konsultację w Wawie zrobię na pewno.
klapouch
 
Posty: 8
Rejestracja: 21 Cze 2019, 16:00

Re: Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Postprzez romi » 22 Cze 2019, 22:31

Ani Kraków, ani tym bardziej Gliwice. Chodzi o to, że zachorowań na nowotwory jądra jest na tyle mało, że lekarze nie mają doświadczenia w leczeniu tej rzadkiej choroby, a niejeden nie miał w ogóle styczności z chorym. Dlatego trzeba korzystać z ośrodków w których pracują lekarze którzy mają doświadczenie i potrafią leczyć nowotwory jądra.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Postprzez klapouch » 28 Cze 2019, 18:23

Takie głupie pytanie odnośnie tomografii...

"Pacjent przed badaniem TK powinien być prawidłowo nawodniony, w tym celu należy wypić 1,5-2 l niegazowanej wody do 3 godzin przed badaniem" - jak mam to rozumieć? Na trzy godziny przed badaniem mam już przestać pić czy właśnie w ciągu tych trzech godzin bezpośrednio poprzedzających TK mam wypić 2 l wody? (Badanie z kontrastem, jak zrozumiałem - kazali mi sprawdzić kreatyninę).
klapouch
 
Posty: 8
Rejestracja: 21 Cze 2019, 16:00

Re: Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Postprzez romi » 28 Cze 2019, 19:32

Witam
Bardziej prozaicznie chodzi o to, żebyś na badanie stawił się z wypełnionym pęcherzem. Wypełniony pęcherz umożliwia radiologowi prawidłową ocenę, a nawodnienie pozwala szybko pozbyć się kontrastu z organizmu. Weź ze sobą butelkę z wodą i po badaniu postaraj się jak najwięcej wypić, żeby wspomóc przepłukanie nerek.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Postprzez klapouch » 05 Lip 2019, 10:21

Mam wyniki markerów z 4 lipca:

AFP 3,81 ng/ml (0,89-8,78)
LDH 147 U/l (125-220)
beta-HCG <2.30 mlU/ml (0,000-5,000)

Pytanie odnośnie beta-HCG: jak interpretować ten wynik, bo mylą mnie te kropki i przecinki - dlatego przepisałem dokładnie tak, jak podali. Innymi słowy: mam poniżej dwa i trzy dziesiąte w skali do pięciu tysięcy czy poniżej dwa i trzy dziesiąte w skali do pięciu? I jak "poniżej", to chyba dobrze, bo koniec skali, tak?

Czekam cały czas na wyniki histopatologii i TK.

PS. Dzięki romi za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi i rady!
klapouch
 
Posty: 8
Rejestracja: 21 Cze 2019, 16:00

Re: Guz jądra prawego 2,5 x 1,5 cm

Postprzez Vaporwavedream » 05 Lip 2019, 10:33

Witaj,
wyniki markerów są prawidłowe. Beta hcg wynosi poniżej 2,3 w wymiarze 0-5. Niektóre ośrodki tak właśnie oznaczają ten marker. Tak czy siak jest ok. AFP ładnie spadło, co też jest dobra wiadomością.
Jak będziesz mieć hist-pat i TK to wrzuć.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron