Guzek 4mm

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Guzek 4mm

Postprzez sengrath » 27 Mar 2016, 21:01

Witam, nazywam się Rafał i mam 26 lat.
We wtorek (22.03.16r.) poprzez samobadanie wykryłem u siebie malutki, twardy guzek na prawym jądrze. Bez chwili wahania, spanikowany wystrzeliłem jak proca do najbliższej poradni urologicznej, aby się zarejestrować na wizytę. Na moje szczęście, termin wizyty (prywatnej) przypadł mi na środę (najbliższy termin z NFZ był na czerwiec ;o - paranoja ). Oczywiście o przerażeniu jakie mną zawładnęło nie muszę opowiadać, bo każdy kto wykrył u siebie guzek w tym miejscu pewnie przechodził przez to samo, no ale wracając do głównego wątku.

W środę (23.03.16r) urolog natychmiastowo wykonał USG. Guzek okazał się bardzo mały (ok. 4mm) ledwo wykrywalny przez USG. Urolog uspokajał, że to jeszcze nie świadczy o najgorszym, dopóki nie zobaczymy wyników badań, więc skierował mnie na markery nowotworowe LDH, AFP. BetaHCG, kazał mi obserwować jądro i w przypadku złych wyników wrócić 7 kwietnia, lub 21 kwietnia jeśli wyniki wyjdą w porządku.

Wyniki markerów wyszły następująco:
Dehydrogenaza Mleczanowa 277 U/l Zakres referencyjny 207-414
B-HCG 0,12mlU/ml Zakres referencyjny 0,00-3,50
AFP 4,25 ng/ml Zakres referencyjny 0,00-7,50

Niby wszystko w normie, jednak co źródło, to inne zakresy referencyjne, gdzie w niektórych LDH jest podane 110-210 a w jeszcze innych 210-480. Martwi mnie także AFP, byłbym spokojniejszy gdyby było w dolnych granicach.

Pytanie do was drodzy forumowicze, czy powyższe badania to powód do paniki, czy po prostu dopadło mnie jakieś mniej poważne schorzenie jądra?
Pozadrawiam
sengrath
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Mar 2016, 20:35

Re: Guzek 4mm

Postprzez Jeek » 27 Mar 2016, 21:28

Witam

Markery w normie, musisz zachować spokój i być czujnym.
Moim zdaniem mógłbyś przed wizytą u urologa jeszcze raz oznaczyć markery,
Ewentualnie skonsultować się z innym urologiem.

Pozdrawiam
Nigdy nie trać nadziei
Jeek
 
Posty: 209
Rejestracja: 24 Sty 2015, 22:46

Re: Guzek 4mm

Postprzez sengrath » 27 Mar 2016, 21:47

Jeek napisał(a):Witam

Markery w normie, musisz zachować spokój i być czujnym.
Moim zdaniem mógłbyś przed wizytą u urologa jeszcze raz oznaczyć markery,
Ewentualnie skonsultować się z innym urologiem.

Pozdrawiam


Tak zrobię, dziękuję za radę :)
sengrath
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Mar 2016, 20:35

Re: Guzek 4mm

Postprzez romi » 27 Mar 2016, 22:33

Witam
Jakkolwiek markery stanowią bardzo dobry wskaźnik, to nie w każdym przypadku można się na nich opierać. Na forum są tacy u których mimo nowotworu markery były w normie.
Oczywiście nie możesz teraz zaniedbać sprawy. Przede wszystkim doświadczony urolog i USG.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guzek 4mm

Postprzez kk91 » 01 Kwi 2016, 08:43

Witam

bHCG masz większe od 0, co niestety nie jest dobrym znakiem, mimo tego, że mieści się w normie. Ja bym Ci sugerował już powtórzyć kolejne markery, nie czekać do 7 kwietnia.

bHCG nie występuje w organizmie mężczyzny, produkuje je natomiast nasieniak - nowotwór jądra.

AFP masz jak najbardziej w normie.

Trzeba powtórzyć markery ze szczególną uwagą czy rośnie bHCG.
kk91
Przyjaciel Forum
 
Posty: 319
Rejestracja: 02 Gru 2014, 19:26

Re: Guzek 4mm

Postprzez arek » 01 Kwi 2016, 12:03

Hej
kk91, muszę koniecznie naprostować Twoja wypowiedź! Dopóki, wartość BetaHCG nie przekracza wartości podanych w labo, nie ma najmniejszego powodu do niepokoju! W trakcie obserwacji może ona sie wahać, dochodzić do górnej granicy, ważne żeby jej nie przekraczało.
Bardzo dobrze opisał to Romi. Podpisuję się pod jego wypowiedzią obiema rękami!
Pozdrawiam!
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: Guzek 4mm

Postprzez kk91 » 01 Kwi 2016, 12:51

W diagnostycje RJ wartością odcięcia bHCG jest 0. Tutaj jest potwierdzony mały guzek w USG, 0 mamy przekroczone. Niepokoju nie chcę siać, tylko pomóc. Ja na podstawie swoich doświadczeń (miałem bHCG~3 a norma do 5) tylko zasugerowałem skrócenie czasu do następnych markerów i sam bym tak zrobił. Na pewno nie czekałbym do 21 kwietnia, uznając te wyniki za poprawne.

Pozdrawiam
kk91
Przyjaciel Forum
 
Posty: 319
Rejestracja: 02 Gru 2014, 19:26

Re: Guzek 4mm

Postprzez arek » 01 Kwi 2016, 19:31

Witaj!
Jeśli się mylę, to proszę o poprawienie mnie, ale gdyby iść wg tego toku, to jakieś 60% forumowiczów musiało by w trybie pilnym udać się do zaprzyjaźnionego oścrodka onkologicznego..
Prostując Twoją wypowiedź posiłkowałem się wypowiedziami naszych forumowych ekspertów, mówiące o tym, że wartości markerów są właściwe dopóki zawierają się w zakresach referencyjnych odpowiednich dla danego laboratorium.
Są ma forum również wyjątki - na szczęście tylko potwierdzające regułę ;) : mam na myśli kolegów, u których wartość AFP fizjologicznie jest na nieco wyższym poziomie aniżeli zakres referencyjny laboratorium. Wartość ta jest stabilna przez długi okres czasu.
Pozdrawiam serdecznie
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: Guzek 4mm

Postprzez sengrath » 21 Kwi 2016, 16:10

Witam, jestem po badaniu kontrolnym, doktor stwierdził, że badania krwi są jak najbardziej w normie, co ciekawe, guzek zmniejszyl się do okolo 1mm, jest ledwo wykrywalny palpacyjnie, a USG nic nie wyłapuje, struktura jąder czysta bez żadnych zwapnien. Prawdopodobnie to był jakiś stan zapalny. Powodów do paniki podobno nie ma, musze po prostu trzymać regularna samokontrole jak dotychczas.
Kamień z serca i ulga.
Pozdrawiam.
sengrath
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 Mar 2016, 20:35

Re: Guzek 4mm

Postprzez Daniel78 » 26 Kwi 2016, 12:52

Jesteś zdrowy :) ale warto się badać co jakiś czas dla świętego spokoju.
Awatar użytkownika
Daniel78
 
Posty: 7
Rejestracja: 26 Kwi 2016, 12:37
Miejscowość: Gdynia


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości