Wykryty maly guz, markery w normie. Na pewno rak?

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Wykryty maly guz, markery w normie. Na pewno rak?

Postprzez bomek » 07 Sie 2016, 01:43

Witam wszystkich! Jestem nowy na forum

Do sedna od razu:
28.07.2016 wykonalem prywatnie kontrolne USG. Jestem po embolizacji zylakow powrozka lewego jadra (bez poprawy) i przypadkowo podczas badania wykryto guza na jadrze prawym. Opis USG:

-Jądro prawe 47x21mm lewe 42x19mm. W prawym w dolnym biegunie niejednorodna hypoechogeniczna zmiana guzowata 11x8mm. Najadrza niezmienione. Po stronie lewej skąpa siatka miernie żylakowato poszerzonych do ok 2 mm naczyń powrózka.

Po szukaniu w internecie o raku zrobilem badania krwi + markery na wlasna reke. Wyniki markerow:

LDH 105 (min 0 max 248)
AFP 2,09 (min 0 max 9)
beta HCG <0,2


Bylem u 2 urologów prywatnie w Olsztynie i twierdza ze guz nowotworowy- jądro do usunięcia. Bylem ze skierowaniem u urologa w MSW w Olsztynie i o usunieciu jadra nic nie wspomnial (malo mowil) zlecil badanie nasienia + markery+ USG ponownie za miesiac.


Sam nie wiem co teraz robic i do konca jeszcze wierze ze to moze byc cos innego niz rak. Badania markerow wskazuja ze jest OK. Guza nie wyczuwalem wczesniej, bolu tez nie czulem. Kilka dni po wykryciu zaczlem czuc jakby piekący ból w tym jądrze. Nie wiem moze to podloze psychiczne. Boli mnie tez jakby po bokach obu stron brzucha (moze psychika)
Zabieg na zylaki powrozka mialem 14.06.2016. W Anglii wsadzili mi tam sprezyny do zyl zeby je zatamowac. Od tego momentu ciagle czuje cos w lewym boku i czasem kluje.

Chcialbym jak najszybciej zrobic TK brzucha ale teraz wracam do Anglii i nie wiem co robic. Pojde tez tam do lekarzy i mam w planie za 2 tyg wrocic do Polski i uderzyc w takie miejsca jak Warszawa, Gliwice (dobry, zaprzyjazniony radiolog) no i MSW w Olsztynie gdzie mam juz zlecone badania.

Czy to na pewno jest nowotwor?

Jak mądrze dzialac? Do kogo isc? Do Rogowskiego bym chcial sie wybrac bo jeszcze dodatkowym problemem sa te zylaki (ale to schodzi na dalszy plan). Doktor rodzinna wypisala mi zielona kartę. Korzystac z niej? Czy nie uziemi mnie to tylko przy jednym osrodku?
bomek
 
Posty: 3
Rejestracja: 07 Sie 2016, 01:14

Re: Wykryty maly guz, markery w normie. Na pewno rak?

Postprzez m9nika » 07 Sie 2016, 09:40

Witam
Koleje badanie usg za miesiąc to za długo, skoro dwóch poprzednich urologów stwierdziło guz.
Prawidłowa wartość markerów może świadczyć, że choroba jest we wczesnym stadium (ale to do oceny po komplecie badań zgodnie z viewtopic.php?f=5&t=192).

Teraz niezwłocznie należy się tego guza pozbyć. W Anglii na temat nowotworów jądra wiedzą więcej niż w Polsce, więc pójcie tam do lekarza jest jakimś rozwiązaniem. Zobaczysz co Ci tam powiedzą. Poza tym na forum są osoby które leczyły się w Anglii, więc warto się do nich odezwać się na PW.

My z mężem z miesiąc czasu się bujaliśmy po lekarzach zanim trafiliśmy na właściwego, ale ten czas grał na naszą niekorzyść. Dopiero prywatna wizyta u ordynatora onkologii przyśpieszyła resztę. Mąż od początku miał markery w normie.
Dziwię się, że dwóch poprzednich urologów (skoro stwierdzili guza) nie skierowało Cię bezpośrednio do szpitala na zabieg usunięcia jądra tzw. orchidektomia pachwinową z podwiązaniem powrózka nasiennego.

Jest jeszcze rozwiązanie takie, aby udać się na SOR i powiedzieć, że boli cię jądro wówczas powinni wykonać usg jądra i zrobić markery i jeśli badania potwierdzą, wówczas będziesz skierowany na operację.

Jak jest z zieloną kartą to niech wypowiedzą się koledzy, bo my byliśmy leczeni jeszcze przed zmianami.

Działać należy niezwłocznie, gdyż nowotwory jądra mimo, że leczone są z powodzeniem to jednak są to nowotwory złośliwe i nie można ich bagatelizować.
Powodzenia!

Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Wykryty maly guz, markery w normie. Na pewno rak?

Postprzez marcin s » 07 Sie 2016, 10:37

dodam że ja nasieniak praktycznie nie produkuje markerów ja przy sporym guzie markery miałem w normie
bez paniki tylko działaj
marcin s
 
Posty: 81
Rejestracja: 26 Cze 2016, 20:23

Re: Wykryty maly guz, markery w normie. Na pewno rak?

Postprzez bomek » 26 Sie 2016, 07:58

Uaktualniam temat. Znów jestem w Polsce i będę niebawem usuwać jądro.

Szybkie pytanie- gdzie najlepiej i najbezpieczniej usunąć jądro?
Do wyboru mam:
- MSW na Wołoskiej w Warszawie (dr Rogowski idzie na urlop od przyszlego tyg) Zabieg by robił dr. Małek
- Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie ( dr. Gerard Grotthuss)
- Centrum Onkologii Instytut

Po wycięciu mam zamiar kontaktować się dalej z dr. Sarosiekiem

Dzięki za pomoc!
bomek
 
Posty: 3
Rejestracja: 07 Sie 2016, 01:14

Re: Wykryty maly guz, markery w normie. Na pewno rak?

Postprzez Ewa i Adam » 26 Sie 2016, 11:01

To jest bardzo prosty/banalny zabieg, więc wybierz miejsce, gdzie zrobią to szybciej.
W moim szczególnym przypadku zabiegu RPLND podjął się zespół dr W. Rogowskiego. Fantastyczny lekarz i super człowiek. Zazwyczaj on zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami niczego nie ujmując pozostałym wymienionym przez Ciebie ośrodkom.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Ewa i Adam
 
Posty: 448
Rejestracja: 07 Gru 2014, 18:12


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości