Twarda kulka

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Twarda kulka

Postprzez kotipat » 17 Paź 2016, 21:46

Cześć,
Bardzo się martwię. Mąż ma azoospermię, wszystkie badania hormonalne, genetyczne w normie, w jądrach są plemniki - tak wykazała biopsja, którą mąż miał pod koniec września (materiał zamroziliśmy). W maju miał operację żylaków powrózka nasiennego metodą laparoskopową, od marca jest pod kontrolą urologa i androloga. WIelokrotne badania USG nic nie wykazały, tzn. wszystko w normie. W dzieciństwie przeszedł operację przepukliny mosznowej, która niesie za sobą prawdopodobieństwo raka jądra, czytałam, że o 20 procent.

Po biopsji zauważyliśmy, że na całkiem na dole prawego jądra znajduje się twarda kulka wielkości fasoli ale nie jest jądrem, tylko jest jakby przyczepiona do jądra, nie boli, jądro jest normalnych rozmiarów. Kulka jest dość twarda, nie wiem czy wcześniej była, ale wydaje mi się, że nie, mąż już sam nie wie. Wizytę u urologa ma w następny piątek. To tylko dwa tygodnie, ale chciałabym wiedzieć co o tym myślicie? Czy to może być nowotwór? Jak długo mógłby się rozwijać, skoro żaden lekarz nic nie zauważył, ostatnie badanie palipitacyjne było robione na początku sierpnia, we wrześniu była biopsja więc lekarz pewnie też widział jądra...

Sama nie wiem, przeraża mnie, że ta kulka jest twarda. Wcześniej urolog mówił coś o zrostach w jądrze... Jeżeli macie jakieśinformacje na ten temat, to proszę o pomoc.

Pozdrawiam
kotipat
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Paź 2016, 21:36

Re: Twarda kulka

Postprzez mardeb76 » 18 Paź 2016, 09:35

Witam,
Oczywiście w chwili obecnej nie ma pewnosci co to jest. Najprościej i najszybciej jest wykonać badanie USG, które daje prawie całkowitą pewność co do zmian na jądrze. Na razie nie ma co sie martwić na zapas, ale czytając Twojego posta, to dokladnie przypomina mi sie moja historia, z tym tylko, że u mnie było to lewe jądro. Twarda, niebolesna fasolka w dolnym biegunie jądra na stałe z nim związana. Szczerze mówiąc po zgłębieniu tematu w necie wiedzialem już, że to guz, a na USG i do urologa poszedłem jedynie po potwierdzenie diagnozy i skierowanie do szpitala. Niestety guzy jądra sa dośc agresywne, szybko rosną i dają przerzuty. Wskazana jest zatem jak najszybsza reakcja. Najlepiej wizyta u urologa posiadającego USG oraz zrobienie markerów nowotoworowych nawet na własna rękę to koszt około 30 - 40 zł. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Twarda kulka

Postprzez kotipat » 18 Paź 2016, 10:27

Czyli to może być nowotwór... wizyta u urologa, który ma USG jest za 10 dni, czy to za długo? Ile czasu rośnie taki guz? Skoro mąż był cały czas pod opieką lekarzy? Jak to możliwe, że żaden nic nie wyczuł? Czy guz mógł urosnąć w ciągu kilku dni? A może to nic groźnego i nie zwracali na to uwagi? :(
kotipat
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Paź 2016, 21:36

Re: Twarda kulka

Postprzez mardeb76 » 18 Paź 2016, 10:49

Wyczucie guza na jądrze to zawsze ryzyko, że to nowotwór. Skoro jednak mąż jest pod stałą opieką lekarską to może ta zmiana nie jest niepokojąca. Jednak należy zaznaczyć, iż nowotwór jądra ma zwykle dynamiczny przebieg, czesto w ciągu kilku tygodni są zauważalne znaczne zmiany w budowie i wielkości jąder. Tak jest w większości przypadków, ale jest możliwa również sytuacja, w której zmiana w jądrze jest niewielka, a obecne są już zmiany wezłowe. Trudno jest tylko na podstawie samego badania fizykalnego o jednoznaczną interpretację stanu jądra, konieczne jest badanie USG oraz oznaczenie poziomów markerów nowotworowych w surowicy krwi. Dla swojego spokoju zróbcie markery nowotworowe LDH, AFP oraz BHCG. Nie trzeba iść do laboratorium na czczo, można to zrobić w dowolnej chwili. Zwykle wyniki sa tego samego dnia. Jesli wyjdą przekroczone to wtedy przyspieszycie wizytę u urologa. Pozdrawiam.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Twarda kulka

Postprzez kotipat » 18 Paź 2016, 20:15

Dziękuje za wskazówki! Pozdrawiam!
kotipat
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Paź 2016, 21:36

Re: Twarda kulka

Postprzez loannor » 26 Paź 2016, 08:42

Lepiej jednak iść do lekarza i to jeszcze skonsultować.
loannor
 
Posty: 8
Rejestracja: 03 Paź 2016, 11:12

Re: Twarda kulka

Postprzez kotipat » 28 Paź 2016, 19:01

Dziś była wizyta u urologa,bardzo dobrego. Okazało się, że jest to powiększone najądrze, doktor podejrzewa, że po biopsji. Mąż dostał tabletki przeciwzapalne i po dwóch tygodniach ma iść na kontrole... Mam nadzieję, że jest tak jak mówi. Ale mąż leczy się u niego od początku i zawsze było dobrze, jako jedyny postawił dobrą diagnozę. Cyz ktoś z Was miał coś podobnego? Życzę wszystkim powodzenia.
kotipat
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Paź 2016, 21:36

Re: Twarda kulka

Postprzez mardeb76 » 29 Paź 2016, 22:12

Witam,
Skoro urolog z doświadczeniem, po analizie obrazu USG stwierdził, że to najądrze to należy się tego trzymać. Niech mąż zastosuje przepisane leki, idzie na kontrolę i nie martwi sie na zapas. Pozdrawiam.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Twarda kulka

Postprzez kotipat » 05 Lis 2016, 00:15

Widać już poprawę po tabletkach. Najądrze nie jest już twarde i zbacznie się zmniejszyło. To chyba oznacza że diagnoza była dobra?
kotipat
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Paź 2016, 21:36

Re: Twarda kulka

Postprzez mardeb76 » 05 Lis 2016, 06:24

Rzeczywiście wygląda nato, że było to zapalenie. Skoro twardość ustąpiła, a zmiana sie istotnie zmniejszyła po lekach to oznacza, że nie jest to guz nowotworowy. Pozdrawiam.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron