Pilna prośba o pomoc w diagnostyce i rozwikłaniu wątpliwości

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Pilna prośba o pomoc w diagnostyce i rozwikłaniu wątpliwości

Postprzez buka96 » 27 Paź 2016, 23:07

Witam, mam 20lat, w wakacje zaczalem odczuwac problemy z jądem, dyskomfort, mrowienie moszny, zauwazylem ze jadro jest nieco twardsze i większe oraz wyczulem zylaki powrózka. Udałem sie pod koniec sierpnia do urologa prywatnie, urolog zbadal palpitacyjnie jądro i powiedział, że wszystko jest w porządku. Po 2 miesiącach problemy nie ustapił, zylaki wg. mnie się powiększyły, zacząłem odczuwać tkliwość sutka oraz wyskoczył mi na brodawce mały guzek. Do tego mogę dodać, że na jądrze po dłuższym przeszukaniu znajduje się tkliwy punkt. Wykonałem wczoraj badanie USG prywatnie, w badaniu ukazały się zylaki powrózka lewego oraz ognisko hypoechogeniczne lite wew. lewego jądra o wymiarach ok 3x3.5mm. Udałem sie z wynikami do urologa prywatnie dziś. Urolog powiedział, że żylaki są w pierwszym stadium, co do zmiany w jądrze nie ma pewności co to jest, ale nie jest to torbiel, gdyz nie jest otorbiona. Mam zamiar zrobić markery plus hormony z krwi, podejrzewam, ze wynik może wyjść prawidłowy, jednakże mysle, ze nie da mi to spokoju. Czy powinienem zrobic cos w tym przypadku? Isc do trzeciego urologa? Czy moze to byc nowotwór, wczesna jego faza? Odpowiedniejsze byłoby podjęcie działań czy zwykła kontrola usg w jakiś odstepach czasowych? Dodam jeszcze, że czasami zdarza mi sie takie patologiczne zjawisko, ze podczas podniecenia sekusalnego etc jądra uciekają mi do pachwin na kilka sekund, zdarza sie to dosc rzadko i trwa krotko. W rodzinie z tego co wiem brak obciazenia genetycznego tym nowotworem.

Prosze o pomoc.
buka96
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 Paź 2016, 22:57

Re: Pilna prośba o pomoc w diagnostyce i rozwikłaniu wątpliw

Postprzez romi » 27 Paź 2016, 23:49

Witam
Powinieneś iść do trzeciego urologa, bo sprawa nie może pozostać niewyjaśniona. Badanie markerów jak najbardziej możesz zrobić, hormony niekoniecznie, bo w przypadku nowotworu nie niosą one żadnej informacji.
Rozstrzygnięcie w tej chwili na podstawie Twojego opisu czy jest to nowotwór czy nie, nie jest możliwe, to ocenić może tylko lekarz, dlatego urolog z dużym doświadczeniem, dysponujący aparatem USG i umiejący poprawnie zinterpretować to co widzi jest tutaj niezbędny.
Nie zwlekaj, skutki odkładania w czasie wyjaśnienia tej sprawy mogą być bardzo poważne.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Pilna prośba o pomoc w diagnostyce i rozwikłaniu wątpliw

Postprzez buka96 » 28 Paź 2016, 00:15

Do każdego lekarza oraz badania jestem zmuszony chodzic prywatnie co generuje spore koszta. Najgorsze w tym jest to, ze metody diagnostyczne w przypadku jądra są znikome. Jasność będzie tylko po zabiegu orchidektomii, którego jednak wolę uniknąć, ale nie wiem czy warto ryzykować. Ognisko hypoechogenne znajduje sie wewnątrz i jest niewielkie, drugi urolog po zbadaniu mnie sprzetem usg zalecił obserwacje zmiany. Ale chyba mimo wszystko udam sie do trzeciego, dziękuje za odpowiedz.
buka96
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 Paź 2016, 22:57

Re: Pilna prośba o pomoc w diagnostyce i rozwikłaniu wątpliw

Postprzez romi » 28 Paź 2016, 00:38

Witam
W przypadku nowotworu jądra USG jest dobrą metodą diagnostyczną pod warunkiem, że lekarz urolog ma doświadczenie w tym zakresie. Niestety nie zawsze tak jest i dlatego w wielu przypadkach diagnoza jest niejednoznaczna.
Zdarzają się również wątpliwe przypadki i dlatego trzeba je wyjaśnić do końca.
Obserwacja zmiany która może okazać się nowotworem nie jest dobrym rozwiązaniem.
Możliwa jest biopsja która pomaga rozwiać różne wątpliwości, ale przy podejrzeniu nowotworu nie może być wykonywana.
Zanim pójdziesz do kolejnego lekarza zrób badania markerów, to niedrogie badanie.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Pilna prośba o pomoc w diagnostyce i rozwikłaniu wątpliw

Postprzez buka96 » 28 Paź 2016, 00:57

Dodam jeszcze, ze podejrzane jądro jest większe o 2mm w jednym wymiarze od drugiego, a żylaki powrózka osiągają wartośc ok. 3mm. Jutro udam sie do laboratorium, jeśli dowiem sie czegoś więcej będę sie odzywal. Dziękuję za pomoc.
buka96
 
Posty: 4
Rejestracja: 27 Paź 2016, 22:57

Re: Pilna prośba o pomoc w diagnostyce i rozwikłaniu wątpliw

Postprzez romi » 28 Paź 2016, 01:05

Niewielkie różnice w wymiarach jąder są normalne i nie powinny wzbudzać podejrzeń.
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości