USG jąder

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

USG jąder

Postprzez fabmod » 11 Gru 2016, 13:06

Witam.
Znalazłem u siebie jakiś czas temu miękką zmianę pod lewym jądrem, która ciągnie się aż do najądrza. Ma ona galaretowatą postać, czasem jest większa czasem mniejsza. Zdarza się że boli choć bardzo rzadko. Zmiana ta jest wyczuwalna tylko wtedy gdy moszna jest rozluźniona.

Niedawno udałem się do urologa na USG jąder. Moja moszna była wtedy skurczona. Lekarz bardzo długo jak na USG szukał tej zmiany, aż w końcu znalazł torbiel.Możliwe że torbiel ten był tą zmianą, choć nie jestem w 100% pewny. Lekarz powiedział, że z jądrami wszystko w porządku, mimo wszystko ja nadal czuję niepewność.

Czy USG przy skurczonej mosznie daje dobre wyniki i co powinienem teraz zrobić?
Czy w przypadku raka jądra lekarz może go stwierdzić(bądź wykluczyć) nawet jeśli nie znalazł tej zmiany, ale ogólnie zbadał jądra?


Pozdrawiam i dziękuję za udzielone odpowiedzi.
fabmod
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Gru 2016, 12:53

Re: USG jąder

Postprzez mardeb76 » 11 Gru 2016, 15:20

Witam,
Po pierwsze i najważniejsze bardzo dobrze, że zgłosiłeś się do lekarza. Z tego co opisałeś to może być wodniak jądra. Zgodnie z definicją jest to rodzaj torbieli, czyli owalnego tworu zawierającego płyn otoczony osłonkami. Podobnie jak u Ciebie w przypadku wodniaków obserwuje się różnice w ilości płynu w torbieli w różnych okresach, nawet w ciągu dnia. Skurczenie czy rozluźnienie moszny nie ma wpływu na wynik badania USG. Doświadczony urolog bez trudności zdiagnozuje niepokojące objawy i zmiany. Chociaż, z drugiej strony, na Forum są opisane przypadki, w których guzy były albo bagatelizowane albo trudne do jednoznacznego zdiagnozowania przez urologów, co prowadziło do ich rozwoju. W chwili obecnej mogę zalecić Ci obserwowanie tej zmiany lub co chyba będzie odpowiedniejsze skonsultowanie z jeszcze jednym urologiem. Pozdrawiam.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: USG jąder

Postprzez tobson85 » 11 Gru 2016, 16:55

Hej
badanie USG jest bardzo czułe pod kątem wykrywania zmian nowotworowych w jądrach.
Dla świętego spokoju możesz jednak jak najbardziej skonsultować to z innym urologiem, jak radzi mardeb76 - będziesz miał spokojną głowę, a to też bardzo ważny aspekt ;)
Na forum są ludzie z całej Polski więc jak napiszesz, z której części jesteś to może ktoś z forum Ci poleci kogoś sprawdzonego.
Pozdrawiam
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: USG jąder

Postprzez fabmod » 11 Gru 2016, 18:42

Dziękuję za tak szybką odpowiedź.
Jestem z Białegostoku, jest tu polecany przez Was urolog?
fabmod
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Gru 2016, 12:53


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości