Świeży przypadek

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Świeży przypadek

Postprzez wojtekc30 » 07 Lut 2017, 18:54

Witam wszystkich forumowiczów.
Pewnie nie zaskoczę nikogo tutaj stwierdzając że mam raka jądra ;).
Ale może od początku:
5 grudnia 2016 zaczęło mnie boleć lewe jądro,ba cała lewa strona ciała z łokciem włącznie.zawsze lewe "jajko" miałem większe więc to akurat mnie nie zaniepokoiło.mam abonament w jednej z warszawskich firm medycznych także wizytę u urologa miałem na następny dzień.
6 grudnia 2016 wizyta u doktora Leszczyńskiego na Postępu w przychodni LuxMed.wszedłem cały spocony bo po pierwsze nie lubię lekarzy,gabinetów itd poza tym byłem nieziemsko osłabiony.lekarz pooglądał,pobadał,pokiwał głową stwierdził zapalenie jądra i najądrza chociaż............?no właśnie.dostałem 2 typy antybiotyków a po tygodniu zeszliśmy do jednego który brałem jeszcze przez 3 tyg.na drugiej wizycie lekarz dał mi skierowanie na usg bo jak stwierdził chce widzieć co leczy a wcześniej przy zapaleniu nawet pół usg nie byłoby widoczne.
12 stycznia 2016 zrobiłem usg.Pani radiolog wzięła skierowanie,pooglądała mnie,zaczęła badać jajko.i tak sobie leże na kozetce i nagle słyszę z ust sympatycznej Pani po 60-tce takie ciche "o k.....wa".bada,bada prawe jajko,potem lewe,pachwinę,brzuch i nagle słyszę "dobra,dość zabawy rozbieraj się Pan cały muszę jeszcze coś zobaczyć".zrobiła przy okazji usg węzłów jak się domyślacie ;).i na koniec stwierdzenie"to nie zapalenie.ma Pan guza którego trzeba jak najszybciej wyciąć".niech się Pan szybko umówi z urologiem.Opis usg:Badanie wykazało obecność rozległej zmiany litej o wymiarach 62x42x55 mm,o niejednorodnej echostrukturze.obejmującej prawie cały miąższ lewego jądra.zmiana jest bogato unaczyniona.obraz usg odpowiada tu testis.
Tego samego dnia byłem u urologa.wszedłem i pierwsze co słyszę "poproszę badanie usg".poczytał,uśmiechnął się,stwierdził że niestety myślał że się pomylił i zapytał czy dobrze znam Warszawę.czy Ursynów znajdę :D.Wypisał skierowanie do szpitala i drugie do przychodni "bo cholera wie czego w tym tygodniu będą wymagali" :D.Z całego serca dzięki Panie doktorze,bo z tego co czytam był Pan bystrzejszy od części onkologów gdzieś w Polsce.
13 stycznia 2016 rejestracja w COI.Pan w okienku zrobił oczy jak wyciągnąłem swoje skierowania wybuchnął śmiechem i zadzwonił do kogoś żeby się zapytać czy przyjmą gościa ze skierowaniem do szpitala.i tak wylądowałem pod gabinetem 216.później pierwsze markery.
18 stycznia 2016 przyjęcie na oddział urologiczny w celu wykonania Orchidektomii.
20 stycznia 2016 wypis do chałupy.
Wczoraj 6-tego dzwonili że mam wizytę za tydzień chyba po odbiór wyników histo-patologii.wyniki markerów w normie tylko LDH 277 gdzie normę mam podaną do 245.
Wyniki TK które też już udało mi się zrobić niczego nie wykryły.
Mam pytanie:jak dalej w takich sytuacjach wygląda postępowanie?.wiem że ciężkie pytanie bo nawet nie wiadomo jeszcze jaki to rodzaj nowotworu.chociaż urolog stawiał flaszkę że to nasieniak.
Nie sądziłem że tyle wyjdzie tego pisania :o
wojtekc30
 
Posty: 5
Rejestracja: 16 Sty 2017, 13:10

Re: Świeży przypadek

Postprzez tobson85 » 07 Lut 2017, 19:30

Hej
witamy na forum ;)
Bez wyniku histopatologicznego to tak jak sam wspomniałeś, ciężko coś więcej powiedzieć.
Dobrze, że w TK wyszło wszystko ok i masz markery w normie.
Leczenie (bądź obserwacja) będzie zależało od wyniku histopatologicznego.
Uwzględniając wielkość guza, przy jednoczesnych markerach w normie (oprócz LDH lekko podwyższonego) i braku zmian w TK, też bym obstawiał nasieniaka. Ale wynik histopatologiczny dopiero to może potwierdzić (lub wykluczyć).
Generalnie choroba wydaje się być niezaawansowana, w zależności od kilku czynnikow w wyniku histopatologicznym będzie to zapewne stan zaawansowania CS IA lub IB. A to bardzo dobry prognostyk.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Świeży przypadek

Postprzez mardeb76 » 07 Lut 2017, 19:42

Do wypowiedzi Tobiasza dodam tylko, że nie znając jeszcze wyników badania histopatologicznego, a co za tym idzie rodzaju nowotoworu oraz poziomu miejscowego zaawansowania choroby to z pewnością można powiedziec tylko, że czeka Cię obserwacja lub chemioterapia (ale nie wiadomo jaka) :D. Dodam jeszcze, że rozmiar guza w przypadku nasieniaków powyżej 4 cm jest to czynnik zwiększający ryzyko nawrotu choroby i to zarówno lekarz prowadzący, jak i Ty bęziecie musieli wziąć pod uwagę przy wyborze sposobu postepowania. Świetna wiadomośc to wyniki badanai TK oraz markery. Poza tym jesteś w świetnym ośrodku i w związku z tym leczenie będzie z pewnościa prowadzone wzorowo. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Świeży przypadek

Postprzez wojtekc30 » 07 Lut 2017, 20:14

Dzięki za odpowiedź.Na pewno 14 napiszę co wyszło w histo.
Wiem że CO I jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce,ale jak Boga kocham jak pierwszy raz zobaczyłem budynki to mi tylko latających na około sępów brakowało.kto był ten wie o czym mówię :D
wojtekc30
 
Posty: 5
Rejestracja: 16 Sty 2017, 13:10

Re: Świeży przypadek

Postprzez troll » 07 Lut 2017, 20:41

Wklej wynik TK.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Świeży przypadek

Postprzez wojtekc30 » 07 Lut 2017, 22:46

Wiesz co przepiszę bo ZIPa mi nie chce zrobić :)
Środek kontrastowy dożylnie-Ultravist 100 ml
TK klatki piersiowej:
Płuca bez zagęszczeń miąższowych
Tchawica,oskrzela główne,płatowe i segmentowe prawidłowe
Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia ani wnęk
Duże naczynia w normie
Jamy opłucnowe bez cech płynu

TK jamy brzusznej i miednicy małej
Wątroba powiekszona ( wymiar CC-19 cm),o obniżonym współczynniku słabienia promieniowania 27-40Hu cechy stłuszczenia miąższu,bez zmian ogniskowych
Powiększony również lewy płat ( wymiar P-L wątroby 27 cm).struktury naczyniowe wątroby prawidłowe.
Drogi żółciowe nieposzerzone
Pęcherzyk żółciowy cienkoscienny,bez zmian.
Trzustka i śledziona jednorodne,bez zmian ogniskowych.
Nerki symetryczne,prawidłowej wielkości,bez zmian ogniskowych,bez zastoju moczu.
Nadnercza bez zmian.
Aorta brzuszna nieposzerzona.
Węzły chłonne trzewne i zaotrzewnowe niepowiększone.
Widoczne węzły chłonne przyaortalne lewe do 5x2mm na poziomie nerek.

Narządy miednicy malej:
Pęcherz moczowy śladowo wypełniony-bez zmian.
Gruczoł krokowy (48x35) ze zwapnieniami okołocewkowymi
Pęcherzyki nasienne symetryczne bez zmian.
Elementy kostne bez zmian podejrzanych o meta.
W worku mosznowym widoczne niejednorodne,powiększone ze zwapnieniami jądro lewe ( 69,8x41,4 )
W obu pachwinach nie uwidoczniono powiększonych węzłow chłonnych.

Badanie wykonane 16.01.2017
wojtekc30
 
Posty: 5
Rejestracja: 16 Sty 2017, 13:10

Re: Świeży przypadek

Postprzez wojtekc30 » 09 Lut 2017, 01:54

Witam,jeszcze jedna rzecz do mojego wątku.teraz sobie uświadomiłem że nikt mi nie robił markerów pooperacyjnych ani po 7 dniach.jak to właściwie jest?.14 tego odbieram chyba wyniki histo czyli bede u onkologów ale z gołymi rękami bo markery miałem tydzień przed operacją.jutro ide do urologa wziąć skierowanie na markery
wojtekc30
 
Posty: 5
Rejestracja: 16 Sty 2017, 13:10

Re: Świeży przypadek

Postprzez mardeb76 » 09 Lut 2017, 09:57

Witam,
Zgodnie z obowiązującymi standardami postepowania markery powinny być wykonane przed operacją oraz do 7 dni po zabiegu w celu monitorowania zmiany ich wartości oraz w kolejnych tygodniach, aż do ustabilizowania się ich wartości. Ma to ogromne znaczenie w przypadku kiedy przed operacją markery były podwyższone. W Twoim przypadku ze względu na fakt, że były one w normie ma to troszkę mniejsza wartość diagnostyczną, co nie zmienia jednak faktu, że zgodnie ze sztuką powinny zostać wykonane. Z całą pewnością przed wizytą u onkologa z wynikami badania histopatologicznego powinieneś mieć "świeże markery". Uzyskanie więc skierowania na ich wykonanie o bardzo dobry pomysł. W razie trudności możesz wykonać je na własny koszt, który wynosi około 40 zł za komplet. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości