Interpretacja usg

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Interpretacja usg

Postprzez Rjjn » 05 Kwi 2017, 23:33

Hej. Wiek 34 lata , prośba o interpretację wyniku,jutro robie markery.
Jądra obecne w mosznie. Wymiary jadęr:prawe o wym.50x27mm, lewe -36x20mm. Oba jadra o obniżonej echogenicznosci. W obu z przewagą w lewym widoczne są liczne rozsiane zwapnienia o śr.do 2mm. W środkowej części lewego jądra nieostro odgraniczony obszar hypoechogeniczny śr.9mm-zapalny?TU?
Niejednorodna powiększona głową prawego najądrza.
Torbiel śr. 4mm w głowie lewego niepowiekszonego nadarza.
Niewielki wodniAK prawego jądra. Ilość płynu w osłonach lewego jądra prawidłowa. Naczynia żylnej powróznów nasinnych nie poszerzone
Proszę o interpretację czy dwa jaka mam do wycięcia? Chciałbym mieć dzieci
Dodam jeszcze ze w badanie pallpitacyjnym nie wyczuwam żadnych guzków
Ostatnio edytowany przez Rjjn, 05 Kwi 2017, 23:38, edytowano w sumie 1 raz
Rjjn
 
Posty: 41
Rejestracja: 05 Kwi 2017, 21:04

Re: Interpretacja usg

Postprzez mardeb76 » 06 Kwi 2017, 05:05

Witam,
Niestety wynik badania USG jest niejednoznaczny. Radiolog tego obszaru hypoechogeniczny w lewym jądrze nie kwalifikuje jednoznacznie jako zmianę nowotworową (TU), sugeruje, że to może być stan zapalny lub pozapalny. Jednak jest duże prawdopodobieństwo, że to guz nowotoworowy. Wykonaj markery jesli będą podwyższone będziesz miał jednoznaczną odpowiedź. Jeśli będą w normie to chyba powinieneś udać się do innego, bardziej doświadczonego lub posiadającego lepszy sprzęt USG radiologa, a najlepiej urologa posiadającego USG. Jądro lewe jest dużo mniejsze od prawego, prawdopodobnie atroficzne co jest czynnikiem zwiekszającym ryzyko wystąpienia nowotoworu. Zmiany obserwowane w jądrze prawym nie kwalifikują do usunięcia tego jądra, więc nie bój się że stracisz szanse na dzieci. Pomyśl jednak o banku nasienia. Moja rada co do dalszego postepowania: 1. Wykonaj markery - jesli będa podwyższone jak najszybciej usuń jądro i postępuj dalej zgodnie z procedurami. 2. Jesli będą w normie, konieczna pilna dalsza diagnostyka zmiany na jądrze lewym. Jeśli można spytać, to co Cię skloniło do wykonania USG jąder? Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Interpretacja usg

Postprzez Rjjn » 06 Kwi 2017, 07:40

Hej, lecę wykonać markery ,usg miałem 2 razy dzień po dniu jedno usg robił urolog drugie radiologia , urolog powiedział z tego co kojarzę ze to nie guz jak robił usg . Do pójścia do urologa sklobiło mnie wysypka na żoledzi i ból w podbrzuszu który to zaczął występować po przygody sexie ,właściwie dyskomfort ,rok temu miałem usg jąder u tego samego lekarza i wszystko było ok ,lekarz raczej dobry z tytułem dr nauk medycznych wiec nie wiem co tym myśleć
Dziękuję za precyzyjną odpowiedź
Czy te zmiany na jąrach mogą być od chlamydii?
Ponieważ od lat cierpię na coś przewlekłego czego żaden lekaRz nie jest w stanie zdjagnozowac? O zadnych kandydozach boreliozach i chlamediach...negują uznając mnie za świra
Jestem po markerach o 15 wyniki dam znać jak to wygląda
Rjjn
 
Posty: 41
Rejestracja: 05 Kwi 2017, 21:04

Re: Interpretacja usg

Postprzez mardeb76 » 06 Kwi 2017, 08:47

Witaj,
U Ciebie zdiagnozowano między innymi liczne mikrozwapnienia, wodniaka oraz powiększoną głowę najądrza. Wszystkie te zmiany mogą być efektem wielu przebytych stanów zapalnych. Powtarzające się stany zapalne to jak najbardziej mogą być efekty chlamydiozy, podobnie jak ból w podbrzuszu. Być może ta 9 mm zmiana to też jakiś stan zapalny. Jeśli urolog stwierdził, że to nie guz to przy markerach w normie będziesz musiał to obserwować poprzez częstsze wizyty u urologa. Przekazanie materiału do laboratorium i wykrycie obecności chlamydii to koszt około 50 zł. Skoro jednak piszesz, że jej obecność negujesz to rozumiem, że już wykonywałeś taką diagnostykę. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Interpretacja usg

Postprzez Rjjn » 06 Kwi 2017, 09:14

Ja nie neguje .neguja to lekarze . O badania na chlamydie pytałem ale było ono bardzo drogie , i go za radą lekarzy niezrobilem ,jak piszesz o cenie 50 to nic nie szkodzi na przeszkodzie - to badanie z krwi i?
Trochę się zskrecilem i podałem trochę na wyrost a mianowicie to było tak .... urolog robi usg i mówi tu coś jest a ja mówię że to mnie trochę boli on na to ze to nie boli i mówię mu dalej ze ja pod palcami nie czuję on na to ze tego nie wyczuje ,wiec z tąd wywnioskowałem ze to nie guz .... może nie potrzebnie
Teraz to najlepiej poczekać na wynik do 15tej i pójść do tego urolog jak myślisz?
Nie chce tu myślec na przyszłość bo nie chce się nie miło rozczarowac
Rjjn
 
Posty: 41
Rejestracja: 05 Kwi 2017, 21:04

Re: Interpretacja usg

Postprzez mardeb76 » 06 Kwi 2017, 09:25

Zatem to Twoja interpretacja. Guz może być nawet gdy jest niewyczuwalny palpacyjnie. Nie ma co spekulować. O tym co to jest musi ostatecznie zadecydować lekarz. Obecność chlamydii bada się poprzez wykrywanie antygenu Chlamydia trachomatis w wymazie z kanału szyjki macicy u kobiet lub z cewki moczowej/moczu u mężczyzn. Koszt 50 -60 zł w zależności od laboratorium. Tu sobie przeczytaj artykuł pocieszający, że często mimo objawów klinicznych tak jak u Ciebie ich powodem nie jest chlamydioza: http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/b ... /c/5_O.pdf. Tak z wynikami idź do lekarza. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Interpretacja usg

Postprzez Rjjn » 06 Kwi 2017, 09:33

Marcinie bardzo dziękuję za info odzywam się po 15
Rjjn
 
Posty: 41
Rejestracja: 05 Kwi 2017, 21:04

Re: Interpretacja usg

Postprzez Rjjn » 06 Kwi 2017, 13:15

Odebrałem wyniki
ldh 284 norma 240-480
hcg+b 0.100 norma do 2.0
AFP 1.5 norma do 5.8
O czym to świadczy?
Rjjn
 
Posty: 41
Rejestracja: 05 Kwi 2017, 21:04

Re: Interpretacja usg

Postprzez mardeb76 » 06 Kwi 2017, 13:26

Świadczy to o tym, że markery nowotworowe masz w normie i że jeśli ta 9 mm zmiana na jądrze jest guzem to najprawdopodobniej jest to nasieniak, na co może wskazywać również Twój wiek. Nasieniaki w bardzo wielu przypadkach nie produkują markerów nowotworowych (ja sam jestem tego przykładem) i pojawiają się u starszych pacjentów powyżej 30 roku życia (tez jestem tego przykładem wiek 41 lat). Tyle tylko, że w Twoim przypadku może to nie być guz tylko zmiana zapalna. Musisz udać się do lekarza. Nic więcej Ci tu nie doradzimy. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Interpretacja usg

Postprzez Rjjn » 06 Kwi 2017, 14:02

Dziękuję Marcin.
W takim razie w jaki sposób zdiagnozować czy to guz czy zmiana zapalna-tylko usg wchodzi w rachubę?
Cały czas chodzi mi chlamydia po głowie nie wiem czy sugerować lekarzowi, tym bardziej ze z podobnym problemem byłem u niego prawie rok temu i stwiedział zapalenie prostaty po per rectum na usg jąder nie było tej 9mm zmiany.
Czy po przygodnym sexie miesiąc temu mogły powstać takie zmiany w jądrach jak w usg?
Czy zmiana 9mm to duża zmiana?
Czy w niejednoznaczne stwierdzeniu co to za zmianą pacjenta poddaje się obserwacji czy profilaktycznie usuwa jajko?
Nienasiennią czy nasieniak jest gorszy w rokowaniu/leczeniu?
Jeszcze raz dziękuję ze jesteście :)
Rjjn
 
Posty: 41
Rejestracja: 05 Kwi 2017, 21:04

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości