Wynik badania histopotologicznego

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Wynik badania histopotologicznego

Postprzez lupek » 22 Kwi 2017, 16:32

Witam, proszę o pomoc w temacie wyniku badania histopatologicznego /jądro prawe z guzem/
Materiał dokrawano (a-e)
Do badania otrzymano jądro o największym wymiarze 5,8cm z osłonkami oraz powrózkiem długości 4,5cm. Na przekroju jądra białawy guz długości 3,4cm.
Preparat wykonano z:
1) granicy cięcia powrózka (201)
2) powrózka (202-03)
3) guza z najądrzem (204-05)
4) jądra (206)
5) osłonki pochwowej (207)

Mikroskopowo:
Ad 1) Wolna od nacieku nowotworowego.
Ad 2) Wolna od nacieku nowotworowego.
Ad3, 4) Mieszany guz zarodkowy jądra zbudowany z komponenty raka zarodkowego (99% utkania) i chorioncarcinoma (1% utkania).
Stwierdza się cechy angioinwazji i naciekania osłonki białawej bez jej przekraczania.
Nowotwór nie nacieka najądrza.
Wykonano odczyny immunohistochemiczne: CD30+, betaHCG+, AFP(-) [pT1].
Ad 5) Wolna od nacieku nowotworu.

Po 10 dniach od orchidektomii wykonałem markery i są w normie

Moje pytania:
1. Czy ktoś miał już takie gówno?
2. Co teraz?
Ostatnio edytowany przez lupek, 23 Kwi 2017, 13:05, edytowano w sumie 1 raz
lupek
 
Posty: 12
Rejestracja: 22 Kwi 2017, 16:08

Re: Wynik badania histopotologicznego

Postprzez mardeb76 » 22 Kwi 2017, 17:43

Witaj,
Tak, takie gówno miało wiele osób. Mieszany guz złożony w dwóch komponentów. Generalnie ze względu na ewentualne dalsze leczenie zaklasyfikowany zostanie do nienasieniaków. Dalej należy udac się do onkologa, uzyskać skierowanie na tomografię komputerową jamy brzuznej, miednicy oraz klatki piersiowej. Następnie z kompletem wyników lekarz onkolog określi stan zaawansowania choroby i w porozumieniu z Tobą zdecyduje o dalszym postępowaniu/leczeniu. Ważne: na to wszystko masz maksymalnie 8 tygodni od operacji. Sprecyzuj czy stwierdza się cechy angioinwazji, czy ich się nie stwierdza? Jest to bardzo istotna cecha mająca wpływ na dalsze postępowanie, a z Twojego opisu nie można tego jednoznacznie stwierdzić. Markery po operacji masz w normie to super, bo to daje dużą szansę że choroba rozwinęła się tylko miejscowo i sie nie rozprzestrzeniła. Czy przed orchidektomią markery również były w normie? Gdzie się leczysz? Bedzie dobrze. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Wynik badania histopotologicznego

Postprzez troll » 23 Kwi 2017, 00:53

Hej,

Stwierdza się, co jednoznacznie daje pT2. Bez TK klatki, brzucha i miednicy nie ma dalszego postępowania, więc tak jak napisał Marcin, są to krytyczne badania dla ustalenia dalszego postępowania. Masz duże szanse być całkowicie zdrowym człowiekiem, jednak nie bez tych badań i nie bez onkologa klinicznego, który ma doświadczenie w leczeniu nowotworów zarodkowych.

Zawsze powtarzamy - nowotwór zarodkowy to szczęście i nieszczęście w jednym. Szczęście - bo w rękach profesjonalisty jest w 100% wyleczalny. Nieszczęście - bo w pół roku potrafi zabić zdrowego, pełnego sił faceta - oczywiście bez właściwej opieki i rozpoznania w racjonalnym czasie.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Wynik badania histopotologicznego

Postprzez mardeb76 » 23 Kwi 2017, 05:39

Właśnie o to m ichodziło Trollu. Jeśli jest angioinwazja i nacekanie to stopień pT2. Jednak patolog w opisie umieścił pT1. Stąd moje wątpliwości, no i z niegramatycznego zapisu bo powinno być "stwierdza się cechy ....", a jest "stwierdza się cech .....", więc pomyślałem, że może brakuje partykuły "nie" i byłoby "nie stwierdza się cech.....". Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Wynik badania histopotologicznego

Postprzez lupek » 23 Kwi 2017, 13:01

Niestety, ale stwierdza się cechy angioinwazji.

TK mam 26.04. a wyniki będą po weekendzie majowym. Poradnia onkologiczna w Szczecinie na PUM. Orchidektomia wykonana 24.03.
Więc do 24.05 pewnie uda się z dalszym leczeniem. Przed orchidektomią 24.03 marker beta-HCG - elewacja do 6.9, po operacji poniżej 0.1

PS> Dzięki za pomoc.
lupek
 
Posty: 12
Rejestracja: 22 Kwi 2017, 16:08

Re: Wynik badania histopotologicznego

Postprzez mardeb76 » 23 Kwi 2017, 14:30

W takim razie to jest tak jak napisał Troll - pT2, a nie jak napisał patomorfolog - pT1. Szczecin nie jest najlepszym miejscem do leczenia nowotoworów jądra. Pamietaj o tym i jesli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości i pytania to oczywiście pisz tu na Forum. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Wynik badania histopotologicznego

Postprzez Grrr34 » 24 Kwi 2017, 00:11

Witam.....
Jakie miales objawy, jezeli moge spytac? jestem ze Szczecina.
Tez przez to przechodze,jestem po chemioterapii, bylem leczony w zachodnipomorskim centrum onkologii oraz konsultowalem sytuacje z Dr Tomaszem Sarosiek z Warszawskiego Mogodentu , ktorego wiele osob polecalo na forum.
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Wynik badania histopotologicznego

Postprzez lupek » 08 Maj 2017, 16:45

Co do leczenia to mam propozycję 2x cykl EP (bo nie ma aktualnie B - wycofali czy coś bo skażone?) lub obserwację.

Co to jest, z czym to się je i co możecie mi podpowiedzieć? Z góry dzięki :)
lupek
 
Posty: 12
Rejestracja: 22 Kwi 2017, 16:08

Re: Wynik badania histopotologicznego

Postprzez mardeb76 » 08 Maj 2017, 19:07

Witaj,
Nie uaktualniłeś wątku o wyniki badań obrazowych, ale rozumiem, że wszystko musi być ok. Zatem stopień zaawansowania choroby jest u Ciebie IB. Przy tym poziomie zaawansowania możesz zdecydować się na aktywną obserwację czyli kontrolne TK i markery co 3 miesiące w 1 roku, co 6 miesięcy w 2 i 3 roku, potem coraz rzadziej. Możesz też być leczony poprzez zastosowanie 1 lub 2 cykli chemioterapii BEP (bleomycyna + cisplatyna + etopozyd). Po tym rodzaju leczenia wizyty kontrolne są znacznie rzadsze. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, zarówno europejskimi i amerykańskimi, nie ma możliwości przy zaawansowaniu IB zastosowania leczenia w schemacie 2 cycle EP (cisplatyna + etopozyd). Być może jest to stosowane wyjątkowo kiedy są uzasadnione przeciwskazania przed podaniem bleomycyny np. choroby, niewydolność płuc. To chyba niemożliwe, że wycofano bleomycynę. W świetle tego co piszesz proponuje Ci wizytę w jednym z polecanych na Forum ośrodków onkologicznych. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

2x EP Pomoc, dlaczego?

Postprzez lupek » 08 Maj 2017, 19:28

Wyniki tk ok ale bleomecyne wycofano z powodu podejrzenia opilkow szkla w leku. Nawet brukowiec fakt o tym pisze. Zalecania sa faktyczmie na 2x bep ale ze nie bedzie bep to bedzie ep. PS. Jak zapatrujecie sie na poczatek cyllu od wtorku?? Ma to jakoes znaczenie??
Ostatnio edytowany przez lupek, 08 Maj 2017, 21:14, edytowano w sumie 1 raz
lupek
 
Posty: 12
Rejestracja: 22 Kwi 2017, 16:08

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości