Guz prawego jadra 26lat

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez Chard » 06 Cze 2017, 16:22

Witam, udało mi się dziś zdobyć wyniki TK jak i badania histopatologicznego, dziękuję za wsparcie.
Hitopatologia guza:
ROZPOZNANIE HISTOPATOLOGICZNE:
Do badania otrzymano rozcięte o wymiarach 3,8x3,0x1,5cm z powrózkiem nasiennym długości 5,0cm.
W górnym biegunie jądra rozcięte ognisko barwy szarej o największym wymiarze 1,8cm.
Preparaty wykonano z:
1) granicy powrózka (51)
2) porwózka nasiennego (52)
3) opisanego ogniska w miąższu jądra (53-55)
4) najądrza (56)
5) osłonki pochwowej (57)

Mikroskopowo:
Ad 1) wolna od nacieku nowotworowego
Ad 2) wolny od nacieky nowotworowego
Ad 3) rozległe ognisko martwicy skrzepowejk (nowotworowej) otoczone wąskim pasmem zachowanego utkania nasieniaka (semionoma).
Nie stwierdza się naciekania osłonki białawej ani cech angioinwazji.
W przylegającym utkaniu jązdra rozległe włóknienia okołokanalikowe i cechy IGCN w pojedyńczych przekrojach kanalików krętych.
Wykonano odczyny immunohitochemiczne: PLAP+, CD117+, CD30 (-), oct-4+.
Ad 4) wolne od nacieku nowotworowego
Ad 5) wolne od nacieku nowotworowego
pT1


TK klatki piersiowej wszystko ok

TK jakmy brzusznej i miednicy (wypiszę tylko to co jest poza normą, reszcza na szczęscie zdrowa
Wątroba nie powiększona, jednorodna o cechach stłuszczenia, o gęstości radiologicznej obniżonej do 50jH, w 6 segmencie widoczne jest ognisko hypodesyjne o średnicy 0,5cm, mogące odpowiadać torbieli

W przestrzeni zaotrzewnowej około naczyniowej widoczne są nieliczne węzły chłonne do 0,9cm.
Chard
 
Posty: 49
Rejestracja: 23 Maj 2017, 15:37

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez mardeb76 » 06 Cze 2017, 16:41

Cześć,
Cieszę się, że wyniki potwierdziły niskie zaawansowanie choroby. Teraz postępowaniem z wyboru powinna być aktywna obserwacja. Być może onkolog podda Ci pod rozwagę możliwość zastosowania leczenia uzupełniającego w postaci pojedynczego wlewu karboplatyny. Już teraz możesz zacząć zastanawiać się nad Twoją decyzją. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez troll » 06 Cze 2017, 17:22

Witajcie,

Ze względu na brak ogniska żywego nowotworu w jądrze, stawiałbym podejrzenie o rozsiewie nowotworu do innych okolic anatomicznych. Jeśli badanie TK nie wykaże ognisk choroby, przy obserwowalnym wymiarze węzłów chłonnych zaotrzewnowych, sugeruję leczenie uzupełniające.

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez Chard » 06 Cze 2017, 17:24

Ogólnie jak odbierałem histopatologię to powiedział mi urolog że jego zdaniem powinna być zastosowana obserwacja, napisał mi to na kartce i powiedział abym to jeszcze skonsultował z onkologiem. Tak więc 19 czerwca idę do onkologa. Jak podałem te wyniki to jak Twoim/ Waszym zdaniem to wygląda ? Coś więcej możecie napisać ? Ogólnie na TK nie było nic poza tymi zmianami które opisałem z wątrobą i węzłami. Reszty nie wpisywałem ponieważ wszystko w normie i nie było żadnych odstępstw.
Chard
 
Posty: 49
Rejestracja: 23 Maj 2017, 15:37

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez mardeb76 » 06 Cze 2017, 20:48

Trollu,
Na jakiej podstawie podejrzewasz rozsiew choroby? Markery cały czas były w normie (prócz LDH, ale to raczej nie ma związku choroba podstawową), guz jest mały, właściwie brak czynników zwiekszających ryzyko wznowy - pT1, w obrazie TK nieliczne węzły o wielkości do 9 mm czyli w normie. Jesli te węzły miałyby być związane z przerzutem, to i tak pacjentowi nalezy się 3 x BEP, pojedynczy wlew karboplatyny to by było niezgodne z wytycznymi. Moim zdaniem na razie obserwacja, za 2 miesiące TK i weryfikacja węzłów chłonnych zaotrzewnowych. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez Chard » 07 Cze 2017, 09:40

Marcinie czy te wlewy mogą uszkodzić mi płodność ? Zabezpieczyć nasienie profilaktycznie ?
Chard
 
Posty: 49
Rejestracja: 23 Maj 2017, 15:37

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez mardeb76 » 07 Cze 2017, 10:58

Jeśli zapadnie decyzja o chemioterapii, to koniecznie zabezpiecz nasienie. To leczenie może doprowadzić do uszkodzenia nasienia. Na razie zaczekaj, jest duża szansa na obserwacje. Pozdrawiam, M.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez Chard » 07 Cze 2017, 16:58

Czekam do 19 a teraz odpoczywam i pozwalam się ranie goić w spokoju :)
Chard
 
Posty: 49
Rejestracja: 23 Maj 2017, 15:37

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez troll » 11 Cze 2017, 19:15

Witajcie,

Marcinie, stawiam taką sugestię, poprzez wzgląd na doświadczenia klinicystów na świecie, którzy opisywali przypadki występowania tzw. "testicular scar tissue" w jądrze - czyli zmiany nowotworowej, która uległa samoistnej regresji, równocześnie z wykazaniem zmian przerzutowych "żywych" poza lokalizacją pierwotną. Myślę, że warto się nad tym pochylić.

Tutaj piśmiennictwo:
http://ispub.com/IJO/5/1/8647

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez mardeb76 » 11 Cze 2017, 21:27

Dzięki Trollu za wyjaśnienie. Rzyczywiście ta publikacja potwierdza to co napisałeś wcześniej. Rozumiem, że należy to wziąć pod uwagę jako ewentualny czynnik ryzyka wzonwy w innej lokalizacji. Jednak zgodzisz się, że martwica guza pierwotnego nie jest uwzględniana jako czynnik ryzyka przez wytyczne światowych organizacji onkologicznych. Czy tego rodzaju publikacji nie należy rozpatrywać w kontekście opisanego ciekawego, jednak niezwykle rzadkiego, przypadku klinicznego? Czy uważasz, że martwica obecna u Charda (choć nie całkowita, na obwodzie występuje żyweytkanie nowotoworu) powinna stanowić podstawę do zastanowienia się nad sposobem postępowania? I jakie są ewentualności obserwacja vs karboplaryna? Może ta martwica wynika z ograniczenia dopływu substancji odżywczych do centralnej części guza i jego dalszego rozwoju na zewnątrz zmiany pierwotnej? Co sądzisz? Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości