Guz prawego jadra 26lat

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez Chard » 24 Maj 2017, 22:31

Tomografie komputerowa czego zrobic ? Prywatnie czy na nfz ?
Chard
 
Posty: 49
Rejestracja: 23 Maj 2017, 15:37

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez romi » 24 Maj 2017, 22:42

Witam
Na pewno tomografię brzucha i miednicy małej. W przypadku podejrzenia przerzutów również tomografię klatki piersiowej.
Najlepiej oczywiście gdyby udało się załatwić szybko termin i na NFZ byłoby najlepiej. Masz trochę czasu, więc jest to możliwe do załatwienia.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez mardeb76 » 24 Maj 2017, 22:59

Standardowe postępowanie wygląda zwykle następująca: robisz wyniki markerów 7 dni po operacji i ewentualnie dalej, aż do ustabilizowania sie ich wartości, odbierasz wynik histopatologiczny, udajesz sie do onkologa, onkolog daje Ci skierowanie na TK, zapisujesz się i czekasz na badanie czasem nawet kilkanaście dni, nastepnie czekasz na opis, następnie wykonujesz "świeże" markery, potem ze wszystkimi wynikami ponownie udajesz sie do onkologa i on decyduje o dalszym postepowaniu. Krytyczne elementy, które wydłużają podjęcie decyzji i wdrożenie ewentualnego leczenia to oczekiwanie na opis histopatologiczny (tutaj zwykle nie można tego przyspieszyć) oraz uzyskanie opisu badania TK. Uważam, że TK powinieneś wykonać bezwzględnie na NFZ. Przynajmniej pierwsze TK w moim odczuciu powinno obejmoać jamę brzuszną, miednicę oraz klatkę piersiową. RTG klatki może być czasem zbyt mało dokladnym badaniem. Jak przyspieszyć termin TK: Czsem jest możliwość zarejestowania się na badania TK bez skierowania i dostarczenie takowego w ciagu 14 dni. Zatem wiedząc, że opis histopatologiczny bedzie za około 2 tygodnie i wówczas uzyskasz równiez skierowanie na TK, spróbuj zarezerwować sobie miejsce powiedzmy za 3 tygodnie z opcją doniesienia skierowania. Porozmawiaj z osobami w rejestracji pracowni TK, powiedz jak jest, to też sa ludzie i może zrozumieją Twoją sytuację. Odpuść sobie badanie prywatne to koszt za komplet w zakresie od 800 do 1200 zł. Szkoda pieniędzy. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez Chard » 25 Maj 2017, 15:22

Jestem już w domu, dostałem antybiotyk na zakażenia. Dowiedziałem się że w Szczecinie na Tomografię trzeba czekać do stycznia, więc raczej pójdę prywatnie. Na zdrowiu nie będę oszczędzał i jak najszybciej chcę się tego pozbyć. Najpierw czekam na wyniki badania histopatologicznego, w przeciągu tygodnia zrobię prywatnie markery.

Moje wyniki markerów przed wycięciem jądra:
min max
AFP <0.500 IU/ml 0,5 5.8

HCG <0.100 mIU/ml

LDH 763,73 U/L 240 480 H
Chard
 
Posty: 49
Rejestracja: 23 Maj 2017, 15:37

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez romi » 25 Maj 2017, 15:52

Witam
Wykonaj badania markerów za kilka dni, jak już będziesz mógł normalnie chodzić.
Jeśli będą w normie to następne badanie przed wizytą u onkologa, natomiast jeśli któryś z nich nie będzie w normie to powtarzaj go co tydzień do ustabilizowania się jego wartości.
Ponieważ przed zabiegiem AFP i bHCG były ok, także jest duże prawdopodobieństwo, że będzie jak przez operacją i podniesione będzie tylko LDH.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez mardeb76 » 25 Maj 2017, 15:58

Czas oczekiwania na tomografie do stycznia to jest chyba niemożliwe. Zaczekaj, prywatnie zawsze zdążysz zrobić. Po odbiorze wyników badania histopatologicznego i wizycie u onkologa powinieneś dostać skierowanie na TK z dopiskiem: Pilne !!! lub Cito. Taki dopisek pozowli wykonac Ci tomografie wciągu 2-3 tygodni. Dodatkowo termin może przyspieszyć posiadanie karty DILO (szybkiej terapii onkologicznej). Może Ci ją wystawić onkolog, ale możesz udać się do lekarza POZ i go o to poprosić. Życzę szybkiego powrotu do sprawności. Markery ok, prócz LDH, ale o tym już pisałem we wcześniejszych postach. Bedzie dobrze. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez Chard » 25 Maj 2017, 22:06

Dostałem skierowanie tylko do poradni urologicznej, czyli rozumiem poza tym mam się jeszcze umówić do onkologa i go prosić o skierowanie na TK z dopiskiem pilne tak ? Dziś byłem w poradni urologicznej i zapytałem panią ile trzeba czekać na tomografię komputerową ze skierowaniem, poinformowała mnie że najbliższy termin jest około stycznia. Miałem iść jutro już coś załatwiać ale jestem cały obolały, przez weekend odpocznę, postaram zebrać w sobie nowe siły i od poniedziałku ruszam do dalszej walki :)
Chard
 
Posty: 49
Rejestracja: 23 Maj 2017, 15:37

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez mardeb76 » 25 Maj 2017, 22:32

Cześć,
Tak masz rację przez weekend dojdź troche do siebie. Zachowaj spokój. Zmaganie się z chorobą nowotworową wymaga cierpliwości, to ciągłe oczekiwanie na badania, później wyniki, później na wizytę i pod drzwiami w kolejce do onkologa, gdzie zwykle jest kilka godzin opóźnienia. Nauczysz się tego, każdy sie uczy.
Plan jest taki. Teraz spokojnie czekaj na wynik histopatologiczny, tydzień od operacji wykonaj markery (to zrób na własną rękę), gdy już będziesz w posiadniu tego wyniku i okaże się, że to naprawde był nowotowór to tego samego dnia lub kolejnego rejestrujesz się i stajesz w kolejce do onkologa, onkolog musi Ci dać skierowanie na TK i jeśli sam tego nie zrobi to zmuś go aby to było skierowanie w trybie PILNE, CITO. Z tym skierowaniem możesz wykonać tomografię w dowolnym miejscu w Polsce, nie koniecznie w Szczecinie. W miejszych miejscowościach czeka sie dużo mniej, czasem zalednwi kilka dni (u mnie w Olsztynie max. 10 dni). Podzwoń po szpitalach w Szczecinie i pod Szczecinem na 100% coś znajdziesz. I tyle. Jesli naprawdę nie da sie szybciej to wtedy prywatnie, ale to ostateczność.
Jest jeszcze jedna opcja. Skierowanie na TK może wystawic Ci również urolog, może zagadnij go o to przy kontroli rany i zdjęciu szwów. Ja osobiście na pierwsze TK dostałem skierowanie od urologa, który mnie operował. Nie martw się na pewno wszystko załatwisz na czas. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez romi » 25 Maj 2017, 22:45

Witam
Ja nie czekałbym na wynik badania histopatologicznego tylko zapisałbym się już teraz do onkologa (nie potrzeba skierowania) tylko po to, żeby dostać skierowanie na TK. Przyspieszyłoby to sprawę terminu badania .
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz prawego jadra 26lat

Postprzez Chard » 26 Maj 2017, 18:49

Tak więc umówiłem się do onkologa, mam termin na 2 czerwca tak więc długo czekać nie będę. 30 maja idę do lekarza rodzinnego, potem ogarnianie markerów onkologicznych 7 dni po zabiegu i jedziemy dalej :)
Chard
 
Posty: 49
Rejestracja: 23 Maj 2017, 15:37

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości

cron