Rozpoznanie-guz jądra

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez mardeb76 » 12 Cze 2017, 18:19

Witaj Iwona,
Jeśli w tych załącznikach jest całość opisu histopatologicznego to niestety jest on niekompletny. Nie ma uwzględnionej bardzo ważnej cechy diagnostycznej, a mianowicie obecności komórek nowotworowych w naczyniach krwionośnych i limfatycznych tzw. angioinwazji. Brakuje również udziału procentowego poszczególnych komponentów guza (co jest istotne przy obecności w utkaniu carcinoma embryonale) oraz informacji o zaawansowaniu guza pierowtnego (klasyfikacja pTx). Być może angioinwazja nie wystepuje i dlatego patolog tego nie napisał, ale należy to bezwzględnie wyjaśnić. Bez potwierdzenia tej informacji nie uda się określić poziomu zaawansowania choroby oraz wszystkich czynników ryzyka wznowy, które będa wpływały na wybór dalszego postępowania. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez Oneck » 12 Cze 2017, 18:39

Dzięki, jak porównywałam inne opisy też mi się wydaje, ze ten jest inny. Wysyłam jeszcze raz w całości, a nie we fragmentach. Jeżeli jest to jednak niepełne badanie, to co z tym robić? Powtarzać badania?
Załączniki
hispat.jpg
hispat.jpg (245.16 KiB) Obejrzany 7001 razy
Oneck
 
Posty: 35
Rejestracja: 02 Cze 2017, 19:59

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez mardeb76 » 12 Cze 2017, 19:58

Zadzwonić do pracowni patomorfologicznej i poprosić o uzupełnienie opisu o informacje dotyczącą angioinwazji, ponieważ zgodnie z wytycznymi jest to konieczne do ustalenia stopnia zaawansowania miejscowego choroby. Jeśli specjalista patomorfolog nie będzie chciał tego wykonać po prośbie to niestety będziecie musieli zaczekać na pisemną prośbę onkologa. Może warto udać się do Waszego urologa i powiedziec mu o tym, to może pomoże w interwencji. Być może angioinwazji nie ma i dlatego nie zostało to uwzględnione w opisie, ale należy to wiedzieć. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez Oneck » 12 Cze 2017, 22:14

Dzięki za podpowiedź. Jutro pójdziemy, spróbuję poprosić o uzupełnienie opisu. W środę mamy konsultację u doktora Sarosieka. Pozdrawiam.IB
Oneck
 
Posty: 35
Rejestracja: 02 Cze 2017, 19:59

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez mardeb76 » 13 Cze 2017, 05:08

Witaj,
Skoro konsultacja już w środę to powinniście wykonać dziś markery, aby na wizycie mieć aktualne wartości. AFP było jeszcze podwyższone, więc konieczna jest wiedza o tym czy dalej spada i w jakim tempie. Ta informacja jest wymagana do określenia stopnia zaawansowania choroby i dalszego postępowania. Co do opisu histopatologicznego to jeśli angioinwazji nie ma to mamy do czynienia ze stopniem miejscowego zaawansowania choroby na poziomie pT1, jeśli jest to pT2. Obecność komórek nowotworowych w naczyniach zwiększa o kilka procent ryzyko wznowy, jest zatem istotnym czynnikiem wpływającym na wybór sposobu leczenia, szczególnie przy obecności w guzie carcinoma embryonale. W najbardziej optymistycznej wersji, gdy markery wrócą do normy, a angioinwzaji nie będzie to choroba będzie w stopniu IA pT1N0M0S0 wtedy preferowana opcja postępowania to obserwacja lub 1xBEP, w wersji gdy angioinwzja będzie obecna, a markery w normie to mamy doczynienia z IB pT2N0M0S0 wtedy też obserwacja jest możliwa, ale ze względu na obecność carcinoma embryonale raczej wymagane będą 2 x BEP. Wersja najbardziej pesymistyczna, jeśli obecna będzie angioinwzja, a AFP nie spadnie do normy wtedy będzie to IS pT2N0M0S1, a sposób leczenia to 3 x BEP. Trzymam kciuki za opcję 1. Pozdrawiam, Marcin
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez Oneck » 13 Cze 2017, 10:53

Od rana w biegu. Na markery syna wysłałam z samego rana. Poszliśmy z mężem do kliniki spytać o ten wynik hispatologiczny. Przyjął nas profesor, który te badania przeprowadzał. Powiedział, ze nie napisał o tej angioinwazji, bo jej nie stwierdzili. Ale, żeby nie było żadnych watpliwości, to pobierze jeszcze raz 5-8 próbek i na poniedziałek, wtorek będziemy mieli nowe wyniki. Teraz czekam wiec na AFP, które będzie na popołudnie.
Oneck
 
Posty: 35
Rejestracja: 02 Cze 2017, 19:59

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez mardeb76 » 13 Cze 2017, 10:55

Jesteście bardzo zorganizowani i zdeterminowani. Super. Reakcja Pana Profesora też godna pochwały. Dajcie znać jakie emarkery. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez Oneck » 13 Cze 2017, 11:31

Dzięki też za opisanie wszelkich możliwości. Wiem, na czym stoję. Niestety, zawalona jestem totalnie jeszcze pracą, terminy ustawowe mi lecą, których muszę też przypilnować i nie mam czasu na przeszukanie dogłębne forum w celu uzyskania informacji, tak wiec Twoje wyjaśnienia są mi ogromnie pomocne. Jeszcze raz wielkie dzięki.IB
Oneck
 
Posty: 35
Rejestracja: 02 Cze 2017, 19:59

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez Oneck » 13 Cze 2017, 17:00

Wyniki markerów na dziś :18,3 norma 0-8.
Oneck
 
Posty: 35
Rejestracja: 02 Cze 2017, 19:59

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez mardeb76 » 13 Cze 2017, 17:41

Rozumiem, że to wynik AFP. Zatem wszystko przebiega zgodnie z wariantem optymistycznym. Wartość AFP spada tak jak należy. Za 2 tygodnie powinna być już w normie. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości