Rozpoznanie-guz jądra

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez Oneck » 17 Lut 2018, 14:17

Witam wszystkich po długiej nieobecności. Wyniki robimy regularnie, oprocz TK. LDH systematycznie po trochu spada, B-HCG w normie i AFP też w normie. Ale mam pytanie: oprocz wizyty jednorazowej u dr Sarosieka to w zasadzie do nikogo syn nie chodzi, czy inaczej mówiąc nie jest pod niczyja opieką. Badania robimy na wlasny koszt, bez skierowania. Ponieważ nic sie nie dzieje, to jakoś uznałam to jako normę. Ale właśnie syn trafił do szpitala z podejrzeniem wyrostka , no i zaskoczylo mnie pytanie pod czyją opieką jestesmy, a tu hmmm, po niczyja. I nie wiem, czy powinien się gdzieś zarejestrować do jakiegoś onkologa, czy jest juz traktowany jako osoba zdrowa? Czy jak byliśmy u dr Sarosieka, to już tam sie kierować na badania kontrolne? Może nieuzasadnienie uznalam, ze wszystko jest OK i lekarz nam nie przysługuje? Nie wiem. Ogarnely mnie wątpliwości. Moze ktoś coś?
Oneck
 
Posty: 35
Rejestracja: 02 Cze 2017, 19:59

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez mardeb76 » 17 Lut 2018, 14:40

Witam,
Nie bardzo rozumiem Wasze postępowanie. Pod opieką onkologiczną powinniście być co najmniej przez pięć lat od zakończenia leczenia. To lekarz onkolog powinien Wam wystawiać skierowania na regularne badania markerów i TK. Częstotliwość badań wynika z wytycznych i jest związana z okresem od zakończenia leczenia. Jeśli możecie to pozostańcie pod opieką dr Sarosieka lub zarejestrujcie się do innej poradni onkologicznej np. w miejscu zamieszkania. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez Oneck » 17 Lut 2018, 14:51

Wiesz co, to może wynikło z tego, że po wizycie dostaliśmy dwa skierowania, jednoa do szpitala, gdyby wyniki się pogorszyły, a drugie na Tk i kontrolne gdyby markery spadły. Natomiast jakoś zadnych wskazówek co potem. No i naiwnie uznałam, ze tak ma być, dziecko zdrowe, zostaje mu obserwacja, ale w jakim wydaniu to juz nie dociekalam.No cóż, na szczęście, tfu, tfu, nic sie nie działo, a w poniedzialek w takim razie gdzies bede sie kontaktowac i umawiać. Dzieki za odpowiedź.
Oneck
 
Posty: 35
Rejestracja: 02 Cze 2017, 19:59

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez Oneck » 18 Mar 2018, 17:04

Witam. W marcu regularne,kolejne badania-markery. I wprawdzie mieszczą się one w granicach normy, ale w porównaniu ze styczniowymi dwa z trzech markerów wzrosły. I nie wiem, czy coś zaczyna się dziać niepokojącego, czy są one może wynikiem ostatniej operacji usunięcia tego nieszczęsnego wyrostka.
Markery do tej pory miały tendencję malejącą, tzn.konkretnie LDH. B-HCG miało wartość stałą <0,1 mlU/ml ( norma <2mlU/ml), AFP <1,3 ng/ml ( norma 0,0-8,0). Teraz, w porównaniu ze styczniem LDH wzrosło z wartości 153 U/L ( norma 120-246) na 165 U/L, a AFP z <1,3 ng/ml na 2,2 ng/ml. Niby wszystko w normie, niby wzrost niewielki,ale jednak wzrost.
Trochę był problem z TK, bo jest robione na kontraście jodowym, na które, jak pisałam wcześniej syn jest uczulony i zrobili ostatnio bez kontrastu. I TK- od razu w opisie miało zastrzeżenie, że może być niemiarodajne.
W czwartek syn jest umówiony w poradni onkologicznej w Lublinie. Lekarz nieznany, zobaczymy co powie.
Oneck
 
Posty: 35
Rejestracja: 02 Cze 2017, 19:59

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez tobson85 » 18 Mar 2018, 17:42

Witam,
Markery są ok - nie ma powodu do żadnego niepokoju. Takie wahania są całkiem naturalne.

Natomiast TK w rj powinno być wykonywane zawsze z kontrastem! Przy dużej nietolerancji zwykłego kontrastu jodowego jako alternatywa powinien być zastosowany kontrast niejonowy (droższy i przez to trudniej dostępny). Można też porozmawiać z lekarzem o możliwości wykonania rezonansu magnetycznego jamy brzusznej i miednicy małej. Wartość diagnostyczna tego badania jest praktycznie taka sama, jadnoczesnie badanie to jest wg dzisiejszej wiedzy naukowej nieszkodliwe, a kontrast dużo lepiej tolerowany i niezwykle rzadko dający działania niepożądane.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Rozpoznanie-guz jądra

Postprzez Oneck » 18 Mar 2018, 18:04

Dzięki za odpowiedź. Do tej pory wahanie było w dół, nie w górę, więc stąd mój niepokój. Dobrze wiedzieć z tym kontrastem, faktycznie radiolodzy zasugerowali rezonans.
Oneck
 
Posty: 35
Rejestracja: 02 Cze 2017, 19:59

Poprzednia

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości