Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Postprzez Mitch82 » 06 Kwi 2018, 18:46

Cześć,

To mój pierwszy wpis, także przepraszam na wstępnie za jego długość... ale nie chcę pominąć niczego istotnego.

Na wstępie muszę napisać, że istnienie forum jest nieocenioną pomocą dla ludzi, którzy stają przed tym trudnym okresem życia, jakim jest zmaganie się z rakiem jądra. Mój przypadek nie jest zbytnio odosobniony od Waszych ale już po pobieżnym przejrzeniu forum jestem w szoku, jak wiele może zależeć od dobrego lekarza i dobrej diagnostyki. Wydawałoby się, że zdając sobie sprawę do czego może doprowadzić nowotwór, każdy lekarz (od rodzinnego, przez urologa, a kończą na onkologu) powinien doskonale znać procedury postępowania i stosować je beż żadnych zaniechań - tym bardziej, że często "nic ich to nie kosztuje". Ja mam jednak wątpliwości, czy jestem prowadzony najlepiej, jak to możliwe, stąd opis mojego przypadku i pytania. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady.

26.03.2018 Wizyta u urologa ze względu na powiększone lewe jądro. Lekarz ocenił je ręką, zrobił USG, stwierdził "nie podoba mi się" i zlecił wykonanie ponownego USG i markerów AFP, beta-HCG.
27.03.2018 Wyniki markerów - AFP: 2,54 ng/ml (Zakres 0,89 - 8,78); beta-HCG: 2 mIU/ml (Zakres 0-5)
27.03.2018 Ponowne USG: "Jądro lewe powiększone. W jego obrębie-centralnie, guz o wym. 36x22x30mm, normoechogeniczny, o gładkich zarysach. Dość ubogi, głównie obwodowy przepływ w PD. Najądrze lewe bez zmian. Jądro i najądrze prawe bez zmian. Wniosek: zmiana w lewym jądrze wysoce podejrzana o złośliwy proces rozrostowy"
03.04.2018 Wizyta u onkologa - generalnie potwierdzenie, co powyższe z informacją, że na kolejną wizytę umówić się z histopatologią oraz TK brzucha i miednicy małej.
05.04.2018 Przeprowadzona orchidektomia radykalna.
06.04.2018 Wypis ze szpitala z zaleceniem, żeby do poradni urologicznej i onkologicznej zgłosić się po odebraniu wyników histopatologicznych (za 2-3 tygodnie).

No i tutaj pojawiają się moje wątpliwości:
1) Nie dostałem informacji, czy powtarzać markery, a z tego co czytałem tu na forum powinno się je robić co tydzień od operacji. Czy więc powinienem je robić?
2) Nie miałem wykonywanych badań markera LDH. Czy warto jeszcze robić to teraz?
3) Nie wykonywano mi badań TK i RTG. Jeżeli chodzi o RTG KP, to ostatnie badania mam z grudnia 2017, ponieważ od 2015 roku mam zdiagnozowaną sarkoidozę płucną. Na najnowszym zdjęciu węzły chłonne nadal są powiększone ale nie widać większej różnicy od 2015 roku. Natomiast, co z badaniami TK brzucha i miednicy małej? Czy warto czekać z tym do histopatologii? Mam w poniedziałek znów wizytę u onkologa i będę chciał "wymóc" zlecenie tych badań (tym bardziej, że mam je w pakiecie ubezpieczeniowym).

Czy poza markerami i TK są jeszcze jakieś badania, które warto byłoby zrobić na tym etapie?

Jeszcze raz z góry przepraszam za objętość tego maila ale na pewno sami nie raz już się przekonaliście, że nikt nie zadba o Ciebie, jak ty sam.

Pozdrawiam
Mitch82
 
Posty: 8
Rejestracja: 06 Kwi 2018, 18:15

Re: Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Postprzez troll » 06 Kwi 2018, 18:59

Witaj,

Standard jeśli chodzi o markery obejmuje oznaczenie poziomu AFP, bHCG i LDH przed orchidektomią, po orchidektomii i jeśli wartości pozostawały do tej pory w normie - przed wizytą u onkologa i tzw. "stagingiem".

Jeśli chodzi o badania obrazowe to standard obejmuje TK jamy brzusznej i miednicy małej, oraz RTG klatki piersiowej w dwóch projekcjach przed stagingiem. Jeśli w którymś z badań widać podejrzane zmiany lub poziom markerów po zabiegu jest nadal wysoki, należy wykonać TK klatki piersiowej zamiast RTG.

Staging wymaga:
- przeprowadzenia oznaczenia markerów AFP, bHCG i LDH,
- wykonania badań obrazowych,
- posiadania wyniku badania histopatologicznego.

Jak widać nie wszystko zostało zrobione właściwie, ale może to zostać szybko uzupełnione, tym bardziej, że masz pakiet medyczny. Generalnie jednak kluczowym jest, że podjęto decyzję o zabiegu, bo wszystko wskazuje na to, że jest to nowotwór jądra, choć nisko zaawansowany, czego naturalnie Ci życzę!

W razie pytań, służymy wiedzą i wsparciem :)

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Postprzez Mitch82 » 07 Kwi 2018, 10:04

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.

Podsumowując, jeszcze przed wynikami hispatologicznymi zrobię teraz ponownie markery (wszystkie trzy) i postaram się wykonać TK brzucha, miednicy małej oraz RTG klatki piersiowej. Czy nie warto od razu zrobić TK wszystkich trzech tzn. brzucha, miednicy oraz klatki piersiowej? To chyba byłoby jedno badanie?
Mitch82
 
Posty: 8
Rejestracja: 06 Kwi 2018, 18:15

Re: Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Postprzez troll » 07 Kwi 2018, 13:56

Jeśli będzie to jedno badanie, to zdecydowanie warto. Zakładasz dobry plan przed podjęciem decyzji!

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Postprzez Mitch82 » 08 Kwi 2018, 09:33

Cześć,

Dzięki za słowa wsparcia. Udało mi się już skontaktować z polecanym na forum dr. Sarosiekiem. Mam bardzo dobre przeczucia w stosunku do doktora - odnoszę wrażenie, że to prawdziwy lekarz profesjonalista. Też był zdziwiony, że nie zrobiono LDH (dodam tylko, że przed zabiegiem prywatnie konsultowałem się z dwoma urologami i onkologiem).

Doktor zalecił zrobienie LDH i przy okazji powtórkę pozostałych markerów oraz wykonanie TK miednicy małej, brzucha oraz klatki piersiowej. Piszę o tym, ponieważ podobnie jak ja, może tu trafić kolejna nowa osoba, która nie będzie pewna, czy jej wczesna diagnoza była pełna.

Także to moja lista zadań na przyszły tydzień :)

Pozdrawiam
Mitch82
 
Posty: 8
Rejestracja: 06 Kwi 2018, 18:15

Re: Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Postprzez troll » 08 Kwi 2018, 14:48

Jak wiesz, doktor Sarosiek jest doskonałym specjalistą, co potwierdzają opinie naprawdę wielu pacjentów. Czas na działanie zgodnie z przyjętym standardem. Trzymam kciuki!

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Postprzez Mitch82 » 08 Kwi 2018, 22:24

Cześć,

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące ważnego zagadnienia, takie 3w1... "Sex, drugs & rock'n'roll". Czy na moim etapie, po orchidektomii a przed histopatologią, trzeba coś całkowicie wyeliminować lub znacznie ograniczyć? A tak dokładniej:
- czy mogę uprawiać seks (oczywiście o pomijając niedogodności związane z gojeniem się rany),
- czy wolno mi wypić wieczorem kilka piw na grillu lub Jack'a z colą (wiem... profanacja:) ale bez coli piję dopiero drugą butelkę)
- oraz funkcjonować zdroworozsądkowo jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny?

Czy któraś z tych czynności, poza ewentualnym wpłynięciem na gojenie się rany po operacji, może mieć wpływ na rozwój albo zastopowanie (tutaj trochę żartuję ale byłoby super... np. seks :lol: ) nowotworu?

Oczywiście jestem jeszcze trochę "przygaszony" sytuacją, która mnie spotkała ale z drugiej strony jeżeli nie ma przeciwwskazań, to jednak za oknem wiosna i fajnie byłoby funkcjonować w miarę normalnie...

Pozdrawiam
Mitch82
 
Posty: 8
Rejestracja: 06 Kwi 2018, 18:15

Re: Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Postprzez romi » 08 Kwi 2018, 23:02

Witam
Przez jakiś czas należy unikać dźwigania ciężarów, siłowni, ciężkiej fizycznej pracy. Ocenia się że całkowite zagojenie trwa kilka miesięcy, ale nie oznacza to, że przez ten czas nie będziesz mógł podejmować żadnego wysiłku. Sam będziesz czuł na jaki wysiłek Cię stać. Poza tym możesz normalnie żyć, bez ograniczeń, oczywiście wszystko z umiarem
Inaczej będzie wyglądała sytuacja w momencie podjęcia leczenia, jeśli takie będzie potrzebne, ale to już inna bajka. Na razie trzeba cieszyć się, że jesteś na dobrej drodze do zdrowia.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Postprzez Mitch82 » 10 Kwi 2018, 07:37

Cześć,

Zrobiłem wczoraj ponownie markery (dla przypomnienia 4 dzień po operacji) - tym razem już komplet. W porównaniu do poprzednich spadły AFP i beta-HCG. Wydaje mi się, że wyniki są dobre:

LDH 180 [U/l] Zakres 125 - 243
AFP 1,85 [ng/ml] Zakres 0,89 - 8,78
beta-HCG <1,20 [mIU/ml] Zakres 0 - 5

Udało mi się też zdobyć skierowanie na TK (komplet) z pakietu ubezpieczeniowego, ale niestety najwcześniejszy termin u mnie to 26.04.2018. To tego trzeba doliczyć 2-3 tygodnie na wyniki. Jak dla mnie, to trochę za długo, ponieważ histopatologię powinienem już mieć koło 18.04,2018 i chyba zacznę drążyć inne ścieżki. Myślę, żeby uderzyć do poradni onkologicznej w szpitalu i spróbować dostać skierowanie na TK wykonywane w szpitalu. Jeżeli trafię na dobrego onkologa, to chyba powinien wypisać mi skierowanie z adnotacją PILNE?

Co byście mi doradzili?

Pozdrawiam
Mitch82
 
Posty: 8
Rejestracja: 06 Kwi 2018, 18:15

Re: Prawdopodobnie nasieniak - dalsza diagnostyka

Postprzez Krolewsky » 10 Kwi 2018, 12:57

Od onkologa dostaniesz skierowanie najprawdopodobniej dopiero po wyniku histopatologicznym, choć zawsze możesz spróbować. By termin TK był szybki na NFZ musisz mieć kartę DILO, inaczej termin bedzie dużo odleglejszy niż Twój prywatny.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości