Diagnoza, wyniki itd.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez justyna09000 » 21 Lis 2019, 13:43

Hej,
My co prawda teraz podczas obserwacji jesteśmy zapisani do dr Maczkiewicza w Magodencie ale robimy zawsze tak, żeby wizyta kontrolna była mniej więcej w okresie gdy są wyniki TK, wtedy też jedziemy do Warszawy i załatwiamy wszystko za jednym razem. Wiem, że istnieje możliwość przesłania wyników poczta, ale wtedy musiałbyś wcześniej taka zgodę zapewne wyrazić. Wydaje mi się że w takiej sytuacji nie ma innej możliwości jak osobisty odbior wyników.
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 02 Gru 2019, 11:46

justyna09000 napisał(a):Hej,
My co prawda teraz podczas obserwacji jesteśmy zapisani do dr Maczkiewicza w Magodencie ale robimy zawsze tak, żeby wizyta kontrolna była mniej więcej w okresie gdy są wyniki TK, wtedy też jedziemy do Warszawy i załatwiamy wszystko za jednym razem. Wiem, że istnieje możliwość przesłania wyników poczta, ale wtedy musiałbyś wcześniej taka zgodę zapewne wyrazić. Wydaje mi się że w takiej sytuacji nie ma innej możliwości jak osobisty odbior wyników.


Też ogólnie staram się tak ustawiać wizyty ale nie zawsze się daje. Ostatecznie po przekazaniu wiadomości gdzieś dalej przez dra udało mi się e-mailowo uzyskać wynik markerów, a RTG muszę sam odebrać, czyli pewnie poczekać do wizyty 7 stycznia. Muszę na przyszłość jakoś uregulować tę kwestię.

A co do wyników markerów: LDH aktualnie mam 206 IU/l przy normie 91 - 180 (w maju miałem 170 IU/l przy normie 135 - 225 i w sierpniu 190 IU/l przy takiej samej normie). Przy tej normie (badanie było robione w Magdencie przy ul. Fieldorfa) LDH jest trochę powyżej normy. Jest powód do zmartwienia czy to normalny wynik? Z czego może wynika podwyższenie? Ogólnie widać, że z każdym kolejnym badaniem poziom LDH jest ciut wyższy. Jest sens zawracać głowę i pisać do dr Sarosieka czy można poczekać na wizytę do 7 stycznia? Z góry dziękuję za odpowiedź.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez Krolewsky » 02 Gru 2019, 13:46

LDH jest na tyle nieswoisty, że jego podwyższenie może mieć różne pozanowotworowe powody, np wątroba a nwet zwykły wysiłek, trening czy noszenie mebli przy przeprowadzce ;)
Powtórz badanie samego LDH ale z obowiązkowym brakiem wysiłku tak przez co najmniej 3 dni przed badaniem, dieta lekka, zero alkoholu. Do tego dodaj badanie ASPAT i ALAT (koło 6zł jedno kosztuje) żeby zobaczyć w jakiej kondycji jest wątroba i czy to nie ona psuje Ci wynik LDH.
Póki co bez paniki.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 31 Gru 2019, 10:26

Odebrałem dziś wyniki TK.

TK jamy brzusznej i miednicy (Optiray 350, 130 ml).
Wątroba o cechach stłuszczenia (33 j.H.), poza tym bez zmian.
Trzustka o tłuszczowej przebudowie, poza tym bez zmian.
Układ wrotny i żółciowy, nerki, nadnercza, śledziona bez zmian.
Nerki wydzielają zakontrastowany mocz jednoczasowo, prawidłowo. Bez zastoju moczu. Pęcherz moczowy gladkościenny.
Prostata 30x25 mm (RLxAP), wzmacnia się nieco niejednorodnie.
Powiększonych węzłów chłonnych ani wolnego płynu nie stwierdza się.
Obustronnie w płucach mikroguzki.
Zwapnienie w segm. 10 PP.
Kościec bez zmian naciekowych

Podkreśliłem kwestie, które nie są dla mnie jasne. O co chodzi z tą prostatą? Czy te mikroguzki to coś czym trzeba się poważniej zainteresować? Czego dotyczy to zwapnienie? Będę u dr Sarosieka 7 stycznia. Nie odebrałem jeszcze wyniku RTG (też 7 stycznia).

Szczęśliwego Nowego Roku i samych dobrych wyników :)
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez Krolewsky » 01 Sty 2020, 20:03

Prostatę trzeba będzie sprawdzić u urologa. Lekarz opisujący ma jakieś wątpliwości. W Twoim wieku nic poważnego z prostatą nie powinno być, więc spokojnie.
W płucach pewnie jakieś mikroguzki pozapalne, dr Sarosiek się wypowie najkompetentniej. Spokojnie czekaj na wizytę.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 17 Mar 2020, 00:42

Kolejna wizyta u dr Sarosieka i kolejne markery za mną. U dr analiza poprzednich badań w porządku i oczywiście skierowania na kolejne. Markery w normie jednak po raz kolejny mam niski testosteron (2,570 ng/ml przy normie 2,490 - 8,360). Ogólnie nie zauważam jakichś poważnych zmian. Co prawda występuje zmęczenie ale to bardziej z uwagi na pracę i inne obowiązki. Niby wynik w normie ale jednak niski poziom trochę mnie martwi. Czy w każdym przypadku orchidektomii poziom testosteronu jest aż tak obniżony? Niestety nie mam porównania bo nie miałem badanego poziomu przez zabiegiem. Chyba, że coś innego to powoduje. Nie ukrywam, że mam lekką nadwagę (brzuch), której ciężko mi się pozbyć. Może to ma jakiś związek. Są jakieś sposoby na zwiększenie poziomu testosterony np. określona dieta?

Przy okazji - w przedostatnim badaniu jądra lekarz podejrzewał żylaki i sugerował badanie doppler (nie robiłem), w ostatnim USG lekarz się niczego nie dopatrzył? Kwestia badania i badającego czy po prostu żylaki (jeśli rzeczywiście były) sama mogą się zmniejszyć?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez Grrr34 » 17 Mar 2020, 01:59

Czesc jezeli nie masz symptomów to może taka Twoja uroda, że tak masz.... Ja mam położone hormony, wszystko za wysoko, Prolaktyna, LH, FSH musze pojsc do Androloga i może coś poradzi.... Prolaktyna moze sie obniżyć jak spadnie tsh bo mam hashimoto ale to pewnie nie dużo, LH i FSH to nie wiem jak obniżyć, LH spadłoby gdybym walił wcielał teścia w barki, ale nie chce narazie.. Zobaczymy co Androlog wymyśli...

Testosteron mozesz zwiększyć gdybys systematycznie uprawiał jakieś sporty walki, gdzie jest rywalizacja... A także ćwiczenia siłowe dużych grup mięśniowych np nogi, plecy, klata, ogolnie ćwiczenia siłowe.... Wtedy troche pwinien skoczyc, przynajmniej tak się dzieje mając dwa jajka, przy jednym nie wiem czy też tak to działa,, ale może by się coś ruszyło sam musze popróbować, i lepsze są ćwiczenia wieczorem niż rano, wtedy poziom kortyzolu jest miejszy
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 23 Cze 2020, 19:59

Zgodnie z tym co sobie założyłem, co jakiś czas tu zaglądam :) Robię co trzy miesiące markery. Cały czas w normie. Na jesieni TK (razem z klatką piersiową). Muszę jeszcze zrobić USG jądra. Z uwagi na wirusa i inne zajęcia trochę się mi to opóźniło. I to jedno pozostałe jądro ma zawsze najwięcej strachu.. :) Zwłaszcza, że coś tam zawsze wyczuwam ale jak już wspominałem różne USG wykazywały bądź nie podejrzenie żylaków i to może być coś w tym kierunku. W związku z tym mam pytanie. Czy jeżeli (odpukać) zdarzyłby się nawrót jeśli chodzi o guza na jądrze to byłoby to widoczne w markerach (chociażby minimalny wzrost)? Rozumiem, że badania muszą być kompleksowe ale chodzi mi o to czy guz może się rozwijać a markery będą pozostawać w normie? Markery robię częściej i jeśli są w normie to jestem spokojniejszy. Ale cały czas pomiędzy kolejnymi USG czuję z tyłu głowy pewien niepokój co może mnie podkusić do częstych badań USG co też nie jest wskazane.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez DaKor » 23 Cze 2020, 21:02

Hej,
ja tylko odniosę się do ostatniego fragmentu Twojej wypowiedzi, że częste usg nie jest wskazane. Z medycznego punktu widzenia jest to badanie bezpieczne i nie ma przeciwwskazań żeby wykonywać je regularnie. Ja dostałem zalecenie od dr Sarosieka żeby wykonywać w 1 roku na obserwacji usg jądra jeśli mam taką możliwość co 4-6 miesięcy.
DaKor
 
Posty: 48
Rejestracja: 26 Paź 2019, 18:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 23 Cze 2020, 23:13

No ja też słyszałem o zaleceniu raz na rok. W praktyce robię co pół roku. Co ciekawe za każdym razem gdzie indziej. Raz miałem nadplanowo bo z uwagi na ból w brzuchu dostałem skierowanie do szpitala to mi przy okazji zrobili bardzo dokładne USG - takie mógłbym mieć za każdym razem.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Poprzednia

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości