Diagnoza, wyniki itd.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez tobson85 » 16 Lip 2018, 17:03

Hej
jasne, ze to dobry znak :)

To oznacza, ze przy sprzyjajacym wyniku hispat i braku stwierdzonych przerzutow w badaniu TK jest szansa na unikniecie chemioterapii.
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 16 Lip 2018, 22:38

To kiedy teraz zrobić następne markery? Co do bHCG to docelowo powinno wynosić 0 czy po prostu ma być w normie? Innymi słowy, czy u całkowicie zdrowej osoby występują jakieś śladowe ilości?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez tobson85 » 16 Lip 2018, 22:44

Markery masz w normie. Następne badanie przed wizytą u onkologa.
Teoretycznie bHCG u zdrowego mężczyzny nie jest produkowane. W praktyce czasem zdarza się produkcja niewielkich ilości bHCG lub też wynik jest zafałszowany ze względu podobieństwa tej cząsteczki do innych, naturalnie występujących w organizmie hormonów.

Wynik w normie oznacza, że jest ok.
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 19 Lip 2018, 11:58

Dostałem dziś telefon od konsultanta ds. pakietu onkologicznego z oddziału na którym miałem zabieg, że jest mój wynik histopatologii. Lekarz już widział wynik i konsylium jest ustalone na 27 lipca. Rozumiem, że to standardowa procedura nawet jeśli wszystko jest dobrze? Po prostu lekarze zadecydują co dalej? Mimo, że stres i ciekawość jest wysoka po wynik pojadę jutro bo dziś i tak nie wiem czy zastanę jeszcze lekarza żeby skonsultować a poza tym jutro mam zdjęcie szwów. Nie ukrywam, że gdyby nie ostatni wynik markerów to pewnie już bym był w szpitalu po wynik histopatologii i a potem prosił o jego wyjaśnienie choćby tu na grupie :) Wiem, że markery nie są decydujące ale to zawsze jakiś pozytywny znak, który dał trochę optymizmu, że nie będzie tak źle.

Nadto dostanę jutro skierowanie i w poniedziałek mam mieć badanie TK. Tylko wcześniej muszę zrobić badanie na poziom kreatyniny. Rozumiem, że jak na razie wszystko odbywa się tak jak powinno?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez mardeb76 » 19 Lip 2018, 13:27

Tak jest wszystko przebiega prawidłowo. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 19 Lip 2018, 17:38

A myślcie, że lekarz będzie mi w stanie jutro podać już coś więcej w jakim kierunku będzie szło leczenie? Konsylium dopiero w następny piątek :( Wiem, że po drodze jeszcze jeszcze TK ale czy mają markery po zabiegu i wynik histopatologii jest się w stanie już określić? Cały czas liczę na uniknięcie chemii :(

Co to jest kreatynina i czemu jej wynik jest potrzebny do TK?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 19 Lip 2018, 18:12

Witam
Poziom kreatyniny to badanie krwi, które ocenia wydolność pracy nerek. Jest to istotne ponieważ badania TK które będziesz miał robione jest badaniem z tzw. kontrastem który powinien być jak najszybciej wydalony z organizmu. Dlatego ocena wydolności nerek jest w tym przypadku istotna. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą butelkę z wodą i po badaniu wypić co najmniej litr. Poza tym na badanie należy stawić się z wypełnionym pęcherzem.
Lekarzem z którym spotkasz się jutro zapewne będzie urolog, który niekoniecznie musi się znać na leczeniu nowotworów jądra. Oczywiście posłuchaj co ma Ci do powiedzenia, ale ostateczną decyzję podejmie lekarz onkolog z którym spotkasz się jak będziesz miał komplet badań.
Mając markery i wynik histopatologii można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać jak wygląda sytuacja, ale pewność będzie po badaniach obrazowych.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 19 Lip 2018, 21:02

Dziękuję za informację odnośnie badania TK. Bo wiedziałem tylko tyle, że miałem mieć wodę. Tak to przynajmniej będę pił już od rana żeby zapełnić pęcherz.

Dam jutro znać co powiedział lekarz i pewnie wrzucę tu wynik histopatologii z prośbą o ocenę.

To, że konsylium jest po tygodniu to normalne? Bo rozumiem, że wynik TK jest od razu? Czy konsylium to tylko tak poważne brzmi a to zwykła ocena dotychczasowych badań? :) O coś jeszcze pytać jutro lekarza albo za tydzień po konsylium? RTG klatki piersiowej to już u onkologa? Następny raz badanie markerów, tak jak wspominano, przed wizytą u onkologa?

Pytanie jeszcze odnośnie rany. Jutro mam zdjęcie szwów. Czy od razu po ich zdjęciu rana jest na tyle zasklepiona żeby np. móc ponad godzinę jechać samochodem jako kierowca?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez tobson85 » 19 Lip 2018, 21:18

Hej
andy89 napisał(a):To, że konsylium jest po tygodniu to normalne? Bo rozumiem, że wynik TK jest od razu?

Termin powinien być ok. Na opis TK zwykle się czeka ok tygodnia, dwóch.

andy89 napisał(a):Czy konsylium to tylko tak poważne brzmi a to zwykła ocena dotychczasowych badań?

Konsylium to nic innego jak spotkanie lekarzy specjalistów, którzy analizują wyniki badań i podejmują decyzję co dalej.
Skąd jesteś? Polecam niezależnie od konsylium umówić się samemu do onkologa i to najlepiej polecanego na forum. Jeśli konsylium podejmie watpliwa decyzję to zawsze będziesz miał już zaklepany termin u onkologa, żeby podjąć z lekarzem właściwe do stanu zaawansowanie postępowanie.

andy89 napisał(a):O coś jeszcze pytać jutro lekarza albo za tydzień po konsylium? RTG klatki piersiowej to już u onkologa?

Możesz poprosić o skierowanie na markery i RTG klatki, jeśli nie dostałeś takiego skierowania. Gdyby wyszedł w hispacie nienasieniak to najlepiej robić od razu tk klatki zamiast RTG.

Co do rany to jak czujesz że dasz radę prowadzić to spokojnie możesz. Sam jechałem na zdjęcie szwów samochodem jako kierowca.

Pozdr
Tobiasz

EDIT:
Słownik w tel robi swoje - poprawiłem parę kwestii powyżej ;)
Ostatnio edytowany przez tobson85, 19 Lip 2018, 22:19, edytowano w sumie 1 raz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez mardeb76 » 19 Lip 2018, 22:10

Andy,
Nie przesadzaj z napełnianiem pęcherza przed badaniem. TK miałem robione już kilkakrotnie i to w 3 różnych miejscach. Za każdym razem sytuacja wyglądała tak, że musiałem wypić około 1 litra wody, ale w okresie 30 minut przed samym badaniem. Woda albo podawana przez personel albo własna. Za pierwszym razem nawodniłem się już wcześniej, kazano mi jednak pić ten dodatkowy, wymagany litr wody. Myślałem, że mi pęcherz pęknie. Dowiedz się jo to jest w Twojej pracowni czy masz nawodnić się w domu czy dopiero bezpośrednio przed badaniem w poczekalni. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

cron