Diagnoza, wyniki itd.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 19 Lip 2018, 22:52

Jestem ze Szczecina. Jeśli jesteście w stanie kogoś polecić to byłbym wdzięczny. Wiem, że jest tutaj jakieś centrum onkologii (czy jakoś tak) ale poza tym kompletnie się nie orientuję co i jak. Jeżeli bym się rejestrował np. jutro albo w poniedziałek to jaki powinien być sensowny termin wizyty? Czy to próbować prywatnie?

Rozumiem, że jutro będzie już wiadomo czy to nasieniak czy coś innego?

W sumie to nie wiem czego TK będę miał w poniedziałek. Dowiem się jutro ze skierowania.

Co do tej wody i TK to w sumie jutro będę miał okazję zapytać jeszcze :)

Wiem, że zadaje dużo pytań, czasem może nie aż tak istotnych, ale chciałabym być jak najwięcej wiedzieć, zwłaszcza przed kolejnymi wizytami. Poza tym im więcej człowiek wie to zawsze mimo wszystko spokojniejszy :)
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 20 Lip 2018, 00:06

Poczekaj co powiedzą Ci na konsylium i później podziel się z nami tą informacją.
Szczecin nie jest dobrym miejscem do leczenia nowotworów jądra, najbliżej chyba byłby Krotoszyn, lub Warszawa.
Trudno jest odpowiedzieć jaki jest sensowny termin wizyty, szczególnie w naszych realiach. Jeśli umówiłbyś się z dr Sarosiekiem w Warszawie to na pewno byłby to max tydzień.
Jeśli będzie wynik badania histopatologicznego będzie wiadomo z czym masz do czynienia.
Co do badania TK. W różnych pracowniach procedura badania może być różna, np. oprócz kontrastu podawanego dożylnie może być kontrast podany doustnie (po to może być ten litr wody który masz mieć ze sobą), może być również lewatywa, dla uzyskania dobrego, czystego obrazu. Jednak w większości przypadków jest tak jak opisałem, na badanie należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem nieważne czy nawodnisz się w domu czy na miejscu, powinieneś również być na czczo przynajmniej 6 godzin.
Jednak niezależnie od tego jak będzie przebiegać badanie , bezpośrednio po nim pacjent powinien wypić jak najwięcej wody celem wypłukania kontrastu.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 20 Lip 2018, 01:24

Żaden problem jeździć (albo latać jak termin znany trochę wcześniej :)) do Warszawy. Zależy mi na jak najlepszym leczeniu. Ten tydzień czekania to na NFZ czy prywatnie? Chyba, że histopatologia i TK nie wykażą nic poważnego to wtedy, jak mniemam, nie będzie takiej konieczności.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez mardeb76 » 20 Lip 2018, 05:24

Witaj,
Dr Sarosiek przyjmuje normalnie na NFZ. W ogóle w przypadku leczenia onkologicznego to raczej prywatna praktyka nie istnieje. Jak będziesz miał komplet wyników tzn. histopatologia, opis TK i ewentualjie RTG klatki piersiowej oraz markery wtedy prześlesz to wszystko do dr Tomasza Sarosieka drogą e-mail. Doktor to oceni, odpowie bezzwłocznie i zaproponuje dalsze postępowanie. Kontakt do Doktora znajdziesz bez trudu tu na Forum. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 20 Lip 2018, 19:10

Witam
Jeśli zależy Ci na najlepszym leczeniu, to tylko Warszawa.
Niezależnie od wyników i konsylium radzę skonsultować to z dr Sarosiekiem. Tzw. druga opinia jest zawsze cennym źródłem informacji, szczególnie jeśli pochodzi od jednego z najlepszych lekarzy specjalizujących się w leczeniu nowotworów jądra.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 21 Lip 2018, 12:51

Wczoraj odebrałem wynik, zdjęli mi szwy i pojechałem nad morze nawdychać się jodu i pochodzić trochę po lesie :)
Ale do rzeczy, wynik histopatologii:

Preparaty wykonano z: 1) linii odcięcia nasieniowodu 2) guza - d 3) najądrza - e 4) osłonek jądra - f 5) niezmienionego miąższu - g
Rozpoznanie patomorfologiczne:
Ad 2, 3, 4) Nasieniak (seminoma). Utkanie nowotworowe ograniczone do miąższu jądra jedynie częściowo zajmując jego sieć. Cech przerastania osłonek jądrowych i naciekania tkanki tłuszczowej wnęki narządu nie stwierdzono. Widoczna angioinwazja pojedyńczych cienkościennych naczyń. Ad 1, 5) Wolne od zmian nowotworowych.
pT2 Nx Mx

Barwienie dodatkowe nr H - 5704"c"/18
PAS (+)
Badanie immunohistochemiczne H - 5704"c"/18
AFP (-) CD30 (-), CD117 (+), CK PAN (-), hCG (+) w pojedynczych komórkach, PLAP (+)


Lekarz urolog powiedział, że "nie wygląda to źle". Zastanawia go tylko "widoczna angioinwazja pojedyńczych cienkościennych naczyń" ale mówił, że to pozostawia ocenie onkologa. Tak jak wspomniałem, w piątek mam konsylium z udziałem onkologa, radiologa, urologa i chyba kogoś tam jeszcze. Lekarz powiedział, żeby ewentualnie przygotował jakieś pytania. Wspomniał coś, że może ewentualnie doszłoby do zastosowania jednego cyklu chemii ale mam wrażenie, że to bardziej była informacja o różnych możliwościach niż nawet próba jakiejkolwiek diagnozy. Rozumiem, że po konsylium dostanę ostateczną diagnozę i propozycję dalszego leczenia ale nie muszę się do razu decydować? Jakie skutki ma ewentualny jeden cykl chemii? Słyszałem, że jeśli chodzi o potomstwo to wtedy najwcześniej po pół roku. Czy przy jednym cyklu też wypadają włosy?

W poniedziałek mam TK jamy brzusznej i miednicy oraz klatki piersiowej. Z tego co czytałem na forum chyba dobrze, że do razu mam TK klatki piersiowej.

Niepotrzebnie w sumie się wygadałem, że robiłem samemu markery kilka dni po zabiegu i że bHCG wróciło do normy bo urolog stwierdził, że to wystarczy i o tym co dalej będzie decydował onkolog. Tak więc nie dostałem skierowania. Ale żaden problem w razie czego zrobić kolejne we własnym zakresie.

Myślę, że jak już będę miał wszystko (czyli pewnie w piątek) to wyślę wyniki dr Sarosiekowi e-mailem proszą o opinię. W razie potrzeby konsultacji oczywiście nie byłoby problemu pojechać do Warszawy.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez mardeb76 » 21 Lip 2018, 13:06

Hej,
Musisz czekać na wyniki badań obrazowych. Na sposób leczenia powinieneś się zdecydować najpóźniej do 8 tygodni po orchidektomii. Skutki pojedyńczego wlewu karboplatyny mogą być różne to w dużej mierze sprawa indywidualna. Włosy nie powinny Ci wypaść, a co do dzieci to okres karencji wynosi 2 lata. Pozdrawim, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 21 Lip 2018, 13:28

Czyli w każdym przypadku chemii okres oczekiwania w tej kwestii to bez wyjątku dwa lata? To się jakoś bada, np. poprzez badanie nasienia czy po prostu upływie dwóch lat można próbować?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez mardeb76 » 21 Lip 2018, 13:38

Chemioterapia ma wpływ zarówno na „kondycję” nasienia, jak również może modyfikować informację genetyczną w nim zawartą. Dwa lata to okre, który zabezpiecza przyszłych rodziców i potomstwo przed chorobami, które kogą być następstwem tego leczenia. Oczywiście można wykonać badanie nasienia, ale to badanie daje informacje dotyczące jego ilości, ruchliwości, czyli parametrów wpływających na prawdopodobieństwo poczęcia. Oczywiście po upływie dwóch lat można próbować bez badani. Jeśli chemioterapia okaże się konieczna rozważ możliwość zamrożenia nasienia przed rozpoczęciem leczenia. Pozdrawim, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 21 Lip 2018, 20:28

Dlatego liczę, że obejdzie się bez chemii.

Ale ogólnie jak rozumieć ten wynik histopatologii? Na tę chwilę rzeczywiście 'nie jest tak źle'? Biorąc pod uwagę również markery.

PS. Rozumiem, że póki co okazjonalnie alkohol mogę normalnie?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości