Diagnoza, wyniki itd.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez troll » 02 Sie 2018, 17:59

Witaj,

Szanujemy wybór, jest zgodny z wytycznymi i poza doświadczeniem klinicznym znanych Ci specjalistów w Polsce, nie można nic więcej takiemu leczeniu zarzucić.

Ważna informacja. Okolica napromieniana atakowana jest przyspieszonymi, wysokoenergetycznymi cząstkami X, elektronami lub gamma. Wiąże się to z podrażnieniem struktur przez które przechodzi a więc także powłok skóry. Najczęstszym powikłaniem jest odczyn zapalny, przypominający oparzenie słoneczne. W Twoim przypadku, oparzenie słoneczne wywołane oddziaływaniem naszej naturalnej gwiazdy będzie z pewnością przeciwwskazaniem do radioterapii.

Daj znać jak sytuacja się potoczy. Z pewnością będzie to bardzo cenna lekcja dla wszystkich na Forum. Dodam, że gdybym był w Twojej skórze, zdecydowałbym się jednak na chemioterapię, ale to byłaby moja osobista decyzja, tak jak Twoją jest wybrany sposób leczenia.

Czekamy na wieści :)

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 02 Sie 2018, 19:58

Właśnie w tym kontekście obawiałem się skutków ostatniego opalania. Nigdy wcześniej nie przytrafiło mi się tak mocne opalanie, być może był to efekt zbytniego rozluźnienia po ostatnich stresach. Na szczęście brzuch ucierpiał najmniej, nawet skóra nie schodzi, tylko zmieniła kolor. Poza tym leczenie rozpocznie się gdzieś w połowie albo pod koniec przyszłego tygodnia więc liczę, że już wszystko będzie w porządku. W ostateczności początek leczenia przesunie się o 2-3 tygodnie.

Sam jestem ciekaw jak to wszystko będzie wyglądać. Jutro mam się stawić na badaniach. Będzie rozmowa z lekarzem i ustalenie terminu leczenia. Nie muszę być na czczo więc raczej poważniejszych badań nie będą robić. Pewnie chodzi o ustalenie ostatecznej dawki.

Trochę uciążliwe, że trzeba będzie dwa razy jechać ale powiedziano mi, że już na samo leczenie zapewnią mi dojazd ze Szczecina do Koszalina. Na miejscu mam mieć do wyboru albo leżenie dwa tygodnie w szpitalu z wyżywieniem i bez wychodzenia albo nocleg w pensjonacie nad morzem ale bez wyżywienia (dojazdy na naświetlania oczywiście zapewniają).

Jutro będę bogatszy w wiedzę. Mam nadzieję, że przede wszystkim medyczną :)
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 03 Sie 2018, 13:58

Jestem po wizycie w Koszalinie. Przy rejestracji na czas leczenia wzięli ode mnie kartę DILO resztę dokumentów tylko ksero. Leczenie zaczynam 13 sierpnia i potrwa do 24 sierpnia.

Lekarz (inny niż na konsylium) powiedział, że będzie to najniższa dawka i z dala od jądra. Dodatkowo być może czymś je zakryją. Niemniej lekarz zasugerował bankowanie nasienia. Powiedział, że niczego wykluczyć nie można (jak to w medycynie) ale ryzyko naruszenia jądra jest niewielkie.

Zrobiono mi TK a dodatkowo na ciele jakieś kropki i ukłucia, ponadto zdjęcie ułożenia bo taką pozycję mam już przyjmować na naświetlaniach. Dodatkowo zrobiono badania krwi, z tego co widziałem także markerów. Wyniki mają być u lekarza więc poznam je dopiero po 13 sierpnia. I na razie tyle :)

Rozumiem, że po prawie miesiącu po zabiegu jeśli nic mnie nie boli i nie przeszkadza to mogę sobie pobiegać krótkie dystanse (2-3 km)?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez romi » 03 Sie 2018, 19:46

Jeśli już to rower, lub basen. Miesiąc po zabiegu to trochę za wcześnie na tak intensywne bieganie, zaczekaj jeszcze miesiąc.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 05 Sie 2018, 18:21

To wrócę do biegania we wrześniu :)

Najprawdopodobniej zrobię w tygodniu badanie nasienia. Wiecie może ile czeka się na wyniki? Jakoś szczególnie trzeba się do tego przygotować? Zapewne mi powiedzą tam gdzie będę się badał ale wolę się już przygotowywać.

I jeszcze trochę teoretyzując. Zakładając, że radioterapia mogła by mieć jakiś wpływ na nasienie ale nie w taki sposób, żeby stać się bezpłodnym (jeżeli jeszcze nie jestem) to rozumiem, że tak jak przypadku chemii pozostaje okres karencji? Chodzi mi o to czy nasienie po jakimś czasie się 'oczyści' czy skutki naświetlania mogą być na stałe (jeśli chodzi o plemniki np. dziecko z wadami)?

Jutro wracam na tydzień do pracy więc jeszcze kwestia organizacyjna bo różne kwestie muszę w pracy ustalić. Czy w przypadku wizyt kontrolnych u onkologa i badań lekarz na dany dzień może wystawić L4 czy pozostaje brać urlop wypoczynkowy albo bezpłatny?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez troll » 05 Sie 2018, 18:27

Jeśli płodność przed leczeniem jest zachowana, to karboplatyny spowoduje najprawdopodobniej tylko okres karencji. Z napromienianiem może być różnie. Jeśli po chemioterapii BEP trwałą bezpłodność stwierdza się u około 50% chorych leczonych tym programem (co i tak jest moim zdaniem na wyrost, prawdopodobnie nie uwzględnia sporego odsetka chorych, którzy są bezpłodni już momencie rozpoczynania leczenia), to po karboplatynie ten odsetek będzie dużo mniejszy. A po radioterapii - nie wiadomo, ale ryzyko może być sporo większe od chemioterapii. Spróbuję poszukać danych na ten temat, bo w tej chwili wiedzy takiej nie posiadam.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 06 Sie 2018, 14:07

Tak czy inaczej zdecydowałem się na radioterapię. Zaufam lekarzom, z którymi miałem kontakt twierdzącymi, że w przypadku mojego leczenia ryzyko niekorzystnego wpływy na jądra (a tym samym na płodność) jest niewielkie. A okres karencji i tak będę miał przez jakiś czas bo nie planowaliśmy potomstwa w bardzo bliskim czasie tylko tak pomiędzy rokiem a dwoma latami do zakończenia leczenia.

W środę robię badanie nasienia, wynik będzie tego samego dnia. Obym się nie dobił, bo na radioterapię będę jechał w marnym nastroju..

Mógłby ktoś udzielić odpowiedzi odnośnie L4 na wizyty kontrolne i badania? Muszę w pracy zaplanować pozostałą część urlopu i nie wiem czy będę musiał go wykorzystywać w celu wskazanych wizyt u onkologa.
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 08 Sie 2018, 13:03

Wiem, że te forum dotyczy w gruncie rzeczy czego innego ale zrobiłem dziś badania nasienia i mam wyniki. Czy jesteście w stanie mniej więcej mi je zinterpretować?
W praktyce podaje jedynie morfologię bo wszystko pozostałe w jest w normie (tzn. powyżej minimalnych wartości) ale jeżeli któraś wartość byłaby potrzebna do interpretacji do dopiszę.

Morfologia plemników:
- prawidłowa budowa morfologiczna 3% (norma równe lub więcej niż 4%)
- wady główki i akrosomu 95%
- wady wstawki 26%
- wady witki 16%

Dodatkowo wskazano na zwiększoną lepkość nasienia.

Czy te 3% prawidłowej budowy to jest coś czym powinienem się martwić? Wiem, że norma jest 4% ale wiece może jaki jest przeciętny wynik? Czy zwiększona lepkość to coś bardzo złego?
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez Krolewsky » 09 Sie 2018, 09:19

Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 12 Sie 2018, 19:29

Jutro zaczynam radioterapię. Dziś w nocy mam transport do Koszalina a potem 10 dni leczenia. Trochę się stresuje, co mnie czeka podczas leczenia, a w sumie bardziej co będzie po leczeniu. Bo w gruncie rzeczy nie będzie od razu wiadomo czy naświetlania były skuteczne. Tak naprawdę dowiem się za jakiś czas po badaniach kontrolnych. Więc i tak pozostaje czekać.

Cały czas zastanawiam się też nad wyborem poradni onkologicznej/onkologa choć w gruncie rzeczy nie wiem kiedy czeka mnie pierwsza wizyta po radioterapii. Nie wiem czy zdecydować się na Szczecin. Nie mam żadnych opinii o tutejszych onkologach. Myślałem też, o dr Sarosieku, żeby u niego kontynuować obserwację.

Czy po leczeniu w trakcie obserwacji przyjmuje się jakieś leki? Czy samemu warto wzmacniać się jakimiś witaminami i suplementami? Odnośnie diety to pewnie kwestia indywidualna, a poza tym zakładam, że taka sama zasada obowiązuje dla zdrowych i chorych - warto się dobrze odżywiać :)

Będę pisać jak przebiega leczenie :)
andy89
 
Posty: 94
Rejestracja: 05 Lip 2018, 21:13

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości