Diagnoza, wyniki itd.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez andy89 » 27 Lip 2018, 11:38

Ok, wiadomość do doktora wysłana. Czekam na odpowiedź. Liczę, że w ciągu kilku dni będę wiedział jaki zrobić kolejny krok. W praktyce chyba jednak będę decydował się na chemię albo radioterapię niż obserwację. Chcę to świństwo zaleczyć na ile to możliwe.
andy89

Postprzez romi » 27 Lip 2018, 11:58

Witam
Odpowiedź pewnie dostaniesz jeszcze dzisiaj, będziesz miał weekend na zastanawianie się.
Po karboplatynie raczej bezpłodność Ci nie grozi, poza tym na wszelki wypadek można zdeponować nasienie.
Pozdrawiam
romi

Postprzez andy89 » 27 Lip 2018, 12:23

Fajnie jeżeli byłoby tak szybko :) Że bezpłodność mi nie grozi to wiem. Ale okres karencji dwa lata to trochę jest i zawsze to może mieć jakiś wpływ na jakość nasienia.
andy89

Postprzez romi » 27 Lip 2018, 13:09

Po radioterapii jest również okres karencji, krótszy niż w przypadku chemioterapii, ale jest.
Jeśli chcesz maksymalnie zminimalizować ryzyko nawrotu to na pierwszym miejscu należy rozważyć chemioterapię.
Pozdrawiam
romi

Postprzez andy89 » 27 Lip 2018, 13:24

Hm, o okresie karencji w przypadku radioterapii nic mi nie wspomnieli. Pytałem kilka razy to mówili, że nie ma to wpływu na płodność i jakość nasienia bo jądro nie byłoby naświetlane. Wskazywali, że to ten rodzaj nowotworu jest dość czuły więc wystarczy najmniejsza dawka radioterapii.

Jaki jest wtedy okres karencji?

Jestem w kropce. Wiem tylko tyle, że oba sposoby leczenia są lepsze niż obserwacja.
andy89

Postprzez romi » 27 Lip 2018, 16:06

Teoretycznie napromieniowywana jest jedna ściśle określona okolica, ale okoliczne organy dostają również pewną mniejszą dawkę promieniowania. Poza tym dawka którą otrzymuje pacjent w czasie radioterapii jest bardzo duża. To nie pozostaje bez wpływu na organizm. Stąd ryzyko indukcji nowotworów wtórnych.
Wiesz zapewne, że w strefach w których ludzie przyjmowali większe dawki promieniowania rodziły się później dzieci z wadami.
Dlatego też preferuje się chemioterapię, która również ma skutki uboczne, ale są one mniej uciążliwe od skutków ubocznych możliwych po radioterapii.
Pozdrawiam
romi

Postprzez andy89 » 27 Lip 2018, 17:16

To jestem w jeszcze większej kropce :( W gruncie rzeczy lekarze na konsylium przedstawili mi trzy sposoby leczenia ale biorąc pod uwagę stan zaawansowania i sytuację osobistą wskazywali na radioterapię. Zastanawiające jest dla mnie dlaczego nie powiedzieli mi o skutkach o których mowa w poprzednich postach. Zapewniali, że jest to bezpieczne dla innych organów, nie będzie miało wpływu na płodność i że ogólnie dostanę małą dawkę. Czyżby przemawiał przez nich jedynie argument finansowy? Wiem, że powinno mieć się zaufanie do lekarzy.. Jeden z nich to konsultant wojewódzki, więc zakładałem, że to co mówi ma oparcie w wiedzy. Z tego wszystkiego jeszcze zdecyduje się na obserwację z uwagi kwestie związane z obserwacją :(

Czy ktoś w ogóle słyszał jakieś opinie o ośrodku w Koszalinie i dr Marcinie Białasie?

Czekam na odpowiedź od dr Sarosieka. Choć przypuszczam, że będzie sugerował chemię.
andy89

Postprzez Krolewsky » 27 Lip 2018, 18:40

Zastanawia mnie co oni chcą napromieniować? Masz przerzuty zlokalizowane?
Krolewsky

Miejscowość: Wrocław

Postprzez andy89 » 27 Lip 2018, 18:58

Nie, żadnych przerzutów. Jedynie angioinwazja (gdzieś wcześniej jest wynik histopatologii). Z tego co zrozumiałem chodzi o obszar od pasa do klatki piersiowej.
andy89

Postprzez romi » 27 Lip 2018, 22:37

Chcą napromieniować przestrzeń zaotrzewnową, to jest pierwsze miejsce przerzutów
Radioterapia jest w wielu schorzeniach nowotworowych niezastąpiona, ale moim zdaniem jeśli jest inna możliwość leczenia z takim samym, albo lepszym skutkiem, to radioterapię można rozważyć jeśli inne możliwości z jakichś powodów nie mogą być stosowane.
Pozdrawiam
romi

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości