Guz jądra

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Guz jądra

Postprzez keiti78Zg » 23 Lip 2018, 07:45

witajcie,
Romi tak wiem, ze dowolnie na razie sprawdzałam czas oczekiwania w dwóch miejscach. Kiedy kontrolne markery? lekarz prowadzący w szpitalu w moim mieście powiedział ze nie wcześniej niż 7-10 dni - ale skoro u męża są w normie ( przed operacją ) to ze tak naprawdę nie maja znaczenia?bo być moze on tak ma.... myślałam ze jak zaczną spadać będzie wskazywać na ognisko wyłącznie w obrębie usuniętego jądra.

Tak z ciekawości który rak może wywoływać przerzuty do jadra i czy markery które się wówczas robi są inne? czekanie na TK i wyniki hist- pat wywołują obecnie poczucie strachu i niepewności.

Kasia
keiti78Zg
 
Posty: 76
Rejestracja: 13 Lip 2018, 17:09

Re: Guz jądra

Postprzez keiti78Zg » 23 Lip 2018, 07:58

Wracając do opisu usg - jak nie ma płynu pomiędzy osłonkami jader tzn ze on nie nacieka i to jest dobra oznaka - tak? ( czytając forum próbuje wyciągać wnioski analizując nasze wyniki), i kwestia druga , ze jak węzły są niepowiększone szczególnie te przyaortalane to możemy w głównej mierze być pewni ze nie ma przerzutów - bo tam przede wszystkim zaczyna się coś dziać na początku?
keiti78Zg
 
Posty: 76
Rejestracja: 13 Lip 2018, 17:09

Re: Guz jądra

Postprzez mardeb76 » 23 Lip 2018, 09:54

Witaj,
Markery 7-10 dni po zabiegu zgodnie z tym co powiedzial lekarz. Należy je wykonać niezależnie od tego czy przed zabiegiem były podwyższone czy nie. Jest to informacja niezbędna do oceny stopnia zaawansowania choroby I wyeliminowania ewentualnych przerzutów. Tu możesz poczytać o przerzutach innych nowotowrów do jądra: http://www.cancersurgery.pl/201002a05.php.
Brak płynu między osłonkami jądra nie ma nic wspólnego z pojęciem naciekania nowotowru na osłonki, ale że płynu nie ma to dobrze. Tak masz rację te węzły chłonne to jedna z najczęstszych, pierwszych lokalizacji przerzutów nowotowru jądra. To bardzo dobra wiadmość. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra

Postprzez keiti78Zg » 23 Lip 2018, 12:09

dziękuje mardeb76

a jeszcze jedno mam pytanie jak to jest z ta karta DILO, lekarz w Krotoszynie powiedział, ze ona czasem więcej utrudnia niż ułatwia, na chwilę obecną nie posiadamy jej - warto?
keiti78Zg
 
Posty: 76
Rejestracja: 13 Lip 2018, 17:09

Re: Guz jądra

Postprzez mardeb76 » 23 Lip 2018, 12:27

Witaj,
Teoretycznie Karta DILO powinna zapewnić, iż od momentu zgłoszenia się do specjalisty do postanowienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż 9 tygodni. W Waszym przypadku ten termin będzie dużo krótszy nawet bez tej karty, więc czy jest sens jej posiadania to nie mam pewności. Będąc pod opieką w Krotoszynie i tak wszystko wykonywane będzie bez zbędnej zwłoki. Ja osobiście takiej karty nie posiadałem i nie posiadam, a okres od wyczucia przeze mnie guza przez operacje, wykonanaie wszystkich badań do wizyty u onkologa klinicznego to było około 4 tygodni. Oczywiścei wszystko w placówkach NFZ. Mnie podobnie jak Wam lekarz dal do zrozumienia, że karta DILO to taki kłopotliwy gadżet. Byc może tak nie jesti może do czegoś oczym nie wiem sie ona przydaje. Z pewnością może skrócic czas oczekiwania na TK lub potem na opis badania, jesli w jakichś placówkach trwa to bardzo długo. Potem, w samym leczeniu, jeśli takowe będzie konieczne, chyba nie pomaga. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra

Postprzez romi » 26 Lip 2018, 19:31

Witam
Karta DILO jest nie tylko dla pacjenta, ale również dla lekarza, bo to uzasadnia ewentualne przyspieszenie terminów badań i kontroli.
Jeśli zamierzacie pozostać pod opieką w Krotoszynie zapytajcie dr Świątoniowskiego czy macie postarać się o tę kartę czy nie.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra

Postprzez keiti78Zg » 27 Lip 2018, 19:12

witajcie,

maż jest po zdjęciu szwów i wraca do ogólnej sprawności. Wczoraj byliśmy w Krotoszynie, Pan dr bardzo bezpośredni, nie owijał w bawełnę przedstawił nam dość jasno jak wygląda sytuacja i czego możemy się spodziewać. Mamy skierowanie na TK - obejmujące 3 obszary, które będzie w czwartek ( więc okres oczekiwania równo tydzień) i później czekamy na wyniki i kolejna wizytę u Pana Dr. Histopatologii jeszcze brak. Powiedzcie jak dr napisał skierowanie na kreatyninę i markery czy możemy je wykonać w dowolnym mieście, czy tylko tam gdzie dr ma podpisaną umowę? Czy w razie czego lekarz rodzinny na te same badania może kierować męża w ramach Funduszu? czy to musi być onkolog lub urolog? Chcielibyśmy trochę ograniczyć koszty, by nie robić tego prywatnie.

Co do TK mamy wskazania jak się przygotować, a po badaniu które mocno obciąża organizm , w jaki sposób najszybciej pozbyć się toksyn poza nawodnieniem?

Kiedy maż może myśleć o jeździe na rowerze? - planowaliśmy wyjazd ok 11-13 sierpnia to za wcześnie zapewne?
keiti78Zg
 
Posty: 76
Rejestracja: 13 Lip 2018, 17:09

Re: Guz jądra

Postprzez mardeb76 » 27 Lip 2018, 19:35

Witaj,
Wyniki możecie wykonać tylko w laboratorium lub sieci laboratoriów, które ma podpisaną umowę z palcówką, która wydała skierowanie. Oczywiście możecie poprosić o skierownanie na te wyniki lekarza rodzinnego, ale to już od jego dobrej woli zależy czy je wystawi. Co do usunięcia kontrastu z organizmu to głównie nawadnianie. Miesiąc po zabiegu jeśli mąż będzie czuł się na siłach to godzinkę czy dwie może popedałować po płaskim terenie. Kikudziesięcio kilometrowych eskapad bym nie zaryzykował. Pozdrawiam, Marcin.
mardeb76
Ekspert
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Sie 2016, 22:26

Re: Guz jądra

Postprzez keiti78Zg » 27 Lip 2018, 20:23

dziękuję Marcin!
Telefonicznie zapytałam w Naszej przychodni podobno , to co najwyżej na kreatyninę, a to gra nie warta świeczki.Mąż ma w poniedziałek wizytę może się jeszcze wyjaśni.
keiti78Zg
 
Posty: 76
Rejestracja: 13 Lip 2018, 17:09

Re: Guz jądra

Postprzez keiti78Zg » 01 Sie 2018, 23:41

Powiedzcie bo trochę się martwię maż zrobił wyniki markerów po 2 tygodniach od zabiegu i one praktycznie są bez zmian, są podobne jak w szpitalu a ciut wyższe jak ten co sami robiliśmy


LDH 173
AFP 1,88
beta HCG mniejsza niż 1,2


czy one nie powinny spadać? czy to sugeruje ze ognisko jest gdzie indziej, a to mógł być przerzut tylko?
Ostatnio edytowany przez keiti78Zg, 01 Sie 2018, 23:55, edytowano w sumie 1 raz
keiti78Zg
 
Posty: 76
Rejestracja: 13 Lip 2018, 17:09

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości