Usunięcie jądra z kanału - wyniki his-pat

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Usunięcie jądra z kanału - wyniki his-pat

Postprzez qriozum » 09 Gru 2011, 16:42

Witam.
Pod koniec listopada miałem zabieg usunięcia jądra z kanału (Orchidectomia Dex).
Kiedyś maiłem wypadek motocyklowy. Nie będę opisywał co i jak, ale po tym zdarzeniu "z worka zniknęło mi prawe jądro".
Parę miesięcy temu zaczęło mnie boleć w okolicach prawej pachwiny, przy głębszym oddychaniu - czułem jakby kłucie w pachwinie. Udałem się do lekarza POZ który skierował mnie do urologa. Pani urolog wykonała USG (bardzo mocna wciskała ten czujnik i uciskała mi okolice moszny), ale "znalazła spłaszczone, lub rozkawałkowane jądro w kanale". Ja to tak wtedy zrozumiałem.
Pani urolog wypisała skierowanie do szpitala, celem usunięcia jądra.
No i właśnie usunięto mi to jądro, dzisiaj odebrałem wyniki his-patu.

Kontrolną wizytę u urologa mam wyznaczoną na koniec grudnia (tak zalecono w epikryzie wypisu ze szpitala).

Ale co dla mnie istotne, chodzi mi o "przetłumaczenie" tego wyniku, przez kogoś kto się na tym zna.

Oto ono:

Opis makroskopowy:
Fragment tkankowy 8x3x1,5cm, w jego obrębie znaleziono zgrubienia max wym. 2,5cm na przekroju o budowie włóknistej bez wyraźnego utkania jądra.

Rozpoznanie patomorfologiczne:
1. narząd wycinek Jądro prawe
rozpoznanie podano w uzupełnieniach
2. narząd wycinek Jądro prawe
rozpoznanie podano w uzupełnieniach
3. narząd wycinek Jądro prawe
sine laesiones

Raport histopatologiczny:
Rozpoznanie
Fragmenty tkanek miękkich zawierające utkanie najądrza i nasieniowodu.




Proszę o podpowiedź czy to jest rak/nowotwór?
Za wszelkie podpowiedzi, dyskusję z góry bardzo dziękuję.



pozdrawiam
q.
qriozum
 
Posty: 2
Rejestracja: 09 Gru 2011, 16:39

Re: Usunięcie jądra z kanału - wyniki his-pat

Postprzez troll » 09 Gru 2011, 17:07

Witaj,

Rozpoznanie histopatologiczne nie stwierdza obecności utkania nowotworowego w materiale operacyjnym. Nowotworu więc brak a nieprawidłowości w budowie jądra są wynikiem zapewne wypadku motocyklowego. Na szczęście tylko tyle :)

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Usunięcie jądra z kanału - wyniki his-pat

Postprzez qriozum » 09 Gru 2011, 17:32

@Troll:
- choć dopiero dzisiaj trafiłem na to forum, to zapoznałem się z kilkoma wątkami i widziałem w nich że jesteś "dobrą wróżką" i "mężem stanu" na tym forum :)

Bardzo Ci dziękuję za uspokojenie moich nerwów.


Zastanawia mnie, skąd te trzy "rodzaje próbek"?
Usunięto mi to jądro w kawałkach?

Najciekwsze jest to, że po wypadku, wystąpiłem do swojego ubezpieczyciela z wnioskiem o odszkodowanie z tytułu NNW. Wówczas jakiś lekarz "z komisji" nie robił mi żadnego USG, tylko pomacał mi worek i pouciskał podbrzusze i ...kazał czekać na decyzję. Otrzymałem ją jako .. odmowną. Coś tam pisali że "jądra nie mam od urodzenia, i że jego utrata nie jest wynikiem wypadku". Już po tym USG u pani urolog która "znalazła" fragment jądra zacząłem się zastanawiać.
Teraz już wiem, że chyba zacznę dochodzić wznowienia tego postępowania bo pojawiły się nowe okoliczności, i wystąpię o powołanie innego lekarza który mając teraz czarno na białym ze jądro było i uległo "rozkawałkowaniu". Ale to temat na inne forum, bardziej związane z prawem czy ubezpieczeniami.


BARDZO, ale to bardzo dziękuje Ci jeszcze raz za wyjasnienie tego opisu his-patu.


pozdrawiam - i życzę zdrowia
q.
qriozum
 
Posty: 2
Rejestracja: 09 Gru 2011, 16:39

Re: Usunięcie jądra z kanału - wyniki his-pat

Postprzez troll » 09 Gru 2011, 18:02

Witaj,

Prawdopodobnie nie usunięto w kawałkach. Specyfika badania histopatologicznego nakłada na lekarza specjalistę patomorfologa konieczność podzielenia materiału i zbadania kilku kawałków.
Chyba warto, żebyś "wznowił" procedurę o odszkodowanie. Chyba ktoś z tym "brakiem jądrem od urodzenia" zrobił Cię dosłownie "w jajo".

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości