Nurtujące mnie pytania

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Nurtujące mnie pytania

Postprzez Juve » 18 Gru 2018, 13:34

Witam mam 19 lat rok temu zachorowałem na raka jądra. Guz mieszany brak przerzutów do klatki piersiowej płóc jaka brzuszna czysta jedyne miejsce gdzie lekarze podejrzewali przerzuty był 1 węzeł chłonny przyaortalny był dosyć mocno powiększony lecz były robione i tomografie oraz badanie Pet i lekarze nie mogli stwierdzić czy są przerzuty natomiast markery Bthcg po operacji były podwyższone i przekraczały normę w normie był jedynie ldh. Podjęto więc decyzje o programie 3xBep po skończonym leczeniu pod koniec marca węzeł wrócił do normalnych rozmiarów lecz cały czas węzeł pozostaje pod obserwacją lekarzy . Chciałem zapytać natomiast ile lat trzeba być pod obserwacją lekarzy? Czy badania Tomografi komputerowej co 3 miesiace są konieczne bardziej chodzi mi o to czy dawka promieniowania na takim badaniu wpływa jakoś na dna i czy obszary klatki piersiowej oraz brzusznej które są naświetlane mogą spowodować inny nowotwór? Czy przebyta chemioterapia zwiększa możliwość nowego nowotworu w przyszłości? Przepraszam za moją pisownię i ewentualne błędy ortograficzne ale jestem dyslektykiem :)
Juve
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 Gru 2018, 10:22

Re: Nurtujące mnie pytania

Postprzez romi » 18 Gru 2018, 22:53

Witam
Okres obserwacji po leczeniu to 5 lat. Po tym okresie pacjent jest uznany za zdrowego, chociaż w dalszym ciągu należy być czujnym i robić od czasu do czasu badania.
Badania obrazowe w pierwszym okresie obserwacji są częściej, później w większych odstępach czasu.
TK jest badaniem inwazyjnym, ale chyba bardziej szkodliwy jest kontrast w tym badaniu niż promieniowanie.
Przeczytaj komentarz w poniższym linku:
viewtopic.php?f=8&t=250&p=4850#p4850
Co do chemioterapii to może ona przyczynić się w przyszłości do rozwoju nowotworów, ale jest to niewiele większe prawdopodobieństwo niż dla człowieka który nie przechodził leczenia.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Nurtujące mnie pytania

Postprzez Juve » 19 Gru 2018, 09:45

Dziękuję za wyjaśnienie
Juve
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 Gru 2018, 10:22


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

cron