Tobiel na najądrzu

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Tobiel na najądrzu

Postprzez michalbp » 02 Sty 2019, 22:47

Cześć wszystkim.
Na początku chciałbym powiedzieć, że prześledziłem dużą cześć forum i jestem pod wrażaniem życzliwości i wiedzy użytkowników forum oraz dzielność osób, które są w trakcie leczenia albo już po. Rzadko spotyka się taką życzliwość w społeczności internetowej.

Ostatnio "wymacałem" u siebie dziwne twardy guzek na górze lewego jądra ale bezbolesny. Bardzo się przestraszyłem, bo często badam swoje jądra (własnoręcznie) i nie wyczułem go wcześniej. Ma rozmiar małego ziarka grochu i jest twarde i jakby u nasady jądra. Poszedłem od razu do urologa ma badanie USG jamy brzusznej oraz jąder. Zdjęcie USG załączam poniżej. W jakie brzusznej było wszystko ok (oprócz pomniejszonej prostaty ale to pozostałość po zapaleniu prostaty). Lekarz zbadał jądro i zrobił USG zmiany, którą wykryłem i określił, że to torbiel nasienny albo inny (przepraszam ale zapomniałem nazwy) i dopóki nie nie przeszkadza, to nie powinien się tym przejmować tylko kontrolować.
Chciałbym to potwierdzić aby mieć pewność, stąd moje pytania:
1) Czy ktoż z forumowicz jest w stanie na postawie zdjęcia USG potwierdzić tą diagnozę?
2) Czy jak sam zrobię sobie markery (HCGBeta, AFP, LDH) to potwierdza torbiel i wykluczą nowotwór?
3) Czy macie pomysł jak inaczej potwierdzić tą diagnożę?
Image


Dziękuje,
Michał
michalbp
 
Posty: 8
Rejestracja: 02 Sty 2019, 22:29

Re: Tobiel na najądrzu

Postprzez troll » 02 Sty 2019, 23:15

Witaj,

Jest to prawdopodobnie rzeczywiście torbiel. Markery mogą potwierdzić z całą pewnością, że mógłby to być guz jądra, o ile byłyby podwyższone. Markery w granicach normy niestety nie pozwalają samodzielnie wykluczyć guza jądra, natomiast stanowią istotny element w połączeniu z USG i badaniem palpacyjnym. Ja bym oznaczył markery nawet dla własnego spokoju.

Pozdrawiam!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Tobiel na najądrzu

Postprzez michalbp » 02 Sty 2019, 23:17

Dziękuję za odpowiedź. Markery zrobię jutro i dam znać.
michalbp
 
Posty: 8
Rejestracja: 02 Sty 2019, 22:29

Re: Tobiel na najądrzu

Postprzez michalbp » 04 Sty 2019, 13:37

Dostałem wyniki markerów:
Image
LDH mam 198

Dodatkowo mam trochę zawyżone wyniki wątrobowe (może przez święta i sylwestra :D) oraz biorę leki na nadciśnienie (nie wiem czy to ma wpływ).

Image

O czym to może świadczyć?
michalbp
 
Posty: 8
Rejestracja: 02 Sty 2019, 22:29

Re: Tobiel na najądrzu

Postprzez tobson85 » 04 Sty 2019, 16:46

Hej
Wynik AFP jest nieznacznie podwyższony jednoczenie z próbami wątrobowymi - w pierwszej kolejności sugeruje to problemy z watroba. Powinieneś mieć poszerzona diagnostykę w kierunku chorób wątroby (wzw, hcv itp) - wskazana wizyta u hepatologa.
Jednoczenie dobrze byłoby pogłębić diagnostykę nowotworu jądra (TK brzucha i miednicy) - takie AFP nie wskazuje jednoznacznie na rj, ale najlepiej dmuchać na zimne. A te badania z pewnością i tak pomogą przy diagnozowaniu samej wątroby.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Tobiel na najądrzu

Postprzez michalbp » 07 Sty 2019, 11:14

@tobson85: bardzo dziękuje za odppowiedź.
@troll: co Ty o tym myślisz?

Umówiłem się na środę z doktorem Pawłem Wiechno na konsultacje, zobaczymy co on jeszcze powie.
michalbp
 
Posty: 8
Rejestracja: 02 Sty 2019, 22:29

Re: Tobiel na najądrzu

Postprzez troll » 08 Sty 2019, 16:13

Witaj,

Jeśli tylko jest taka możliwość, to bardzo dobry wybór porozmawiać z onkologiem, który upewni Cię w decyzji.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Tobiel na najądrzu

Postprzez michalbp » 23 Sty 2019, 15:12

Mały update:
AFP spadło do 10,9 przy obniżeniu ALAT do 70. Drugi urolog oraz radiolog w moim mieście potwierdzili, że prawie na pewno nie ma guza w jądrze.

Nie dawało mi to jeszcze spokoju, więc byłem na wizycie u doktora Sorosieka i skierował mnie na USG u niego w szpitalu oraz tomografie miednicy mniejszej i jamy brzusznej aby wykluczyć podwyższone AFP przez guza.
michalbp
 
Posty: 8
Rejestracja: 02 Sty 2019, 22:29

Re: Tobiel na najądrzu

Postprzez michalbp » 15 Lut 2019, 17:54

Na USG wyszło czysto.

Tomografia:
"Badanie TK klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy wykonane przed i po podaniu środka kontrastowego i.v. uwidacznia:
KLP
W segmencie 9 PL guzek 3,5mm.
Miąższ płucny bez zagęszczeń.
Węzły chłonne wnęk płucnych i śródpiersia niepowiększone.
Jamy opłucnowe bez cech płynu.
JB,MM
Wątroba niepowiększona. Podprzeponowo w prawym płacie hypodensyjne ognisko 2mm-niediagnostyczne.
Drogi żółciowe nieposzerzone; pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów.
Śledziona , trzustka, oba nadnercza niepowiększone, bez zmian ogniskowych.
Nerki typowej lokalizacji i wielkości, bez złogów i zmian ogniskowych.
Pęcherz moczowy i gruczoł krokowy bez ewidentnych zmian.
Węzły chłonne trzewne i zaotrzewnowe niepowiększone.
Bez cech wolnego płynu w jamie otrzewnej."

Martwi mnie " W segmencie 9 PL guzek 3,5mm.". Co to może oznaczać?
michalbp
 
Posty: 8
Rejestracja: 02 Sty 2019, 22:29

Re: Tobiel na najądrzu

Postprzez troll » 15 Lut 2019, 20:40

Do obserwacji, zmiany subcentymetrowe w obrębie płuca są praktycznie niediagnostyczne w TK. Kolejne badanie TK wskazane za 3 miesiące.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

cron