Podejrzenie nowotworu jądra

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez troll » 05 Lut 2019, 20:12

Witaj,

Operacja oszczędzająca jądro musi mieć wyraźne wskazania! Jeśli ich nie ma, orchidektomia jest postępowaniem z wyboru, bowiem operacja oszczędzająca niesie dodatkowe ryzyko rozsiewu/wznowy choroby nowotworowej!

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3983
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez JaZona » 05 Lut 2019, 21:03

Ja jeszcze bym dodała odnośnie tego, że jest "duża szansa, że nie jest to nowotwór": strasznie ryzykowne stwierdzenie. Z dziesiatkow przypadków, o których przeczytałam tu na forum, jeśli coś w jadrze wygląda jak dobrze ograniczony guz, to raczej jest to nowotwór. Oprócz opisu zmiany wskazywałby na to twój wiek, bo nowotwory jądra występują najczęściej u mężczyzn w wieku 20-40 lat.
A tumorektomie stosuje się bardzo rzadko, np. gdy są duże wątpliwości, a pacjent ma tylko jedno jądro.
JaZona
 
Posty: 40
Rejestracja: 15 Lis 2017, 09:16

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez czarny11 » 05 Lut 2019, 21:05

Każdy lekarz który zna się od razu zalecił by orchidektomię!!! Jeżeli to jest nowotwór rozsieje się w dużo szybszym tempie przy usunięciu samego guza!!!! Idź do innego lekarza
czarny11
 
Posty: 81
Rejestracja: 26 Cze 2018, 23:13

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez czarny11 » 05 Lut 2019, 21:07

W Gliwicach nie znają się dobrze na raku jądra. Mogę polecić urologa Rafał Bogacki Dąbrowa Górnicza PRINN, przyjmuje też prywatnie w tychach. Ma stronę internetową.https://urolog-dabrowagornicza.pl/.
Polecam się zgłosić też miałem guz u dołu i markery w normie a jednak nowotwór
czarny11
 
Posty: 81
Rejestracja: 26 Cze 2018, 23:13

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez Vaporwavedream » 05 Lut 2019, 21:43

Moim zdaniem mamy kolejny przykład błędu w sztuce. Jądro na którym widoczny jest ewidentnie podejrzany nowotworow guz powinno być usunięte całkowicie (orchidektomia, przez cięcie pachwinowe!).

Pamiętaj jądra masz dwa, zdrowie jedno. Niestety musisz skonsultować to z innym lekarzem.
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez romi » 05 Lut 2019, 22:50

Witam
Po uwagach które powyżej napisano powinieneś poważnie zastanowić się nad zaproponowaną przez lekarza operacją. Jest jeszcze trochę czasu, żebyś skonsultował to z innym lekarzem. Jak wyżej wspomniano w przypadkach wątpliwych, a takim jest bez wątpienia Twój przypadek decyzja powinna być jedna - usunięcie jądra. Zbyt duże ryzyko niesie operacja wyłuskania guza. Może być tak, że zabieg powiedzie się, a za rok czy dwa okaże się, że są przerzuty i będzie konieczne leczenie.
Nawet jeśli to tylko podejrzenie nowotworu, to samo to wystarczy do podjęcia decyzji o orchodektomii.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez ryba82 » 08 Lut 2019, 15:27

Witam nie odpisywałem wcześniej bo musiałem sobie to wszystko poukładać w głowie.
Jestem po wizycie w szpitalu imienia Marii Curie Skłodowskiej w Gliwicach.
Podczas konsultacji z trzema lekarzami z wyżej wymienionego szpitala doszliśmy do wniosku że ze względu na umiejscowienie oraz strukturę mojego guza jest trudnym do zdiagnozowania przypadkiem ale z uwagi na to że posiadam dwójkę dzieci i żonę oraz że jakoś szczególnie nie zależy mi na tym jądrze powinienem zdecydować się na jego usunięcie chyba że operujacy mnie lekarz będzie mógł wykonać zabieg śródoperacyjnie.
Na dzień dzisiejszy tak to sobie poukładałem:
W niedzielę przyjęcie na oddział urologiczny w poniedziałek jeśli nie ma możliwości wykonania zabiegu śródoperacyjnie to usunięcie jądra. Jeśli w szpitalu nie zrobią mi markerów i TK jamy brzusznej oraz miednicy małej to zaraz po wyjściu ze szpitala wykonam markery między 5 a 7 dobą od zabiegu oraz TK jamy brzusznej i miednicy małej a także prześwietlenie klatki piersiowej w dwóch płaszczyznach jeśli wszystkie te badania ok czekam na badania histopatologiczne a jeśli coś nie tak to onkologia szpital Gliwice imienia Marii Curie Skłodowskiej.
Panowie powiedzcie mi proszę czy to dobry plan?
Jeszcze raz dziękuję za zaangażowanie i wszelkie sugestie.
Pozdrawiam.
ryba82
 
Posty: 11
Rejestracja: 01 Lut 2019, 20:10

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez tobson85 » 08 Lut 2019, 18:27

Hej
Plan dobry, jądro lepiej usunąć całe.
Jeśli TK jamy brzusznej nie wykonają w szpitalu, to skierowanie na badania możesz uzyskać od okologa, bądź każdego innego lekarza specjalisty.
Jeśli nie masz daleko do Częstochowy to dr Barbara Huras przyjmująca tam w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym będzie zdecydowanie lepsza opcja niż COI w Gliwicach.
Trzymam kciuki i pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1262
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez ryba82 » 08 Lut 2019, 18:51

Badanie kreatyniny już mam zrobione i skierowanie na TK już mam wypisane. Załatwiłem sobie tak że przyjeżdżam od ręki bez kolejki robią mi TK i na poczekaniu opis.
Pozdrawiam.
ryba82
 
Posty: 11
Rejestracja: 01 Lut 2019, 20:10

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez ryba82 » 09 Lut 2019, 11:26

Mam kilka pytan przed zabiegiem:
1. Pierwsze którą orchidektomie wszym zdaniem powinni w moim przypadku zastosować wiem że wyłuskanie guza odpada.

orchidektomia prosta – usunięcie jądra wraz z najądrzami, nasieniowodami i osłonką białawą; w mosznie pozostawia się drugie jądro wraz przylegającymi strukturami;

orchidektomia podtorebkowa – amputacja jądra z pozostawieniem w mosznie najądrzy, nasieniowodów i osłonki białawej oraz drugiego jądra i jego struktur;

resekcja guza poprzez wyłuszczenie – wycięcie samego guza z pozostawieniem jądra, najądrzy, nasieniowodów i osłonki białawej;

orchidektomia radykalna – całkowite usunięcie jądra wraz z najądrzem i powrózkiem nasiennym poprzez dostęp z kanału pachwinowego, czyli przez jamę brzuszną.
2. Jak się przygotować do zabiegu i co zabrać do szpitala luźne bokserki, wydepilować się, być nadczo...?
3. Jakie są skutki orchdektomi mniej testosteronu w organizmie, zmniejszony popęd seksualny, u osób ćwiczących słabsze przyrosty masy mięśniowej... z czym Panowie się borykacie?
4. Kiedy umieszcza się protezę jądra w mosznie podczas orchidektomii czy najpierw wszystko się musi zagoić?
ryba82
 
Posty: 11
Rejestracja: 01 Lut 2019, 20:10

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości