Podejrzenie nowotworu jądra

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez ryba82 » 01 Lut 2019, 22:18

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam 36 lat i mieszkam w Raciborzu, miasteczko w województwie śląskim przy samej granicy z Czechami. Z góry przepraszam za błędy oraz chaotyczny pisownię piszę z telefonu komórkowego.
Około 3 tygodnie temu podczas gorącej kąpieli w wannie (moszna rozluźniona) wyczułem guzek na dolnym koniuszku prawego jądra.
Wczoraj byłem u lekarza rodzinnego który zrobił mi USG: jądro prawe normoechogeniczne w dolnym biegunie widoczna zmiana dobrze odgraniczona o wymiarach 0,73 x 0,47 x 0,6 cm echogeniczność zmiany nieznacznie wzmożona jądro lewo prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych ilość płynu pod osłonkami w normie.
Lekarz wystawił skierowanie do urologa z napisem pilne.
Dziś rano udałem się do urologa który poprzez dotyk potwierdził obecność guza w prawym jądrze i zapisał mnie na wykonanie USG na 13 lutego ponieważ w gabinecie w którym przyjmował nie ma tego aparatu I będzie miał do niego dostęp dopiero 13.
Nie dawało mi to spokoju i natychmiast udałem się do urologa prywatnie który ponownie zbadał mnie dotykowo i potwierdził obecność guza na jądrze i stwierdził że USG jest opisane i wykonane prawidłowo i zdjęcia widoczne i nie ma potrzeby on robić kolejnego badania USG kazał w poniedziałek zrobić mi markery CEA AFP bhc6 oraz przypisał leki na zapalenie jądra.
Na koniec swierdził że wygląda mu to na nowotwór jądra ale trzeba wykluczyć czy nie jest to zapalenie jądra. Jeśli markery będą podwyższone to mam w piątek zgłosić się do niego a jeśli markery będą w normie to mam przyjść za 3 tygodnie. Panowie pomóżcie czy te zalecenia są w porządku oraz polećcie jakiegoś fachowca w okolicach Raciborza.
ryba82
 
Posty: 11
Rejestracja: 01 Lut 2019, 20:10

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez romi » 01 Lut 2019, 22:55

Witam
Dobrze, że zareagowałeś i byłeś u lekarza. Wszystko jest ok, ale drobne sprostowanie. Jeśli będziesz robił badania to należy zbadać markery AFP, bHCG (procedura ICD-9: L46) i LDH. To są markery badane i istotne w chorobie nowotworowej jądra. Oczywiście marker CEA zalecony przez lekarza również możesz zbadać, ale nie jest to marker charakterystyczny dla nowotworu jądra.
Kolejna uwaga dotycząca markerów to ich wartość, która mimo tego, że jest, czy będzie w granicach normy nie wyklucza nowotworu.
Kluczowym elementem diagnostyki na tym etapie jest USG i jeśli potwierdza ono guza to niezależnie od markerów nie należy czekać. Podwyższenie markerów stawia "kropkę nad i".
Musisz znaleźć teraz doświadczonego urologa który potwierdzi lub nie wcześniejszą diagnozę i działać dalej. Czekanie 3 tygodnie to strata czasu.
Poczekajmy, może ktoś poleci dobrego urologa w okolicach Raciborza. Jeśli taki nie znajdzie się trzeba będzie poszukać gdzie indziej.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez Vaporwavedream » 02 Lut 2019, 00:01

Tak jak pisze romi, polecam jak najszybciej udać się do urologa, który posiada USG. Prywatnie zapłacisz około 150 złotych, a spokój jest dużo więcej wart.
Twoja sytuacja jest o tyle dobra, że bardzo szybko zareagowałes, możesz być przykładem dla innych facetów.
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez Vaporwavedream » 02 Lut 2019, 00:05

Niedaleko masz Gliwice, jeśli masz możliwość umów się prywatnie na wizytę do urologa.

CEA możesz ale nie musisz robić. To marker, którego podwyższonie sugeruje raka jelita.
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez ryba82 » 02 Lut 2019, 12:10

Dziękuję Panowie za pomoc i zainteresowanie. Urolog u którego byłem prywatnie skasował mnie właśnie 150 zł a nie zrobił mi USG, niby to dobry urolog jest ordynatorem na oddziale urologicznym oraz posiada stopień doktora, wiem że to o niczym nie świadczy. Jeszcze jedno Ile orientacyjnie kosztuje badanie markerów?
ryba82
 
Posty: 11
Rejestracja: 01 Lut 2019, 20:10

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez Vaporwavedream » 02 Lut 2019, 12:58

Wszystko zależy od miejsca wykonania, ja raz płaciłem 70 a raz 130. Najtaniej w laboratoriach przy szpitalach i tam polecam Ci się udać.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez LEONIDAS77 » 02 Lut 2019, 14:20

Laboratoria lmbruss około 60 zł z kartą stałego klijęta .
LEONIDAS77
 
Posty: 73
Rejestracja: 08 Maj 2018, 17:06

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez ryba82 » 04 Lut 2019, 10:10

Witam Panowie ponownie.
Dziś rano zrobiłem badania krwi na markery odbiór wyników po godzinie 14:00.
Dehydrogenaza mleczanowa (LD) - 8 zł
AFP - 27 zł
CEA - 26 zł
Beta - HCG (TBhCG2) - 25 zł
Laboratorium przy szpitalu.
Pozdrawiam.

Edytowane 14:48
Mam wyniki markerów:

LDH 179
AFP 2,43
HCG poniżej 1,20
CEA 0,68
Niby wszystko w normie. Jutro o 12:00 mam wizytę u urologa dr Andrzej Kupilas w Gliwicach.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odniesienie się do wyniku.
Ostatnio edytowany przez ryba82 12 Lut 2019, 22:51, edytowano w sumie 2 razy
ryba82
 
Posty: 11
Rejestracja: 01 Lut 2019, 20:10

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez Vaporwavedream » 04 Lut 2019, 16:09

Jeśli podajesz wyniki to najlepiej podawaj również wartości referencyjne. Ale z tego co widzę jest ok. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie rodzaje nowotworów dają podwyższone markery. Na ten moment jeśli nawet byłby to nowotwór jądra to niskie markery to dobry prognostyk.

Dlatego najważniejsze w diagnostyce rj jest badanie USG. Doświadczony urolog jest w stanie trafnie zdiagnozować chorobę.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Re: Podejrzenie nowotworu jądra

Postprzez ryba82 » 05 Lut 2019, 19:41

Dziękuję bardzo za pomoc i wszelkie sugestie.
Dzisiaj byłem u wyżej wspomnianego doktora Andrzeja Kupilas który jest ordynatorem oddziału urologicznego Gliwickiego Centrum Medycznego na ulicy Kościuszki.
W niedzielę o 9:00 mam przyjęcie na oddział a w poniedziałek usunięcie guza a nie jądra. Lekarz powiedział że guz jest umiejscowiony w dolnym biegunie jądra i wyraźnie wyodrębniony co w połączeniu z dobrymi wynikami markerów daje duże prawdopodobieństwo że nie jest to nowotwór i widzi szanse na uratowanie jądra.
Pozdrawiam.
ryba82
 
Posty: 11
Rejestracja: 01 Lut 2019, 20:10

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości