Po orchidektomii, co dalej

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Po orchidektomii, co dalej

Postprzez ngyklg » 12 Kwi 2019, 14:53

Cześć, jestem nowy na forum. Jestem świeżo po usunięciu jądra prawego. Badanie TK jamy brzusznej i miednicy przed operacją wykazało, że zmianami objęte są już zaotrzewnowe węzły chłonne. Na tę chwilę nie wiem jaka jest klasyfikacja nowotworu - za jakieś 1,5 tygodnia będę odbierał wynik badania histopatologicznego. Pogubiłem się ze wszystkim, chciałbym prosić Was o wytłumaczenie mi w jak najprostszy sposób - tak na chłopski rozum, kolejności postępowania co dalej...
Czyli za 1,5 tygodnia odbieram w szpitalu wynik histo-pat i co mam z tym zrobić? O co chodzi z konsylium, kiedy to będzie - szpital wyznaczy termin tego? Lekarze na konsylium zadecydują o rodzaju dalszego leczenia? To jest jakaś komisja przed którą będę się musiał stawić osobiście? Jeszcze przyjdą mi na pewno do głowy jakieś pytania, więc będę pytał dalej w tym wątku.

Oczywiście przepraszam, że chcę mieć wyłożone gotowe proste odpowiedzi na ławę, ale psychika w ostatnim czasie tak zawodzi, że np. czytając forum - nie wiem kompletnie o czym czytam, tak jak z przysłowiowym słuchaniem gdzie jednym uchem wiadomość wpada do głowy a drugim wypada...
Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam
:(
ngyklg
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 Kwi 2019, 14:12

Re: Po orchidektomii, co dalej

Postprzez romi » 12 Kwi 2019, 16:27

Witaj
Pierwszy najważniejszy krok masz za sobą. Teraz powinieneś wykonać badanie markerów AFP,bHCG i LDH i powtarzać je co tydzień, niezależnie od tendencji rosnącej czy malejącej, lub do ustabilizowania się ich poziomu. Jeśli nie dostaniesz na te badania skierowania od lekarza to zrób je prywatnie, tylko rób je cały czas w jednym laboratorium.
Jeśli możesz przytoczyć dotychczasowe wyniki badań to będzie to pomocne wyjaśnienia Ci Twojej sytuacji.
Na wyniki badań histopatologicznych musisz poczekać i dopiero wtedy mając te wyniki, badanie TK i wyniki badań markerów będzie można określić stan zaawansowania choroby, rokowanie i dalszy sposób postępowania. Konsylium które wyznaczy szpital na podstawie tych badań postanowi jakie należy wdrożyć leczenie. Niezależnie od tego Ty sam możesz umówić się do onkologa który powie Ci jak dalej postępować.
Zapoznaj się z poniższymi tematami, to rozjaśni Ci sytuację, a przede wszystkim opanuj swoje emocje, bo to w niczym nie pomoże. Nowotwór jądra jest praktycznie całkowicie wyleczalny, także bądź dobrej myśli.
viewtopic.php?f=5&t=192
viewtopic.php?f=15&t=8
viewtopic.php?f=15&t=431
viewtopic.php?f=15&t=5
viewtopic.php?f=15&t=7
TK jamy brzusznej i miednicy wykazało zmiany w węzłach zaotrzewnowych. Jak duże są te zmiany? Czy w związku z tym zlecono TK płuc, czy w ogóle zrobiono RTG? W takiej sytuacji lekarz powinien zlecić TK płuc.
Koniecznie przytocz na forum wyniki wszystkich badań, oczywiście bez wrażliwych danych i napisz gdzie się leczysz.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Po orchidektomii, co dalej

Postprzez ngyklg » 13 Kwi 2019, 12:42

Wyniki badań odkąd zacząłem diagnostykę:

11.01.2019
AFP: 3,08 ng/ml [wartość ref. 0,00 - 8,78]
B-HCG: <1,20 mIU/ml [norma dla mężczyzn od 0 do 3]

11.03.2019 inne laboratorium
AFP: 3,00 IU/ml [0,00-5,80]
B-HCG: 4,40 mIU/ml [0,00-1,00] H
LDH: 223,0 U/l [0,0-250,0]

02.04.2019 szpital
UA: 4,90 mg/dl [3,40-7,00]
AFP: 2,12 ng/ml [0,00-7,00]

03.04.2019 szpital
RTG klatki piersiowej PA: Płuca bez zmian ogniskowych. Przepona i kąty wolne. Sylwetka serca w granicach normy.
HCG-T: <0,1 MIu/ml
LDH: 709,4 U/I [240,0-480,0]

05.04.2019 szpital
TK jamy brzusznej i miednicy małej bez kontrastu i z kontrastem:
fragment dot. przestrzeni zaotrzewnowej, pozostałe narządy w normie:
"W przestrzeni zaotrzewnowej centralnie i po stronie prawej, pomiędzy ŻGD i aortą , patologiczna masa, prawdopodobnie węzłowa, wielkości 57x 68mm, z cechami rozpadu, otoczona licznymi węzłami chłonnymi wielkości do 15mm, uciskająca i modelująca ściany żył nerkowych i ŻGD, modelująca dwunastnicę i przemieszczająca ją do przodu."

08.04.2019 szpital
Operacja usunięcia jądra prawego

W poniedziałek lub wtorek powtórzę badania laboratoryjne.
Jestem z okolic Wrocławia a operację miałem w szpitalu im. Pirogowa w Łodzi.
ngyklg
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 Kwi 2019, 14:12

Re: Po orchidektomii, co dalej

Postprzez romi » 13 Kwi 2019, 17:28

Markery nic złego nie pokazują, ale TK pokazuje przerzuty, a podwyższony poziom LDH wskazuje na aktywny proces nowotworowy. Trzeba poczekać na opis histopatologiczny i później proponuję ze wszystkimi wynikami umówić się w COI lub Magodencie - kontakty poniżej:

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
Klinika Nowotworów układu moczowego
02-781 Warszawa, ul. W. K. Roentgena 5
tel. (poradnia Kliniki) - (22) 546 22 16

Magodent Sp. z o.o.
ul. Szamocka 6
01-748 Warszawa
Recepcja Szpitala
(tel.) 224698330
dr n. med. Tomasz Sarosiek - specjalista onkologii klinicznej
Dla pacjentów z nowotworami jądra w celu konsultacji i leczenia preferowany kontakt bezpośrednio z dr n. med. Tomaszem Sarosiek - nowy adres email: tomasz.sarosiek@tomaszsarosiek.pl / tel. kom: 601 310 244

Daj znać jak będziesz miał ten opis.
W szpitalu zrobiono badanie niewłaściwego markera. Wykonaj komplet badań markerów tydzień po zabiegu. Jeśli w Łodzi, to w laboratorium Synevo w szpitalu Kopernika, bHCG, AFP, LDH
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Po orchidektomii, co dalej

Postprzez ngyklg » 14 Kwi 2019, 11:13

Jutro lub we wtorek zrobię markery. Mam pytanie, bo lekarz w szpitalu mi nie wspomniał nic o ściągnięciu szwów ani na wypisie nie ma w zaleceniach a ja zapomniałem dopytać. Mam założony szew którego nie widać w ranie a jedynie 1,5 cm powyżej rany wystaje pojedyncza pętla fioletowej nici. To jest szew rozpuszczalny czy trzeba go wyciągnąć pociągając za tą pętelkę?
Załączniki
IMG_20190413_172740~01.jpg
IMG_20190413_172740~01.jpg (78.48 KiB) Obejrzany 5549 razy
ngyklg
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 Kwi 2019, 14:12

Re: Po orchidektomii, co dalej

Postprzez romi » 14 Kwi 2019, 11:58

Witam
A czy nic nie wspomniał o kontroli?
Szwy rozpuszczalne z reguły stosuje się wewnątrz, nie słyszałem, żeby ktoś na forum po orchidektomii takie miał.
Badanie kontrolne jest z reguły tydzień po zabiegu, wtedy są usuwane szwy i jeśli nic złego się nie dzieje to szwy usunie Ci pielęgniarka.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości