[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Rak jądra - www.RJForum.pl - polskie forum • Zobacz temat - Dziś stwierdzony rak lewego jądra - Kraków - prośba o poradę - rak, nowotwór, jądra, rokowania, przerzuty, chemioterapia, BEP, leczenie

Dziś stwierdzony rak lewego jądra - Kraków - prośba o poradę

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Dziś stwierdzony rak lewego jądra - Kraków - prośba o po

Postprzez Krolewsky » 07 Lis 2019, 15:13

Krolewsky

Miejscowość: Wrocław

Postprzez DaKor » 07 Lis 2019, 15:48

Dzięki.
Tutaj jest też ciekawe krótkie opracowanie ale tylko w I stopniu zaawansowania klinicznego (po kliknięciu pobiera się od razu pdf):
https://journals.viamedica.pl/nowotwory ... 9231/15129
DaKor

Postprzez DaKor » 12 Lis 2019, 13:18

Mam histopatologie, 4 rodzaje guza, 5% nasieniak. Możecie napisać jak to interpretować?
Załączniki
tmp-cam-79459128279619619.jpg
tmp-cam-79459128279619619.jpg (159.02 KiB) Obejrzany 4059 razy
DaKor

Postprzez justyna09000 » 12 Lis 2019, 13:38

Hej,
trafił Ci się mieszaniec, składający się z czterech typów, z przewagą raka zarodkowego. Całość należy traktować jak nienasieniaka. PT1 czyli najniższy stopień zaawansowania guza.
Pozdrawiam,
Justyna
justyna09000

Postprzez DaKor » 12 Lis 2019, 13:47

Czy GCNIS oraz udział procentowy poszczególnych typów guza przybliża mnie do 1xBEP?
"Nie uwidoczniono ewidentnych cech angioinwazji" - trochę to brzmi jakby było ryzyko angioinwazji mimo wszystko (jest stwierdzenie że nie ma ewidentnych cech, czyli jakieś mogą byc)?
Czy PET jest dla mnie w jakiś sposób pomocny?

Przypomnę tylko, że TK mam czysty, markery tydzień po operacji były już w normie (przed operacją bhcg 78,08, afp 9,61, ldh w normie), jutro 2 tyg po operacji idę ponownie zrobić badania krwi.
DaKor

Postprzez Krolewsky » 12 Lis 2019, 15:45

Krolewsky

Postprzez DaKor » 12 Lis 2019, 16:04

Dzięki.
Za tydzień mam wizytę u dr Sarosieka i do czasu tej wizyty chcę rozważyć to czy decydowac się na chemię. Moje podejście mimo 15-20% jest takie, żeby z BEP zrezygnować ze względu na skutki uboczne i ryzyko innych nowotworów w perspektywie kilkudziesięciu lat. Chcę myśleć o leczeniu w perspektywie nie 5 lat obserwacji, a lat 50 :D

Mimo wszystko wynik histopatologii daje mi trochę wątpliwości. Wśród nich po przeczytaniu forum pojawia się m.in:
1. Aż 70% embryonal carcinoma
2. Nieszczęsny guz pęcherzyka żółtkowego (5%, ale jednak)
3. "Tylko" 5% nasieniaka
4. GCNIS - jeśli dobrze rozumiem zwiększający prawdopodobieństwo RJ drugiego jądra, którego prawdopodobieństwo wystąpienia maleje o 2/3 po zastosowaniu 1xBEP

Będę starał się jeszcze wnikliwiej czytać forum i trafić na opracowania, które przez ostatnie lata polecaliście. Tak jak mówię wychodzę z założenia, że skoro to metoda preferowana to chcę uniknąć BEP, ale chcę znać pełny obraz sytuacji i to co w mojej histopatologii może zwiększać ryzyko nawrotu nowotwora. Jeśli mielibyście czas na podzielenie się uwagami, czy przemyśleniami to będę wdzięczny.

PS Czy histopatologia Waszym zdaniem jest pełna i nie ma potrzeby doprecyzowania czegoś? Nie chcę zawracać dr Sarosiekowi głowy przed wizytą za tydzień
DaKor

Postprzez Krolewsky » 13 Lis 2019, 09:33

Histopat jest opisany w porządku.
Nie wiem czemu uważasz że niestety masz 5% YST. To nic nie zmienia, a wręcz jedna z prac któa podejmowała się oceny ryzyka wznowy miała OBECNOŚĆ YST jako obniżenie ryzyka wznowy.
GCNIS też się nie przejmuj. Ryzyko raka na drugim jądrze to często opisywane 3%, na wikipedii angielskiej dla GCNIS podają 5% ryzyka na drugim, to także w zasadzie nie istotne.

Z chemii odniesiesz korzyści tylko jeśli jesteś tą osobą jedną z 16stu-20tu na 100 która ma mikro przerzuty, o których nie wiemy, a które się "obudzą" dając wznowę choroby. Jeśli jesteś tą zdrową jedną z 80-86 to sobie wyrządzasz szkodę będąc już zdrowym.
Przed wizytą nie ma co doktorowi zawracać głowy, twój przypadek jest "lekki". W rozmowie na wizycie z doktorem potwierdzisz czy te oszacowania ryzyka są poprawne, być może doktor Sarosiek będzie to inaczej widział poprzez jakiś szczegół o któym my tutaj nie wiemy. Porozmawiacie sobie na wszystkie Twoje uwagi i odpowie jako ekspert najwyższej klasy w Polsce.
Krolewsky

Postprzez DaKor » 17 Lis 2019, 17:01

Czy mieliście może po orchidektomii problem z powiększaniem się drugiego jądra? Ja odkąd pamiętam w drugim jądrze mam wodniaka (od 10 lat czy więcej, nigdy nie przeszkadzał), na USG sprzed 3 tygodni był on opisany jako "niewielki wodniak", ale po operacji prawe jądro zaczeło się powiększać. Mówiąc precyzyjniej - nie samo jądro (jest takich samych rozmiarów) ale powstała miękka tkanka wokół jądra i o zgrozo wyczuwam też 2 niewielkie małe guzki - wydają się albo dotykać brzegu jądra albo być kilka milimetrów dalej. Byłem u urologa w tamtym tygodniu, powiedział że jego zdaniem na jądrze nie mam wodniaka tylko torbiel. Nie chciał zlecić usg, ale w końcu usg wyprosiłem i idę na badanie, ale zastanawiam się czy ktoś z Was miał taki problem?

Jądro po ciepłym prysznicu jest wyraźnie mniejsze. W tamtym miesiącu 2x miałem robione usg jądra i mówili że prawe jądro ok, więc chyba nie ma ryzyka że 3 tyg po orchidektomii pojawił się nowotwór w drugim jądrze? 2 tyg temu miałem TK - czy TK zmiany by wykrył (w tk nie mam nic o jądrze)? Jeśli to "combo" wodniak + torbiel która się powiększa to macie jakieś rady czy np powinienem nosić luźną bieliznę czy bardziej obcisłą? No i pomijając już te niedogodności (przy dotyku jest lekki ból) to będę miał problem z właściwym samobadaniem jądra, niektórego fragmentu nie mogę w 100% dobrze określić przez tą narośl..
DaKor

Postprzez Krolewsky » 17 Lis 2019, 18:32

Teraz jedno robi za dwa więc powiększenie się go jest możliwe. Moje jest prawdopodobnie większe niż było gdy było w parze.
Jeśli miałeś TK to tam zapewne jądro było uchwycone.
Dużo rzeczy będzie Ci się teraz kojarzyło z rakiem, musisz to opanować.
Jeśli ma Ci do nie dawać spać to zrób USG.
Krolewsky

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości