Podejrzenie raka

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Podejrzenie raka

Postprzez agath » 20 Lis 2019, 00:02

Witam,
Dziś mój chłopak był na badaniu USG jądra. Okazało się, że ma guzka. Na razie staramy się nie wpadać w panikę, ale zastanawiam się czy na podstawie opisu USG można już coś wywnioskować? Oto opis:
W jądrze prawym guzek 10x9x10mm normoechogeniczny, wyraźnie odgraniczający się, z obszarem drobnych zwapnień około 4mm. Bez wzmożenia perfuzji w guzku i jego okolicy oraz w pozostałej części jądra.
Poza tym echogeniczność obu jąder prawidłowa, zarys obu jąder prawidłowy.
Żylaki powrózków nasiennych obustronnie
-po str prawej poszerzenia żylne do 4mm
- po str lewej poszerzenia żylne do 3mm

O czym to może świadczyć? Bardzo się o niego martwię :(
Z góry dziękuję za pomoc.
agath
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Lis 2019, 21:13

Re: Podejrzenie raka

Postprzez romi » 20 Lis 2019, 01:36

To jest zbyt mało, żeby można było powiedzieć coś konkretnego. Czy USG robił urolog, czy badał palpacyjnie pacjenta? Czy może dał skierowanie na inne badania?
Taki wynik USG nie przesądza o nowotworze, obraz normoechogeniczny daje np. krwiak, lub torbiel.
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Podejrzenie raka

Postprzez agath » 20 Lis 2019, 08:09

Niestety nie wiem czy badał go palpacyjnie. Badanie USG robił lekarz radiolog, ale trochę go nastraszył, bo kazał mu tego nie lekceważyć tylko jak najszybciej zgłosić się do onkologa. Jednak uznaliśmy, że może najpierw powinien jeszcze zasięgnąć opinii urologa i dzisiaj ma wizytę.
agath
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Lis 2019, 21:13

Re: Podejrzenie raka

Postprzez Kylo » 20 Lis 2019, 09:18

Dobrze, urolog także powinien wykonać USG i zbadać palpacyjnie. Ponadto powinien dać skierowanie na oznaczenie markerów nowotworowych:

B-HCG
LDH
AFP
Mixed germ cell tumor (yolk sac 85%, ebryonal carcinoma 15%), GCNIS / pT1a / 1xBEP - Magodent 18.11.2019 - 02.12.2019
Kylo
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Paź 2019, 16:05

Re: Podejrzenie raka

Postprzez troll » 20 Lis 2019, 16:50

Witaj,

Bardzo słusznie, wizyta u urologa jest pierwszym krokiem w stronę właściwej diagnostyki. Lekarz radiolog zwykle ma odpowiednie doświadczenie do wychwycenia niepokojących zmian w obrazie USG. Koniecznie należy oznaczyć wartości biologicznych markerów nowotworowych z krwi - AFP, bHCG i LDH.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Podejrzenie raka

Postprzez agath » 01 Gru 2019, 14:01

Niestety nasz problem nie rozwiązał się. Urolog stwierdził, że to torbiel i nie dał skierowania na żadne dodatkowe badania tylko skierował mojego chłopaka do androloga żeby zbadał jakość nasienia (?). Kolejna wizyta, tym raz lekarka urolog-androlog. Skierowała go na dokładniejsze USG i markery. Na USG lekarka stwierdziła, że według niej to rak, bo przez torbiel przechodzi dodatkowa tętniczka, której nie powinno być i skierowała chłopaka do szpitala na usunięcie jądra. Na drugi dzień odebrał wyniki badań krwi, okazało się, że markery wyszły w normie, a nawet przy dolnej granicy.
W tej chwili jesteśmy totalnie skołowani. Czy to rak czy nie rak? Co lekarz to inna opinia. W poniedziałek ma wizytę u onkologa w Wieliszewie. Doradźcie jak ma rozmawiać z lekarzem.
Czy w takim przypadku nie można najpierw zrobić biopsji żeby sprawdzić co to dokładnie jest zanim bezpowrotnie wytną mu jądro? A co jeśli po zabiegu okaże się, że to była tylko torbiel?
Ostatnio edytowany przez agath, 01 Gru 2019, 16:34, edytowano w sumie 1 raz
agath
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Lis 2019, 21:13

Re: Podejrzenie raka

Postprzez tobson85 » 01 Gru 2019, 14:11

Hej
Skąd jesteście? Może ktoś na forum poleci wam sprawdzonego urologa.
Fakt markerów w normie nie wyklucza nowotworu.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Podejrzenie raka

Postprzez agath » 01 Gru 2019, 14:42

Nowy Dwór Mazowiecki czyli najbliżej nam do Warszawy.
agath
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Lis 2019, 21:13

Re: Podejrzenie raka

Postprzez Grrr34 » 01 Gru 2019, 20:30

Ja bym proponował zrobić jeszcze raz USG u trzeciego Urologa, mającego doświadczenie w tej kwestii,zeby się upewnić i mieć spokojne sumienie.

Ja np badanie miałem po drugiej Chemii w Szczecinie na miejscu i Pani radiolog stwierdziła, że czysto.... Nic nie ma... Ale warunki do USG były wątpliwe... Dużo światła dziennego padajacego na monitor....

Wiec poszedłem do radiologia, który wykrył mi ta zmianę w wezlach.... I on zauważył zmianę 2.8x1.4 cm

Takze wszystko zależy od dokładności, doświadczenia Lekarza a także sprzetu na jakim pracuje
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Podejrzenie raka

Postprzez romi » 02 Gru 2019, 00:18

Może w Centrum Onkologii na Roentgena w Warszawie. Tam mają specjalistów i doświadczenie. Żeby podejmować decyzje ostateczne trzeba mieć pewność w diagnostyce. Trzeba dalej drążyć temat.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości