Strona 1 z 1

Rzeszów i okolice, wyniki, terminy

PostWysłany: 20 Sty 2020, 00:04
przez mat25007
Witam, tydzień temu zostałem poddany zabiegowi orchidektomii. Przed zabiegiem poziom markerów AFP wynosił 155 ng/ml (norma =<7,0), beta-HCG 435 mlU/ml (norma <2 mlU/ml). Czekam na wyniki histopatologiczne ( prawdopodobnie będę je miał 24.01). Tomograf mam zaplanowany na 5.02 natomiast pierwszą wizytę u onkologa na 11.02. Proszę o radę jakich specjalistów polecacie w Rzeszowie i okolicy ? Czy terminy nie są zbyt odległe ? Co sądzicie o poziomie markerów?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Re: Rzeszów i okolice, wyniki, adresy, terminy

PostWysłany: 20 Sty 2020, 23:54
przez Kylo
Jeśli jesteś tydzień po operacji to warto teraz ponownie wykonać badanie markerów, by określić, czy i w jakim tempie spadają. Badanie markerów dobrze byłoby wykonywać co tydzień aż do momentu ich unormowania.
Dobrze by też było, byś posiadał opis TK na wizytę u onkologa - jest szansa, że wyrobią się w te 6 dni? No i co będzie obejmowało TK? Bo powinno objąć płuca, jamę brzuszną i miednicę.

Spora część użytkowników forum leczyła się w Warszawie w Magodencie lub COI, gdyż są to polecane ośrodki przy raku jądra. Niestety nie wiem, czy jest ktoś godny polecenia w Twoich okolicach.

Re: Rzeszów i okolice, wyniki, adresy, terminy

PostWysłany: 21 Sty 2020, 00:00
przez romi
W Rzeszowie i okolicach niestety nie możemy zaproponować żadnego zaufanego specjalisty od nowotworów jądra.
terminy które podałeś nie są złe, bo po 4 tygodniach od zabiegu będziesz miał praktycznie oznaczony stan zaawansowania, a to umożliwi dalsze postępowanie.
Co do poziomów markerów nie są dramatycznie wysokie, ale ważne jest czy i jak zmieniają się po zabiegu. Dlatego powinieneś oznaczać markery co tydzień od zabiegu do czasu unormowania ich wartości. Jeśli zabieg miałeś tydzień temu to czas je zbadać. Pamiętaj że badanie obejmuje trzy markery AFP, bHCG i LDH. Rób je w tym samy laboratorium, żeby można je było porównywać. Jeśli podasz ostatnie wartości markerów to będzie można powiedzieć coś więcej. Teraz z dużą dozą prawdopodobieństwa można określić, że usunięty guz to nienasieniak ze względu na podniesiony poziom AFP. Obydwa podwyższone markery mogą sugerować miks różnych utkań. Wszystko będzie wiadomo jak dostaniesz opis histopatologiczny.
Pozdrawiam

Re: Rzeszów i okolice, wyniki, adresy, terminy

PostWysłany: 21 Sty 2020, 17:43
przez mat25007
Przed zabiegiem:
LDH: 267
AFP: 155
beta-HCG: 435

Tydzień po zabiegu:
LDH: 203
AFP: 49
beta-HCG: 12

Co myślicie o wynikach ?

Re: Rzeszów i okolice, wyniki, adresy, terminy

PostWysłany: 21 Sty 2020, 19:10
przez tobson85
Hej
Spadek markerów póki co prawidłowy - bardzo dobra wiadomość ;)
Pozdr
Tobiasz

Re: Rzeszów i okolice, wyniki, adresy, terminy

PostWysłany: 06 Lut 2020, 18:21
przez mat25007
Przed zabiegiem:
LDH: 267
AFP: 155
beta-HCG: 435

1 Tydzień po zabiegu:
LDH: 203
AFP: 49
beta-HCG: 12

2 Tygodnie po zabiegu :
LDH: 175
AFP: 16,3
beta-HCG: 1,59

Dziś otrzymałem opis:
Na przekroju jądra dość dobrze odgraniczony białawo-beżowy lito-torbielowaty guz z wylewami krwi. Najądrze, osłonki jądra oraz powrózek nasienny bez widocznych makroskopowo zmian.
Rak embrionalny z elementami potworniaka. Osłonka biaława bez nacieku nowotworowego. Linia odcięcia powrózka nasiennego i najądrze bez nacieku nowotworowego. Zatorów nowotworowych nie stwierdzono. Usunięcie doszczętne. pT1.
CKPAN (+), Ki67 (b.wysokie), CD30(-), CD117 (+), OKT4(+)

Co myślicie o wynikach i opisie ? Czy chemioterapia będzie nieunikniona ?

Re: Rzeszów i okolice, wyniki, adresy, terminy

PostWysłany: 06 Lut 2020, 21:51
przez romi
Witam
Trzeba kolejny raz zbadać markery. Ponieważ wartości spadają zgodnie z oczekiwaniami to można spodziewać się, że teraz już będą w normie.
Jeśli tak będzie to będzie można rozważyć aktywną obserwację bez chemioterapii. Natomiast jeśli markery będą powyżej normy to będzie trzeba wdrożyć leczenie.
Opis histopatologiczny bardzo korzystny. Usunięto wszystko, stan zaawansowania miejscowego najniższy z możliwych.
Zbadaj markery i podaj wyniki, jeszcze wyniki TK i wtedy będzie już wiadomo wszystko.
Na razie jest dobrze.
Pozdrawiam