Guz jądra 4mm

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Guz jądra 4mm

Postprzez krzdon » 27 Lut 2020, 14:07

Witam,
Chciałbym przedstawić mój przypadek. 25.01.2020 pojawiłem się u urologa - powód dyskomfort w lewym jądrze. Badanie palpacyjne nic nie wykazało, ale urolog skierował na USG. USG nic nie wykazało w lewym jądrze natomiast: "W górnej części prawego jądra w okolicy górnego bieguna wnęki hypoechogeniczna strefa lita wlk ok 2.5x3.5x4mm z obwodowym przepływem (lub modelowaniem przyległych naczyń". Wyniki przedstawiłem urologowi, stwierdził, że zmiana jest niepokojąca zlecił markery, które wyszły w normie. Węzły na usg też w normie. Po omównieniu wszystkich wyników lekarz stwierdził, że jest to bardzo wczesny etap nawet jeśli coś groźnego, że może być konieczne usunięcie jądra, ale zlecił badanie miednicy mniejszej rezonansem. Niestety rezonans został zaplanowany dopiero na 4 marca 2020 - w sumie już za tydzień. Czy przy takich wynikach markerów i badania USG czekanie - 1mc na rezonans to dobry pomysł? Czy rezonans może wnieść coś do diagnozy i dalszego postępowania? Zamierzam skonsultować temat jeszcze z innym lekarzem.
Pozdrawiam
krzdon

Re: Guz jądra 4mm

Postprzez romi » 27 Lut 2020, 15:40

Rezonans może wykazać powiększone węzły, co może sugerować przerzuty, jeśli takowe są. Nic nie zaszkodzi jeśli zrobisz to badanie. Jeśli by coś jednak wyszło to będzie to potrzebne dla dalszej diagnostyki.
Wskazane jest skonsultowanie się z innym urologiem, dobrze byłoby gdyby miał doświadczenie z nowotworami jądra.
Pozdrawiam
romi

Postprzez krzdon » 27 Lut 2020, 23:28

Czy nie ma wskazań do jak najszybszego usunięcia jądra przy takim guzie? Wiem, że liczy się czas i trochę martwi mnie badanie MR po miesiącu od znalezienia guzka 4mm.
krzdon

Postprzez romi » 28 Lut 2020, 00:50

Jakby to nie zabrzmiało, to guz o wielkości 4mm jest bardzo małym guzem. Lekarz ma rację, że jeśli to jest "coś" to bardzo wczesny etap.
Ponieważ już i tak minęło sporo czasu i odwrócić się tego nie da, to należy poczekać i wykonać badanie RM. Markery są w normie - to dobra wiadomość.
Zrób to badanie i zamieść wyniki, może będzie wiadomo więcej.
Pozdrawiam
romi

Postprzez Aleksandrze » 29 Lut 2020, 06:57

krzdon napisał(a):Witam,
Chciałbym przedstawić mój przypadek. 25.01.2020 pojawiłem się u urologa - powód dyskomfort w lewym jądrze. Badanie palpacyjne nic nie wykazało, ale urolog skierował na USG. USG nic nie wykazało w lewym jądrze natomiast: "W górnej części prawego jądra w okolicy górnego bieguna wnęki hypoechogeniczna strefa lita wlk ok 2.5x3.5x4mm z obwodowym przepływem (lub modelowaniem przyległych naczyń". Wyniki przedstawiłem urologowi, stwierdził, że zmiana jest niepokojąca zlecił markery, które wyszły w normie. Węzły na usg też w normie. Po omównieniu wszystkich wyników lekarz stwierdził, że jest to bardzo wczesny etap nawet jeśli coś groźnego, że może być konieczne usunięcie jądra, ale zlecił badanie miednicy mniejszej rezonansem. Niestety rezonans został zaplanowany dopiero na 4 marca 2020 - w sumie już za tydzień. Czy przy takich wynikach markerów i badania USG czekanie - 1mc na rezonans to dobry pomysł? Czy rezonans może wnieść coś do diagnozy i dalszego postępowania? Zamierzam skonsultować temat jeszcze z innym lekarzem.
Pozdrawiam

Ja poszedłbym na twoim miejscu w mieędzyczasie na jeszcze jedno badanie usg do innego urologa koniecznie na usg doppler. Z tego co mi kiedyś mówił urolog to gdy jest masa lita to jest to nowotwór. Co do markerów to też miałem wszystkie w noramie ale miałem nasieniaka.
Aleksandrze

Miejscowość: Zielona Góra / Poznań

Postprzez krzdon » 29 Lut 2020, 12:45

Chyba poczekam do środy na rezonans i w międzyczasie spróbuję poszukać dobrego urologa. Pewnie temat był wałkowany wiele razy, ale do kogo mógłbym się zgłosić w Krakowie?
krzdon

Postprzez Jeek » 01 Mar 2020, 12:45

Witam

Ja bym polecił dr. n. med. Piotr Maciukiewicz.
Przyjmuje prywatnie w kilku miejscach, Kraków na Łazarza, Zabierzów, Myślenice.
Nas przyjął w dniu zgłoszenia bez rejestracji, chociaż terminy wówczas były ponad 1 mies.

Pozdrawiam
Nigdy nie trać nadziei
Jeek

Postprzez krzdon » 06 Mar 2020, 22:18

Witam ponownie, mam wynik rezonansu jednak nie do końca wiem jak go interpretować. W poniedziałek idę do urologa jednak zamieszczam wyniki rezonansu.
"Dane kliniczne: zmiana hypoechogeniczna w badaniu USG w górnym biegunie jądra prawego o
wymiarach 2,5x3X4mm.
Dane techniczne: badanie wykonane w obrazach T1, T2 zależnych, T1 FAT SAT w płasczynach
poprzecznych, czołowych i strzałkowych oraz obrazy T1 i T1 FATSAT po dynamicznym pdaniu
środka kontrastowego oraz obrazy DWI i ADC.
Opis badania: jądro prawe o wymiarach 47x31x35 mm o jednorodnym sygnale w obrazach T1 i T2
zależnym (hypointesywne w T1 i hyperintesywne w T2)
Jadro lewe o wymiarach 43x28x39 mm o jednorodnym sygnale w obrazach T1 i T 2 zależnym
(hypointesywne w T1 i hyperintesywne w T2).
Po podaniu kontrastu w jądrach nie stwierdza się patologicznych ognisk wzmocnienia
kontrastowego. W badaniu dyfuzyjnym nie stwierdza się ognisk restrykcji dyfuzji.
W otoczeniu jąder fizjologiczna ilość płynu.
W rzucie najądrzy nie stwierdza się zmian patologicznych.
Wnioski: jądra o prawidłowym sygnale w badaniu MRI bez zmian patologicznych."

Ja na zdjęciach rezonansu widzę zmianę opisaną w USG, ale radiolog w opisie jej nie uwzględnił. Co może oznaczać taka rozbieżność?
krzdon

Postprzez Grrr34 » 07 Mar 2020, 00:51

Hmmm, teraz pytanie ktora wersja jest bliższa prawdy?
Proponuję konsultacje z jakimś Urolgiem mającym doświadczenie w Nowotworach jadra lub dobrym radiologiem.
Ogólnie jeśli chodzi o jadra to ze wgledu na swoją strukture lepsze obrazowanie daje USG w stosunku do TK.... Ale nie wiem jak to jest w stosunku do Rezonansu?

To co zauważył Urolog jest bardzo Mala zmiana, więc może rezonans jej nie uchwycił lub radiolog opisujący badanie jej nie widzi?

A może to Urolog sie pomylił?

Musisz zrobić jeszcze raz Usg jadra, ponieważ wyniki są niejednoznaczne
Grrr34

Postprzez krzdon » 11 Mar 2020, 16:05

Jestem po rozmowie z radiologiem opisującym wyniki RM oraz po konsultacji z urologiem z doświadczeniem onkologicznym. W RM nie odnotowane zostały żadne zmiany ogniskowe, a że rezonans pokrywa 100% badanego organu, przeoczenie jest mało możliwe, jedyna możliwość wynikać mogłaby z ruchliwości samego narządu. Urolog zauważył zmianę opisaną wcześniej w USG przeprowadzonym przez radiologa, jednak według urologa jest to minimalna zmiana, słabo odgraniczona, nie powiększyła się w ciągu 1.5 miesiąca w związku z czym wyklucza podejrzenie rj, biorąc pod uwagę również markery, które są w normie. Polecił kontrolę za 2 miesiące.
krzdon

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości