Co zrobić? Proszę o radę.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Co zrobić? Proszę o radę.

Postprzez Karolina85 » 14 Lis 2021, 23:24

Dzień dobry. Kilka dni temu, mój mąż (35lat) na dole lewego jądra zauważył mały guzek (myślę, że około 5mm). Guzek dalej jest a mąż nie chce iść do lekarza. Mówi "będę obserwował co Ty wymyślasz". Od jakiegoś czasu mąż narzekał na ból pleców i lewej nogi, że pracuje fizycznie specjalnie nie zwracałam na to uwagi. Ból pleców jest zlokalizowany na miednicy z lewej strony boli go też pachwina i noga. Nie chcę go straszyć ponieważ ogólnie nie przepada za lekarzami ale też nie chce tego lekceważyć. Czy są powody do obawy? Czy na siłę mam go zaciągnąć do lekarza? Z góry dziękuję za pomoc.
Karolina85
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Lis 2021, 21:10

Re: Co zrobić? Proszę o radę.

Postprzez tobson85 » 15 Lis 2021, 00:01

Hej
Każda niepokojąca zmiana zlokalizowana na jądrze wymaga pilnej konsultacji u lekarza urologa.
Na odległość nikt nie będzie w stanie zbadać Twojego męża, konieczne jest badanie USG.
Przeczekanie w nadziei, że samo zniknie jest najgorsza opcja, gdyż w przypadku nowotworu jądra każdy dzień się liczy. Wczesna wykryta zmiana = mniej agresywne leczenie (czesto bez chemioterapii) i wyleczalność na poziomie grubo ponad 90%.
Bole pleców tez nikt nie jest w stanie zdiagnozować bez badań itp. Jednak w przypadku przerzutów nowotworu jądra do przestrzeni zaotrzewnowej takie bóle są dość częstym objawem.
Reasumując zrob wszystko co w Twojej mocy, żeby mąż udał się do urologa jak najszybciej. Tu nie chodzi o straszenie, ale to dla jego zdrowia, a być może życia.
Jedno proste badanie rozwieje wszystkie wątpliwości.

W razie pytań daj znac
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1262
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Co zrobić? Proszę o radę.

Postprzez Karolina85 » 15 Lis 2021, 00:05

Dziękuję za odpowiedź. Jutro po raz kolejny postaram się z nim porozmawiać. Mam nadzieję, że w końcu go przekonam. Boję się, że on też o wszystkim mi nie mówi ;(pozdrawiam
Karolina85
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Lis 2021, 21:10

Re: Co zrobić? Proszę o radę.

Postprzez miszcz » 15 Lis 2021, 11:55

Niech szybko idzie do urologa, choćby prywatnie. Wcześniej zrobić markery - afp, beta-hcg i ldh. Liczy się każdy dzień, a może się zdarzyć, że będą zamykane oddziały urologiczne. Ja mam podobne bóle po przeciwnej stronie niż jądro, nie mogę chodzić, ale pojawiły się troche wcześniej niż guz, 3 tygodnie po szczepieniu.

Swoją drogą, to guz mam w identycznym miejscu i zmarnowalem miesiąc czekając na rezonans, bo urolog nie chciał mi dac skierowania na zabieg bez tego badania. Obyscie mieli więcej szczęścia.
miszcz
 
Posty: 764
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Co zrobić? Proszę o radę.

Postprzez KubaGdańsk » 15 Lis 2021, 13:14

Niech idzie na USG.... niech schowa dumę do kieszeni i świeci jajajkami na prawo i lewo... lepiej żyć niż się wstydzić czy być dumny... ja w ogóle już nie mam problemu z tym.... zdejmuje gatki i jedziemy z koksem... jeszcze sobie pogadamy trochę zawsze ;).... ogólnie ja u siebie nic nie czułem kompletnie.... a poszedłem tylko dlatego bo czułem taką latającą wszędzie kuleczkę w zdrowym jądrze... okazało się, że to nic poważnego... ale w drugim jądrze wykryto guz którego macałem nawet po diagnozie i powiem Ci szczerze.... wiedząc, że tam jest nie mogłem go wyczuć.... mało tego Pani doktor przed USG macała mi jądra i mówiła, że nic nie ma... ale da mi skierowanie na USG bo widzi że jestem zestresowany.... nawet myślałem, żeby nie iść skoro tak mówiła.... ale dla świętego spokoju poszedłem... całe szczęście... u Twojego męża czuć !!! To tym bardziej bym się nie zastanawiał !!!
KubaGdańsk
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 Lis 2021, 23:58

Re: Co zrobić? Proszę o radę.

Postprzez Karolina85 » 15 Lis 2021, 13:25

Dziękuję za rady. Mąż cigle się upiera, że to żyłka i dalej będzie to obserwował. Wzięłam sprawy w swoje ręce. Umówiłam już go na usg u urologa ale dopiero na koniec miesiąca. Dzisiaj mamy wizytę u lakerza rodzinnego może on doradzi do jakiego konkretnie urologa się wybrać.
Pozdrawiam
Karolina85
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 Lis 2021, 21:10

Re: Co zrobić? Proszę o radę.

Postprzez miszcz » 15 Lis 2021, 15:20

Lekarz rodzinny powinien wystawic skierowanie do urologa na Cito i karte dilo. Zróbcie markery prywatnie, nie będzie konieczna drugą wizyta u urologa.
miszcz
 
Posty: 764
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Co zrobić? Proszę o radę.

Postprzez Lewostronne » 13 Gru 2021, 22:22

Karolina85 napisał(a):Dziękuję za rady. Mąż cigle się upiera, że to żyłka i dalej będzie to obserwował. Wzięłam sprawy w swoje ręce. Umówiłam już go na usg u urologa ale dopiero na koniec miesiąca. Dzisiaj mamy wizytę u lakerza rodzinnego może on doradzi do jakiego konkretnie urologa się wybrać.
Pozdrawiam


Moja rada. Niech się zgłosi na pogotowie z tym jądrem. Oni muszą wysłać na dyżur do urologa. USG urologa rozwieje wątpliwość. Możesz też pokazać mu forum, bo jak się naczyta o "późnych" diagnozach, to może się zmobilizuje do działania.
Lewostronne
 
Posty: 28
Rejestracja: 16 Lis 2015, 12:56


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości