Nietypowe wyniki i rozpoznanie

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Nietypowe wyniki i rozpoznanie

Postprzez Mateusz123 » 17 Gru 2021, 13:48

Dzień dobry,

Jestem mężczyzną, rocznik 93'.
Zgłosiłem się do urologa w listopadzie 2021 r. z powodu okresowych bólów jądra lewego.

W USG - jądro lewe : drobna torbiel najądrza do 4 mm. Ilość płynów w osłonkach prawidłowa.
Jądro prawe - drobne, niezbyt liczne zwapnienia w miąższu jądra prawego pozapalne?
Nieco więcej płynu w osłonkach po stronie prawej. Drobna torbiel nasienna o wym 3x2 mm
Nie widać żylaków i refluksu w trakcie próby Valsalvy.
Badania laboratoryjne nasienia - nieliczne leukocyty, brak drobnoustrojów i nabłonków. Innymi słowy brak zapalenia jąder, najądrza.

Po konsultacji tych wyników z urologiem stwierdził, że brak jest zmian nowotworowych, ale dla pewności trzeba zrobić badanie markerów jądrowych. Ból jądra lewego spowodowany był napięciem mięśnia dźwigacza jądra, i generalnie ustał on po krótkim czasie.

Sprawę skomplikował wynik markerów jądrowych. Otóż wynik AFP mam 8,83 IU/ml (norma do 7,29). BETA HCG i CEA w normie.
Urolog po analizie tego wyniku skierował mnie do Szpitala na wycięcie jądra i pogłębione badania. Chodziło mu o jądro prawe, gdzie na USG widać było nieliczne zwapnienia.
W Szpitalu ponownie wykonano USG, stwierdzając że nic nie widać tam niepokojącego. Wycięcie jądra byłoby przedwczesne. Zwapnienia nie wiążą się ze zmianami nowotworowymi.

Mam pytanie - skąd wziął się zawyżony wynik AFP skoro brak jest guzów i zmian wskazujących na rozwój nowotworu jąder? Urolog mówł, że możliwe jest to z powodu zmian hormonalnych. Jednak sprawdzając czym jest ten wskaźnik AFP nigdzie nie wyczytałem, że podwyższenie może nastąpić z takiego powodu (jest to marker stricte rakowy).
Możliwe że czeka mnie ponowne badanie AFP i USG jamy brzusznej (AFP to wskaźnik wątrobowy). Jednak w 2019 r. miałem dobre wyniki ASPAT i ALAT (wtedy miałem zatrucie pokarmowe, stąd zrobiłem te badania).

Niepokoi mnie to, ponieważ okoliczności są niedwuznaczne.
Mateusz123
 
Posty: 1
Rejestracja: 17 Gru 2021, 13:18

Re: Nietypowe wyniki i rozpoznanie

Postprzez tobson85 » 17 Gru 2021, 14:05

Hej
Całe szczęście, że Ci nie wycięli zdrowego jądra ;)
AFP może się podwyższać ze względu na wątrobę, jak już sam wspomniałeś. Lekko zawyzony wynik AFP przy braku zmian w badanich obrazowych i normalnych wartościach pozostałych markerów nie jest absolutnie żadnym czynnikiem rozstrzygającym o wycięciu jądra. Z resztą które niby mieliby Ci wyciąć, skoro obydwa w porządku i tylko drobne zwapnienia w jednym...

U niektórych osób AFP jest na stale lekko zawyzonym poziomie przy braku jakichkolwiek dolegliwości czy to jądrowych, czy to wątrobowych. Po prostu taka natura.

Najlepiej to skonsultować z innym lekarzem. Lekarz moze dla pewnosci zlecić badania wątroby, tez np pod kątem WZW B i C.

Dla pewności markery lepiej tez zbadać za kilka tygodni i sprawdzić. Może akurat sam powróci w granice normy.

I oczywiście regularne samobadanie jąder raz w miesiącu, plus kontrola urologiczna. Mówi się, że przy zwapnieniach w jądrach dobrze jest co najmniej raz w roku zrobić kontrolne USG.

Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości