diagnoza: rj

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

diagnoza: rj

Postprzez marcinz » 10 Mar 2012, 13:07

Mam 35 lat.
W styczniu 2012 r. zauważyłem, że stwardniało mi lewe jądro. Po kilku dniach oczekiwania aż "samo przejdzie" udałem się do urologa, który stwierdził, że prawdopodobnie mam zapalenie jądra. Po kilkudniowym przyjmowaniu antybiotyków wiedziałem już, że w ten sposób tego nie wyleczę. Udałem się więc na badanie usg, które potwierdziło moje najgorsze obawy.
17.02.2012 miałem przeprowadzoną orchidektomię. Dziś tj 08.03.2012 r odebrałem wyniki badania histopatologicznego. Zaglądałem tu wcześniej na forum jako gość i byłem pod wrażeniem zamieszczanych tu postów i specjalistycznych odpowiedzi (piszę to jako ktoś bez pojęcia o medycynie - do lekarza do tej pory udawałem się średnio co 5 lat).
Na jutro jestem umówiony do onkologa. Przed wizytą chciałbym się jednak czegoś dowiedzieć o wyniku moich badań, ewentualnie na co powinienem zwrócić uwagę w rozmowie z lekarzem, o co go zapytać.
Dlatego moja prośba, czy mógłby ktoś rzucić okiem na mój wynik i coś mi o tym napisać?

Linia odcięcia powrózka: powrózek nie jest nacieczony przez nowotwór
Jądro: Teratocarcinoma (składniki: carcinoma embryonale. yolk sac tumour, tkanki somatyczne: chrząstka, tkanka myksoidna, tkanka łączna. Nie stwierdzono czopów nowotworowych w naczyniach ck7 (-), cam 5.2 (+) ck pan (+), afp (+)
Nadjądrze: wolne od nacieku nowotworowego

Wyniki przed orchidektomią:
AFP 632,3
BHCG 50,45

Aktualnych wyników nie mam. Dopiero dziś się robią.
Z góry dziękuję za pomoc

Od niezwykle nieocenionego trolla, któremu bardzo dziękuję otrzymałem taką oto odpowiedź. (Mam nadzieję, że się nie naruszę jego "praw autorskich" cytując ją tutaj:

Odnośnie Twojej sytuacji. Do określenia stopnia zaawansowania klinicznego choroby potrzebujesz obowiązkowo:
- przynajmniej RTG klatki piersiowej w dwóch projekcjach (preferowana tomografia klatki piersiowej)
- tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy małej
- świeże wyniki markerów (wszystkie trzy - AFP, bHCG, LDH)

Przed orchidektomią wyniki markerów praktycznie na granicy z pewnością sugerowały nienasieniaka jądra, co potwierdza późniejsze badanie histopatologiczne stwierdzając guza mieszanego (nienasieniaka) zbudowanego z komponenty potworniaka dojrzałego (teratoma maturum), guza zarodkowego typu dorosłego (carcinoma embryonale) oraz guza zarodkowego typu dziecięcego (yolk sac tumor) zwanego w całości jako teratocarcinoma. Bez dokończenia diagnostyki nie sposób określić jak powinien być prawidłowy sposób leczenia. Natomiast z doświadczenia powiem Ci, że prawdopodobnie będziesz potrzebował chemioterapii - co najmniej 2 kursów BEP ze względu na obecność tych komponent w guzie, które są nowotworami o dość wysokiej złośliwości histologicznej. Ale wszystkie zalecenia i rokowania po wynikach. Dlatego priorytetem są skierowania na wyżej wymienione badania i o nie musisz walczyć u onkologa (niestety właśnie nierzadko walczyć). Pamiętaj, że masz do nich pełne prawo - zwróć uwagę czy dostaniesz skierowanie na LDH i poszczególne tomografie.

Pozdrawiam
Image
Image

Awatar użytkownika
troll
Ekspert
marcinz
 
Posty: 7
Rejestracja: 08 Mar 2012, 15:38

Re: diagnoza: rj

Postprzez marcinz » 10 Mar 2012, 13:19

Jestem już po spotkaniu z onkologiem.
Przed wizytą zrobiłem sobie badania AFP i BHCG (niestety nie zrobiłem LDH, bo nie wiedziałem jeszcze wtedy- w czwartek, że są takie potrzebne).
Wyniki markerów 3 tygodnie po operacji
BHCG < 0,1
AFP 45,5
czyli spadły, ale jak powiedział lekarz, od chemii się raczej nie wymigam.
Zlecił również tomografię klatki, miednicy i brzucha oraz jeszcze raz, za tydzień markery tym razem z LDH
marcinz
 
Posty: 7
Rejestracja: 08 Mar 2012, 15:38

Re: diagnoza: rj

Postprzez troll » 10 Mar 2012, 14:02

Witaj,

Super, że masz już zlecenia na wszystkie badania. Markery bardzo ładnie spadają zgodnie z okresem ich półrozpadu co jest oczywiście dobrą wiadomością. Teraz jak najszybciej tomografie i badanie krwi i będzie można już określić czy i jakiego leczenia uzupełniającego możesz potrzebować. Jaką poradnię onkologiczną wybrałeś? Zaskoczyło mnie pozytywnie takie podejście jak na polskie realia. Czyżby nadszedł czas, że tak będzie już wszędzie? :)

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: diagnoza: rj

Postprzez marcinz » 10 Mar 2012, 14:49

Witam,
Tomografię mam umówioną za tydzień. Swoje spotkanie z onkologiem też mogę ocenić pozytywnie (jakkolwiek dziwnie to brzmi). Dowiedziałem się sporo od niego, mogłem z mim przeprowadzić rzeczową rozmowę, chętnie odpowiadał na wszystkie pytania, a przede wszystkim zalecił mi wszystkie badania, o których wspominałeś Ty i inni.
Jako, że jestem z Olsztyna, to spotkanie z onkologiem miałem w Poliklinice w Olsztynie. Wiem, że nasz region nie ma najlepszej opinii w wykazie, który zamieszczałeś, ale w czasie rozmowy lekarz zapewniał mnie, że wystarczające doświadczenie w leczeniu tego typu nowotworów. Cóż prawdę mówiąc ciągle biję się z myślami...
Tobie chciałbym jeszcze raz podziękować. Twoja szybka reakcja w czwartek pozwolił mi lepiej przygotować się do piątkowej wizyty.
marcinz
 
Posty: 7
Rejestracja: 08 Mar 2012, 15:38

Re: diagnoza: rj

Postprzez marcinz » 27 Mar 2012, 21:14

witam,

Tomografia komputerowa pozytywna, tzn żadnych niepokojących zmian.
Markery z dnia 22.03.2012
BHCG < 0,1
AFP 8,8
LDH (ok 260, nie pamiętam już dziś, bo wyniki zostały u lekarza, ale wiem, ze w normie)
Zabieg był przeprowadzony 17.02.
Podczas ostatniej wizyty (23.03) lekarz powiedział, że markery dobrze spadają i żeby poczekać jeszcze dwa tygodnie. Pan doktor twierdzi, że jeśli spadną do normy, to on nie zaleca w takim wypadku chemii, tylko ścisłą kontrolę. Co o tym myślicie? Czy to dobry pomysł?
marcinz
 
Posty: 7
Rejestracja: 08 Mar 2012, 15:38

Re: diagnoza: rj

Postprzez troll » 27 Mar 2012, 22:15

Witaj,

TK jakiego obszaru? Do markerów musisz podawać wartości referencyjne (normy). Różne labo = różne normy. Poza tym wszystko wygląda bardzo dobrze. Jak uzupełnisz potrzebne informacje, wtedy będzie można się odnieść do całości obrazu klinicznego.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: diagnoza: rj

Postprzez marcinz » 28 Mar 2012, 09:01

TK płuc, klatki piersiowej i miednicy. Jak już pisałem tam wygląda wszystko w porządku.
AFP 8,8 (0-7)
Tak się zastanawiałem, po jakim czasie AFP powinny mi spaść w granice normy. Od operacji minęło już 6 tygodni. Z tego co sobie liczyłem, to zmiejszają się o połowę co ok 6 dni. Dziś lecę jeszcze raz sprawdzić poziom markerów, nie wiem tylko kiedy będę znał wyniki.
marcinz
 
Posty: 7
Rejestracja: 08 Mar 2012, 15:38

Re: diagnoza: rj

Postprzez troll » 28 Mar 2012, 09:46

Witaj,

Tak, prawidłowy okres półrozpadu AFP to 4,5 do 7 dni. Jeśli markery spadną, to ze względu na obecność takiego rodzaju utkania jak ca embyonale i yst sugerowałbym jednak leczenie uzupełniające - 2 kursy BEP. Jeśli AFP nie spadnie, profil wątrobowy będzie ok i wątroba w badaniach obrazowych ok to trzeba wziąć pod uwagę możliwość rozpoznania stopnia IS i w związku z tym zasadność podania 3 kursów BEP. Oczywiście również zasadne jest rozważenie obserwacji (o ile markery będą w normie!), w tak niskim stopniu zaawansowania choroby jest to metoda równoważna, pozostaje jednak wtedy kwestia wnikliwej i z głową zaplanowanej obserwacji.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: diagnoza: rj

Postprzez marcinz » 28 Mar 2012, 21:05

witam,
Odebrałem niedawno wyniki- dzisiejsze
LDH 275 U/l [225-450]
beta HCH 0,1 [0-3]
AFP 5,4 ng/ml [0-7]
Trochę się martwię tym, że nie łapie się już w okres półrozpadu 5-7 dni poprzednie wyniki robiłem w czwartek 22.03 i AFP było 8,8 :(
Dzięki za Twoje sugestie dotyczące chemioterapii. Sam się zastanawiam, jak to dalej będzie. Lekarz, u którego się leczę (w Olsztynie) wzbudził moje zaufanie (tym bardziej kiedy powiedział, że może nie będę potrzebował chemioterapii. Człowiek chętnie przyjmuje takie wiadomości, chociaż w głębi duszy jakoś obawiam się, że tego nie uniknę). Problem może być brak etopozydu u nas w szpitalu! (npiszę o tym w Twoim wątku o braku tego leku w Olsztynie)
marcinz
 
Posty: 7
Rejestracja: 08 Mar 2012, 15:38

Re: diagnoza: rj

Postprzez troll » 31 Mar 2012, 15:39

Witam,

Czasem podjęcie trudnej decyzji skutkuje spokojem na całe życie :) APF jest w normie więc wszystko wygląda ok. Wobec tego najwłaściwsze wydaje się podanie 2 kursów BEP.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości