Badania przesiewowe w kierunku nowotworu jąder

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Badania przesiewowe w kierunku nowotworu jąder

Postprzez Tereart » 11 Sty 2024, 09:22

Witam,

Mam 35l ( Łódź) i w sumie po raz pierwszy raz w życiu 8 stycznia zrobiłem usg jąder ze względu na to ze moge być w grupie ryzyka ze względu na rozpoznany zespół klinefeltera.
Otrzymałem poniższy wynik - czy moze proszę ktoś poradzić co o tym sadzić ? Będę chciał tez zweryfikować to z innym może starszym urologiem.

Jądra małe nieco niejednorodne. Jądro prawe o wym. 13x7x20 mm. ,obj. 1 ml Jądro lewe o wym. 9x15x17 mm. , obj. 1,2 ml Oba jądra położone w mosznie o nieco niejednorodnej echostrukturze i echogeniczności, z prawidłowym przepływem w badaniu CD. W JP drobne mikrozwapnienia oraz nieco hipoechogeniczna zm ogn w cz. centralnej śr do 2mm- obraz niecharakterystyczny. W biegunie górnym JL kilka hiperechogenicznych zmiana ogniskowych śr. do 2mm- lipomatoza? Do kontroli za ok 3 mies. oraz oznaczania markerów nowotoworowych. Oba najądrza niepowiększone, bez uchwytnych litych zmian ogniskowych. Torbiel głowy prawego najądrza śr. do 2 mm Ilość płynu w worku mosznowym w normie. Poszerzone naczynia splotu wiciowatego lewostronnie śr. do 3mm. Obecna niewielka fala zwrotna w trakcie próby Valsalvy..
Tereart
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Sty 2024, 09:17

Re: Badania przesiewowe w kierunku nowotworu jąder

Postprzez PiotrekzŁodzi » 11 Sty 2024, 10:00

Ciężko mi się wypowiedzieć, bo nie jestem urologiem. Osobiście, poszedłbym w inne miejsce i zrobił ponowne USG. Dla obu przypadków, poprosił urologa o rozwinięcie opisu i ocenę stanu który zauważono na badaniu.
Gdzie robiłeś to USG? Pytam, bo też jestem z Łodzi. Możesz napisać na priv, jeśli chcesz.
Pozdrawiam.
PiotrekzŁodzi
 
Posty: 141
Rejestracja: 26 Gru 2023, 18:28

Re: Badania przesiewowe w kierunku nowotworu jąder

Postprzez Tereart » 11 Sty 2024, 10:09

Robiłem w medicover , ale tak zrobię dodatkowe usg u innego urologa i napisze jak coś nowego będę wiedzieć.
Tereart
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 Sty 2024, 09:17

Re: Badania przesiewowe w kierunku nowotworu jąder

Postprzez PiotrekzŁodzi » 11 Sty 2024, 11:05

Zapisz się na badanie USG w Koperniku na oddziale urologii. Najlepiej do dr.Wilkosza.
PiotrekzŁodzi
 
Posty: 141
Rejestracja: 26 Gru 2023, 18:28

Re: Badania przesiewowe w kierunku nowotworu jąder

Postprzez adamus09 » 09 Lut 2024, 23:27

Może warto do kompletu zrobić sobie markery bHCG, LDH, AFP (i spotkałem się z niszowym zastosowaniem - 1 artykuł z badań na kilkudziesięciu pacjentach - w diagnostyce NSE, ale to mocno naciągane może być).
adamus09
 
Posty: 97
Rejestracja: 12 Lis 2022, 18:03

Re: Badania przesiewowe w kierunku nowotworu jąder

Postprzez PiotrekzŁodzi » 10 Lut 2024, 10:05

Warto, chodź należy pamiętać, że nie zawsze obecny guz wytwarza wspomniane markery. Osobiście, polecam zrobić, w Łodzi w Koperniku te 3 markery kosztują 111zł, wynik jest po paru godzinach i dzięki temu, coś więcej wiemy.
PiotrekzŁodzi
 
Posty: 141
Rejestracja: 26 Gru 2023, 18:28


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości