Przeciwskazania po orchidectomii

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Przeciwskazania po orchidectomii

Postprzez smaug » 12 Wrz 2012, 16:30

Witam wszystkich, gdyż to mój pierwszy post na forum. Przede wszystkim gratuluję założycielom i prowadzącym to forum, gdyż widzę, że można tutaj otrzymać naprawdę fachową pomoc i dobre rady. Żałuję, że dopiero teraz znalazłem to miejsce, ale przed operacją wolałem nie czytać za dużo w Internecie, gdyż w sieci najczęściej można znaleźć informacje, które człowieka tylko przerażą i "nakręcą" (w złym tego słowa znaczeniu).

Jestem dwa miesiące po orchidectomii. Wykryto u mnie guza prawego jądra, jak się potem okazało był to nasieniak. Wyniki miałem jednak wyjątkowo dobre, TK wykazało jedynie lekkie powiększenie węzła chłonnego na lewej nerce. W moim przypadku nie zalecono chemioterapii, a jedynie badanie PET-CT, które będę miał w październiku.

Czuje się całkiem dobrze, chociaż pierwsze dwa tygodnie po operacji były dosyć bolesne, najpewniej z racji na rozpuszczające się szwy wewnętrzne. O chorobie dowiedziałem się miesiąc po ślubie, baliśmy się, że mogą być problemy z płodnością, ale nic takiego nie miało miejsca i generalnie teraz żona jest w 6 tygodniu ciąży :)

Chciałem zapytać czy są jakieś przeciwskazania po tej chorobie? Wcześniej popalałem papierosy, ale teraz rzuciłem to w cholerę, bo to chyba największe świństwo, jakie człowiek sam sobie może robić. Wiadomo, że przez pierwszych kilka miesięcy nie można się przeciążać i nosić ciężarów, ale czy jest jakiś ogólno-przyjęty okres, po którym można np. zacząć chodzić na siłownię? Czy chodzenie na basen nie jest wskazane? Jak wygląda sytuacja z piciem alkoholu? Wiadomo, że alkohol nie jest dobry nawet dla zdrowego człowieka, ale nie mówię tutaj o nadużywaniu alkoholu, a okazjonalnym wypiciu piwa, wina albo ew. kielicha na imieninach ;) Moja żona bardzo martwi się moją chorobą i uważa, że przez 5 lat nie powinno się stosować żadnego alkoholu, gdyż jest to tzw. "czas ochronki". Czy słyszeliście o czymś takim? Macie jeszcze jakieś rady czy też przeciwskazania dla osoby, która nie dawno miała operację?

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi, gdyż chciałbym po prostu uspokoić żonę, która bardzo mi pomogła podczas choroby, ale teraz jest bardzo wrażliwa jeżeli chodzi o moje zdrowie :) A poza tym chciałbym zacząć normalnie żyć.
smaug
 
Posty: 15
Rejestracja: 11 Wrz 2012, 13:47

Re: Przeciwskazania po orchidectomii

Postprzez troll » 12 Wrz 2012, 16:56

Witaj na Forum,

TK wykazało jedynie lekkie powiększenie węzła chłonnego na lewej nerce. W moim przypadku nie zalecono chemioterapii, a jedynie badanie PET-CT, które będę miał w październiku.

Mógłbyś zamieścić wyniki na Forum? Szczególnie opis tomografii, hist-pat oraz markery?
Chciałem zapytać czy są jakieś przeciwskazania po tej chorobie?

Przede wszystkim to każdy jest tak na prawdę panem swojego losu, nikt nic Ci niczego nie nakaże, nikt Cię za łańcuch nie będzie ciągał po zielonych i ekologicznych polanach, żebyś tylko nie jadł czerwonego mięsa :) Generalnie moje prywatne zdanie jest następujące - fajki absolutnie nie - są niesamowicie szkodliwe i tak na prawdę nie przynoszą żadnej korzyści, alkohol w rozsądnych granicach i szczególnie nie koniecznie ten najmocniejszy - nie widzę przeciwwskazań, po ściągnięciu szwów i zagojeniu rany, przynajmniej pół roku czasu (a ja zalecałbym nawet rok czasu) unikaj noszenia dużych ciężarów (meble itd.). Oczywiście na zakupy nie dostaniesz zwolnienia, po 2-3 miesiącach możesz spokojnie je nosić ale bardzo duże obciążenia (w tym też siłownia) przynajmniej po pół roku. Sport to temat bardzo dyskusyjny - z mojej strony uważam, że jak najbardziej jest pożądany, nawet od teraz jednak rozsądek podpowiada, że jego intensywność powinna być tak dobrana, żeby nie sprawiał bólu i nie powodował nadmiernego wyczerpania - jak ze wszystkim - rozsądek. Jeśli tylko na podstawie badań nie będzie podstaw do rozpoznania aktywnej choroby nowotworowej - uznajemy, że jesteś zdrowy ze wszystkimi tego konsekwencjami i przywilejami (zarówno noszenie zakupów jak i "kielich" :) ).

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3983
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Przeciwskazania po orchidectomii

Postprzez m9nika » 13 Wrz 2012, 08:44

Witaj,
smaug napisał(a): O chorobie dowiedziałem się miesiąc po ślubie, baliśmy się, że mogą być problemy z płodnością, ale nic takiego nie miało miejsca i generalnie teraz żona jest w 6 tygodniu ciąży :)

Gratulacje dla Was!

Mój małżonek poszedł na siłownię 5-mcy od przeprowadzonej orchidectomii (a po drodze jeszcze dwa kursy chemii miał) i raczej nic się nie dzieje. Działa trochę instynktownie.
Gdzieś na forum czytałam, że na basen można chodzić jak się rana dobrze zagoi.
Resztę powiedział Troll.
Moja żona bardzo martwi się moją chorobą i uważa, że przez 5 lat nie powinno się stosować żadnego alkoholu, gdyż jest to tzw. "czas ochronki".

Twoja żona się martwi, bo taka jest rola żony ;) i fakt jak bardzo Cię kocha :)
Cieszcie się sobą a wszystko się ułoży. Małżonka tez nie powinna się stresować bo to źle wpływa na dzidziusia.
Teraz dla Ciebie najważniejsze co dotyczy choroby to pilnowanie badań kontrolnych!

Pozdrawiam i życzę zdrówka.
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Przeciwskazania po orchidectomii

Postprzez smaug » 14 Wrz 2012, 13:13

troll napisał(a):Mógłbyś zamieścić wyniki na Forum? Szczególnie opis tomografii, hist-pat oraz markery?


W badaniu KT widoczne są drobne (do 8 mnm średnicy) węzły chłonne okołoaortalne - na wysokości wnęki lewej nerki. Poza tym obraz narządów miąższowych i pozostałych struktur jamy brzusznej oraz miednicy w KT bez zmian. Układ kostny bez zmian. Nadprzeponowe segmenty płuc objęte zakresem badania bez zmian w KT.

Badanie histopatologiczne: Guz jądra średnicy 3 cm nie naciekający osłonek. Obraz histologiczny odpowiada nasieniakowi jądra. Powrózek nasienny bez zmian nowotworowych.

AFP 2,88 ng/ml
HCG mIU/ml <0.100

m9nika napisał(a):Gratulacje dla Was!

Dziękujemy :)

Teraz dla Ciebie najważniejsze co dotyczy choroby to pilnowanie badań kontrolnych!

A właśnie jak często powinno się robić takie badania? Co trzy miesiące? I jakie badania należy przeprowadzić?

Dzięki za dobre rady!
smaug
 
Posty: 15
Rejestracja: 11 Wrz 2012, 13:47

Re: Przeciwskazania po orchidectomii

Postprzez m9nika » 14 Wrz 2012, 13:53

Witaj,
Gdzie się leczysz?
Nie oznaczono Ci poziomu LDH!, co w diagnostyce guzów jądra jest obligatoryjne.
Koniecznie należy go oznaczyć, patrz tutaj viewtopic.php?f=6&t=192
smaug napisał(a):A właśnie jak często powinno się robić takie badania? Co trzy miesiące? I jakie badania należy przeprowadzić?

O tym powinien poinformować Cię lekarz onkolog :?
Tutaj znajdziesz wytyczne co do dalszego postępowania viewtopic.php?f=6&t=261
Pozdrawiam.
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Przeciwskazania po orchidectomii

Postprzez smaug » 14 Wrz 2012, 14:17

m9nika napisał(a):Gdzie się leczysz?

Operację miałem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie. Wizyta u onkologa miała miejsce w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Przyjmowała mnie jakaś młoda lekarka, która spojrzała na wypis ze szpitala i chyba nie za bardzo ogarniała o co chodzi :? Wyszła na chwilę, poszła do swojej przełożonej, po czym wróciła i poinformowała mnie, że póki co nie ma potrzeby dalszego leczenia, a jedynie zapisała mnie na badanie PET-CT na październik - mam nadzieję, że wtedy dowiem się czegoś więcej. Podczas wizyty pojawiła się tez na chwilkę ta druga, teoretycznie doświadczona lekarka, która jeszcze raz podkreśliła, że nie ma potrzeby stosowania chemii.

Nie oznaczono Ci poziomu LDH!, co w diagnostyce guzów jądra jest obligatoryjne.

Przepraszam, nie podałem tego wyniku: LDH-S 271 U/L

Czy uważacie, że w moim przypadku postąpiono prawidłowo, czy może powinni byli zrobić coś innego?
smaug
 
Posty: 15
Rejestracja: 11 Wrz 2012, 13:47

Re: Przeciwskazania po orchidectomii

Postprzez troll » 14 Wrz 2012, 14:46

Witaj,

Badanie histopatologiczne: Guz jądra średnicy 3 cm nie naciekający osłonek. Obraz histologiczny odpowiada nasieniakowi jądra. Powrózek nasienny bez zmian nowotworowych.

Na podstawie tego skąpego opisu badania h-p nie można postawić rozpoznania co do zaawansowania guza pierwotnego. Wszak patolog nie ocenił czy nowotwór nacieka naczynia limfatyczne i krwionośne w jądrze. Bez tego określenie cechy T jest niemożliwe (albo będzie T1 albo T2).
Wobec tego zasadne wydaje się skierowanie materiału do ponownej oceny - wtedy może zapaść decyzja - obserwacja, chemioterapia czy radioterapia. Należy pamiętać też, że jeśli chemia to do 8 tygodni od zabiegu.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3983
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Przeciwskazania po orchidectomii

Postprzez smaug » 14 Wrz 2012, 14:53

Niestety tylko taki opis otrzymałem. Co wobec tego powinienem zrobić?
smaug
 
Posty: 15
Rejestracja: 11 Wrz 2012, 13:47

Re: Przeciwskazania po orchidectomii

Postprzez m9nika » 14 Wrz 2012, 15:10

Ponowne badanie zleca lekarz onkolog więc to jego musisz o to poprosić.
Więcej znajdziesz tutaj viewtopic.php?f=9&t=287&start=10
Może należy zmienić ośrodek na któryś z bazy wiedzy viewtopic.php?f=6&t=160
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: Przeciwskazania po orchidectomii

Postprzez smaug » 17 Wrz 2012, 15:14

m9nika napisał(a):Może należy zmienić ośrodek na któryś z bazy wiedzy http://rjforum.pl/viewtopic.php?f=6&t=160

Według tej informacji w ośrodku, w którym byłem przyjęty "na ogół przestrzegają zaleceń terapeutycznych".

Czy według tych wyników, które Wam przedstawiłem zasadne wydaje się zastosowanie obserwacji i badania PET-CT? To badanie mam już za miesiąc, czy powinienem wcześniej udać się do onkologa i poprosić o ponowną hist-pat czy zaczekać ten miesiąc? Sam już nie wiem co mam teraz robić. Nie chcę niepotrzebnie wpadać w jakąś panikę, ale chciałbym też mieć pewność, że wszystko będzie ok.
smaug
 
Posty: 15
Rejestracja: 11 Wrz 2012, 13:47

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: andrzejpl oraz 7 gości

cron