Badania genetyczne

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Badania genetyczne

Postprzez Watcher » 20 Lut 2011, 21:18

Jak wiadomo ryzyko zachorowania dla rodziny pacjenta wzrasta wraz z odkryciem u niego choroby. Jeżeli chodzi o nowotwory jądra jest to sześciokrotny wzrost ryzyka ojca lub brata. Dla mężczyzny rasy białej jest to 0,0038%, jeżeli zdiagnozowano raka jądra w rodzinie ryzyko to wynosi ok. 0,0228%.

Słyszałem o istnieniu badań genetycznych (lub coś podobnego) gdzie zdrowego członka rodziny można przebadać dodatkowo na ryzyko wystąpienia raka tego konkretnego, który pojawił się już u innych członków rodziny.

Proszę o weryfikację danych oraz odpowiedź na pytanie. O sprawie dowiedziałem się nie dawno, a mam dwóch braci, z czego jeden miał już podobne kłopoty. Chcielibyśmy najmłodszemu zagwarantować jak najlepsza diagnostykę.
Watcher
 
Posty: 92
Rejestracja: 09 Lut 2011, 19:21

Re: Badania genetyczne

Postprzez rabarbar » 27 Lip 2011, 22:50

Witaj,
Twoja troska o brata jest uzasadniona, geny dziedziczymy po rodzicach, a także mutacje które w nich zachodzą. Mutacje mogą także powstawać spontanicznie. W Stanach prowadzi się bankowanie DNA rodzin z historią nowotworową, porównuje sekwencje i sprawdza które odpowiedzialne są za rozwój choroby i czy są także obecne u potomstwa, co daje szybkie podjęcie działań w kierunku zapobieżenia rozwojowi choroby, profilaktyki i częstszych badań. Zbankować DNA można pewnie i w Europie. Może podłoże genetyczne raka jąder nie jest jeszcze znane, ale jak już będzie (postęp genetyki jest ogromnie szybki) będzie można wykonać szybkie testy na materiale genetycznym i sprawdzić kto jest nosicielem np. zmutowanego genu. pozdrawiam
rabarbar
 
Posty: 2
Rejestracja: 27 Lip 2011, 22:28


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości