zapalenie jadra drugiego i rak

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

zapalenie jadra drugiego i rak

Postprzez mada » 28 Lip 2013, 10:26

Witam
Mój syn w 2008 roku miał zdiagnozowanego rak jądra lewego: seminoma with syncytiotrophoblastik cells
podjeto próbe chemioterapii BEP. wystąpiła stenokardia, dreszcze, duszności. Hospitalizowany. zakwalifikowany do leczenia promieniami ZKR.
W okresie list-styczen 2009 przeprowadzono radioterapie. Całe te 4 lata przechodził badania kontrolne łącznie z usg jądra drugiego; jądro prawe o gładkich obrysach i echu niejednorodnym z obecnością licznych drobnych hiperechogecznych struktur do 2 mm.
Hcg przed zabiegiem usunięcia jądra lewego 558 ml.U/,l
Afp 1.96

potem markery wróciły do normy. I tak było przez te 4 lata
2 tygodnie temu syn doznał urazu jądra prawego na rowerze. po kilku dniach jadro mu spuchło pojawiła sie gorączka, ból. Otrzymał cipronex na 5 dni.
Wyniki:crp 9,3 (0-5)
hcg 2,92 mIU/ml (<2)
Afp 12, 11 (1,09-8.04)
wbc 10.29 (3.8-10)
neut% 74,4 (45-70)
lymph% 14.1 (20-45)
mono% 11 (3-8)
eo%0.3 (1-5)
pozostałe ok

obecnie gorączka spadła, ból się zmniejszył ale opuchlizna jądra pozostała. Podczas usg powiedziano mu że to jadro jest niejednorodne(no ale tak było zawsze)
nie muszę dodawać, że widmo powrotu raka dobiło mojego 28 letniego syna
jest już 5 dobe od podawania cipronexu (ostatni dzień). Jądro wyglada jak wygladało. rtg płuc ok. tk miednicy małej jako pilne za miesiąc:(
bardzo nas martwi ten marker afp
urolog na oddziale szpitalnym powiedział nam że mamy poszukać pilnie urologa(to nie żart). umówiłam więc wizyte na wtorek.
co to wszystko może oznaczać- czy możliwe że tylko stan zapalny pomimo podniesionego afp, które zawsze miał poniżej 2.
prosze o poradę jak moge mu pomóc
Awatar użytkownika
mada
 
Posty: 110
Rejestracja: 28 Lip 2013, 10:03
Miejscowość: Częstochowa

Re: zapalenie jadra drugiego i rak

Postprzez oczarownica » 28 Lip 2013, 11:08

Kochana Mamo swojego Syna!
tez jestem mamą 3 synów i wiem co mozesz przezywać. Teraz , teraz najwazniejszy jest spokój wiem ze mozna spodziewać się w swej wyobrazni najgorszego ale nie musi tak być.Nie musi. Skąd jesteście? i gdzie leczyliście się poprzednio?to wazne bo wtedy mozna oceniec dostępność do lekarzy specjalisów i zaproponować coś najlepszego. Jaki to był uraz jądra? czy były widoczne objawy urazu bezposrednio po nim? obrzęk , krwiak czy cokolwiek, opisz wszytsko dokładniej jesli możesz. i zamiesc wszytskie wyniki jakie były robione i kedy. ( chyba ze to są wszytskie) pozdrawiam Beata
Nie daj się Mamo!
czasami czekanie jest celem samym w sobie a nie jest celem to co przyniesie czas
oczarownica
 
Posty: 701
Rejestracja: 02 Mar 2013, 12:03
Miejscowość: mazury

Re: zapalenie jadra drugiego i rak

Postprzez m9nika » 28 Lip 2013, 11:15

Witam
Gdzie się leczycie?
Czy poza badaniami markerów nowotworowych tj. AFP, b-HCG, mieliście zalecane badanie LDH?
Ponieważ b-HCG również też jest niewiele podwyższony dlatego należałoby powtórzyć badania markerów jeszcze raz, tylko tym razem wszystkie trzy AFP, b-HCG i LDH i zobaczyć jak się markery zachowują - czy mają tendencję wzrostową.
mada napisał(a):tk miednicy małej jako pilne za miesiąc:(

Czy TK obejmuje również jamę brzuszną, czy tylko miednicę małą?
Ponieważ nigdzie nie ma rejonizacji, to możesz poszukać w innej pracowni szybsze terminy badania. Podzwoń i popytaj.
Proponowałabym konsultację u onkologa, któregoś z ośrodków referencyjnych viewtopic.php?f=6&t=160 najbliżej miejsca Waszego zamieszkania.
Więcej się dowiesz od ekspertów.
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: zapalenie jadra drugiego i rak

Postprzez oczarownica » 28 Lip 2013, 11:20

dokładnie tak jak napisała Monika, zeby Cię uspokoic choc na trochę jesli to było zapalenie jądra po urazie to obrzek utrzymuje sie jeszce długo po ustaniu zapalenia. ale najwazniesze teraz powtórzyc markery , crp, i udac sie do onkologa. Jak juz napiszesz skąd jesteście bedzie nam łatwiej podpowiedziec cokolwiek bardziej szczegółowego. Beata
czasami czekanie jest celem samym w sobie a nie jest celem to co przyniesie czas
oczarownica
 
Posty: 701
Rejestracja: 02 Mar 2013, 12:03
Miejscowość: mazury

Re: zapalenie jadra drugiego i rak

Postprzez mada » 28 Lip 2013, 11:44

przede wszystkim dziękuję za tak szybki odzew. Bardzo.

Jesteśmy z Częstochowy. Leczylismy sie na onkologii w naszym mieście + konsultacje w Gliwicach. Ale tylko kilka: dotyczyły tez ponownego badania histo, ze względu na wysoki poziom hcg i konsultacje co do chemii.

Uraz nie był mechaniczny - jedynie silny ból
Wszystkie wcześniejsze wyniki robione co 3 miesiące były ok. No czasami niewielkie odchylenia morfologii zwłaszcza wbc po zakaończonym leczeniu promieniami.
lDH nie było teraz robione. Właście to od 10 miesięcy nie zlecano mu juz markerów. Syn czuł się dobrze, był aktywny.

Tydzień temu zrobiono mu na cito badania krwi, które podałam, rtg płuc- ok. TK będę załatwiać jeszcze szybciej. Skierował nas onkolog prowadzący na urologie celem konsultacji i tam powiedziano, ze by jaknajszybciek poszukać urologa. Nie zatrzymano w szpitalu. Co zresztą mój syn odebrał z ulgą. Jest w kiepskiej formie psychicznej, kiedyś latami leczył stany depresyjne.
Awatar użytkownika
mada
 
Posty: 110
Rejestracja: 28 Lip 2013, 10:03
Miejscowość: Częstochowa

Re: zapalenie jadra drugiego i rak

Postprzez mada » 28 Lip 2013, 11:46

odpowiadając jeszcze- skierowanie tk obejmuje i j. brzuszna i miednice mała
Awatar użytkownika
mada
 
Posty: 110
Rejestracja: 28 Lip 2013, 10:03
Miejscowość: Częstochowa

Re: zapalenie jadra drugiego i rak

Postprzez romi » 28 Lip 2013, 12:03

Witaj
Wzrost AFP nie musi oznaczać jeszcze nowotworu jądra. Może to być związane z wątrobą, szczególnie, że wzrost nie jest wysoki. Natomiast ponowna kontrola AFP (kiedy były te badania które podałaś?) jest jak najbardziej wskazana, bo będzie to wskazówka co się dzieje. Dalszy wzrost markera może oznaczać wznowę. Wizyta u urologa może dodatkowo sporo wyjaśnić.
Jeśli możesz to przepisz wszystkie wyniki od początku choroby syna, łącznie z wynikiem badań histopatologicznych. To pomoże zorientować się w sytuacji, jak wyglądało leczenie i kontrola.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: zapalenie jadra drugiego i rak

Postprzez mada » 28 Lip 2013, 12:08

te badania co podałam sa z 24 lipca 2013.
Własnie po obiedzie muszą poukładać te wszystkie badania z 4 lat wtedy napiszę coś więcej. Cały czas mam nadzieję, że sam stan zapalny spowodował wzrost Afp. Czy to możliwe??
Awatar użytkownika
mada
 
Posty: 110
Rejestracja: 28 Lip 2013, 10:03
Miejscowość: Częstochowa

Re: zapalenie jadra drugiego i rak

Postprzez m9nika » 28 Lip 2013, 12:22

A może przyjmowanie cipronexu wpłynęło na pracę wątroby i stąd podwyższone AFP, ale to tylko moje spostrzeżenie. Może należałoby jeszcze zrobić badania wątrobowe?
Koniecznie powtórzcie markery (AFP, b-HCG i LDH) za tydzień od ostatnich badań i najlepiej w tym samym laboratorium co zawsze robiliście.
I jak pisze Romi ;)
romi napisał(a):przepisz wszystkie wyniki od początku choroby syna, łącznie z wynikiem badań histopatologicznych.

Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

Re: zapalenie jadra drugiego i rak

Postprzez mada » 28 Lip 2013, 13:03

cipronex był brany po badaniu:(
Awatar użytkownika
mada
 
Posty: 110
Rejestracja: 28 Lip 2013, 10:03
Miejscowość: Częstochowa

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości