wynik badania histopatologicznego

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: wynik badania histopatologicznego

Postprzez JurekO » 20 Paź 2014, 21:52

Witam po dluższej przerwie,

3 cykle BEP zakończone powodzeniem. Było nawet lepjej niż myślalem. Złota pani Doktor. Wezły się zmniejszyly z 10,5cm do 4,5cm.
W tamtym tygodniu odwiedziłem we wtorek Dr. Wiechno. Ten z racji nierzetelnego hist patu od razu zalecił RPLND, ale termin w COI byl dopiero w grudniu polecił szukać miejsca gdzie zoperują wcześniej, więc odwiedzilem tez Dr. Sarosieka z Magodentu, dla ktorego jest to czysty nasieniak, z czym ja sie jak najbardziej zgadzam :). Wyslal mnie na PET, ktory będę robil juz teraz w środę i jest szansa, że zostaniemy przy obserwacji, z czego naprawdę się cieszę, bo byęem bardzo przeraźony tą operacją. Mam pytanie, czy badanie PET ma wplyw na prowadzenie samochodu? Bo chcialbym w środę pojechac z Krakowa do Warszawy samochodem i się zastanawiam, czy oprócz tego, że mnie może zatrzymać straż graniczna, że przewożę bombę atomową, bo im sie zapala licznik geigera, czy istnieje jeszcze jakez inne ryzyko? Jak się po ty mogę czuć?

Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz, jak się ma nasieniak do nasienia? Chodzi o to, że jak chciałem zdeponować nasienie przed chemią to okazało sę, że w materiale nie było ani jednego plemnika (to samo w usuniętym jądrze). Moja żona była 2 razy w ciąży (5 - zdrowy synek i 1.5 roku temu - poronienie - czy mógł być to już początek choroby?). Czy ta niepłodność jest czasowa? Czy jest ryzyko, że już nigdy nie wroci spermatogeneza?

Z góry dziękuję za Wasze opinie,

Pozdrowienia,
J
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: wynik badania histopatologicznego

Postprzez romi » 20 Paź 2014, 22:15

Witam
Tutaj znajdziesz wszystkie informacje dotyczące przygotowania i przebiegu badania i tego jak zachować się po badaniu:
http://www.voxel.pl/sites/default/files ... pet-tk.pdf
Nowotwór w zasadzie nie ma wpływu na nasienie i jeśli przed chemią okazało się że coś nie jest tak to przyczyna jest prawdopodobnie inna. Wiązanie sytuacji o której piszesz z początkiem choroby raczej nie ma sensu. Ta niepłodność może wymagać konsultacji z lekarzem specjalistą.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: wynik badania histopatologicznego

Postprzez Adrian1975 » 20 Paź 2014, 22:29

cześć,

po PETcie raczej normalnie, nic Ci nie powinno dolegać, ja pojechałem i wróciłem sam autem bez problemu
Adrian
seminoma testis PT1, 4BEP w DCO, obecnie pod kontrolą w Krotoszynie
Awatar użytkownika
Adrian1975
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1009
Rejestracja: 01 Paź 2012, 19:00
Miejscowość: Trzebnica,DLN

Re: wynik badania histopatologicznego

Postprzez JurekO » 21 Paź 2014, 12:04

Super,

dzieki

Pozdrawiam
J
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: wynik badania histopatologicznego

Postprzez JurekO » 25 Lis 2014, 01:32

Hej,

mam pytanie do tych co tak jak ja mialy powiekszone wezly chlonne. Przed 3xBEP mialem 10,5cm po chemioterapii zmalaly do 4,5cm. Mialem miec robione RPLND, tylko po 2 opiniach ze trzeba robic, znalazlem Dr. ktory po negatywnym badaniu PET powiedzial, ze by obserwowac i tego sie trzymam :) Tylko mam pytanie, ostatnie pare dni odczuwam wezly. Bylo tez tak u Was? Czy to oznaczaj, ze sie powiekszaj, czy to jest tylko oznaka ze tam sa? I sie powoli wchlaniaj. Czy uwazacie, ze to dobra decyzja, ze by obserwowac? Bardzo sie ucieszylem z obserwacji, tylko teraz mam troche watpliwosci.

Pozdrawiam
Jurek
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: wynik badania histopatologicznego

Postprzez lewis » 25 Lis 2014, 17:36

Hej,

Po pierwsze, czy Tobie się trochę wymiary nie pomyliły? 10cm to ma nerka. Jakbyś miał takie węzły to rzeczywiście byłby problem. Ja miałem węzły 8-12mm, też po trzech BEP-ach i skurczyły mi się potem do normalnych rozmiarów, ale w szpitalu złapałem grzybicę, więc dostawałem dodatkowo leki na nią, więc to mogło mieć też wpływ na węzły. Poza tym potem byłem leczony interferonem w związku z HCV, które wykryto u mnie przy okazji nowotworu, więc to też mogło mieć wpływ. U mnie też chcieli robić RPLND, ale na szczęście się wycofali z tego. Z resztą i tak bym się na nie nie zgodził.

Co jeszcze? Polecam popracować trochę nad sobą, jakieś ćwiczenia itp. oraz zmienić dietę. Codziennie kilka kubków zielonej herbaty puls jakieś danie z kurkumą lub curry. Poza tym oczywiście więcej owoców i warzyw. Można także dołączyć do diety grzyby - pieczarki i boczniaki, chyba, że chcesz się bawić w jakieś azjatyckie (smaczne, ale drogie). Polecam przeczytać książkę dr Richarda Beliveau z Katedry Profilaktyki i Terapii Raka na Uniwersytecie Quebecu w Montrealu pod tytułem "Dieta w walce z rakiem". Znajdziesz tam przystępny opis tego czym jest nowotwór jaki jest jego związek odżywaniem (niestety dr Beliveau nie prowadził badań związanych z nowotworem jądra, więc nie ma tam opisanych powiązań odżywania z tym konkretnym nowotworem) oraz jak różne rodzaje pokarmów wpływają na zwiększenie lub zmniejszają szansę wystąpienia nowotworu.

http://www.mcgill.ca/translational-research-cancer/researcher-biographies/beliveau

Oczywiście nie należy traktować zmiany diety jako zamiennika terapii konwencjonalnych. Niemniej może to być ich doskonałe uzupełnienie, które w takim przypadku jak Twój być może pomoże uniknąć operacji. Należy jednak poddawać się badaniom kontrolnym oraz konsultować je z lekarzem. Ten zapewne powie, że włączanie diety w terapie to bzdura, ale nie należy się tym przejmować. Nie spotkałem jeszcze lekarza, który patrzyłby na leczenie pacjenta holistycznie, a w sprawie diety wole zaufać dietetykom oraz mojej cioci, która od lat zajmuje się biochemią i biotechnologią żywności na SGGW i także bardzo poleca wspomnianą już książkę.
lewis
 
Posty: 84
Rejestracja: 14 Gru 2013, 00:55

Re: wynik badania histopatologicznego

Postprzez JurekO » 23 Sty 2015, 23:44

Witam Was,

Piszę ku pokrzepieniu wszystkich walczących. Odebrałem wynik TK po 3 miesiącach od chemii. Węzły nie powiększyły się (tak Lewis, wyjściowo miały ponad 10cm, to nie była pomyłka), a nawet trochę zmniejszyły od ostatniej TK i PETu tuż po 3cim kursie. Teraz siedzi sobie we mnie 4,8cm zmiany martwiczej (taką mam nadzieję). No i nawet płuca (nadszarpnięte bleo) i wątroba (stłuszczenie) wyglądają lepiej niż tuż po chemii. Wszystko się zaczyna układać. Szczerze, to nie mam już większych dolegliwości po chemii (lekki spadek formy może ale to chyba od intensywnego odpoczynku na kanapie;)).

Dr Sarosiek miał nosa - ciąć (RPLND) narazie nie trzeba. No to pierwsze 3 miesiące z 5 lat za nami.

Wszystkiego dobrego,
Jurek
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: wynik badania histopatologicznego

Postprzez Ewa i Adam » 24 Sty 2015, 11:16

Jurku, bardzo dobre wieści :) Trzymamy kciuki by dalej tak było!
Byłeś w Częstochowie?
Awatar użytkownika
Ewa i Adam
 
Posty: 448
Rejestracja: 07 Gru 2014, 18:12

Re: wynik badania histopatologicznego

Postprzez JurekO » 24 Sty 2015, 12:11

Hej Ewa, jesce nie. Wyszle zaraz do Pani Doktor wyniky i zobacze czy bedzie chciala mie zobaczyc, jak teraz pakiet wszedl w zycie i ja niby wyleczony... Ja bym chetnie podjechal w odwiedziny :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: wynik badania histopatologicznego

Postprzez m9nika » 24 Sty 2015, 13:04

Witam
Po zakończonym leczeniu pacjent traktowany jest jak zdrowy, wyleczony to dopiero jak minie 5 lat bez wznowy, czego Ci życzę ;)
Pozdrawiam
Zabrałeś mi tatę [*], męża ci nie oddam!
"Ty sam jesteś dla siebie największym zadaniem i twoim obowiązkiem jest dołożyć wszystkich sił, by wykonać je jak najlepiej."
Awatar użytkownika
m9nika
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1603
Rejestracja: 17 Lut 2012, 20:07

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości