Prośba o radę dotyczącą diagnozy.

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Prośba o radę dotyczącą diagnozy.

Postprzez Michu » 20 Mar 2011, 14:17

Witam serdecznie,

Mam 19 lat i chciałbym prosić o rade dotyczącą pewnej sprawy.
Jakoś ponad pół roku temu zobaczyłem ,że mam jądro prawe powiększone. Poszedłem do lekarza rodzinnego który zbadał i ze swojej łaski skierował mnie do urologa. Urolog stwierdził ,że jakąś torbielke małą mam i mam się tym nie przejmować, tak wynikało z usg. Usg jamy brzusznej też miałem z którego wynikało ,że węzły widoczne ale nie powiększone. Tak więc stwierdziłem ,że to nic poważnego i dałem sobie spokój. Na szyi pojawiły się 3 małe węzełki. W tamtym czasie miałem robioną też spirometrie ( 2 razy)gdyż miewam duszności i czasem boli mnie klatka. Pani doktor stwierdziła ,że przewlekła astma ,ale nie jest do końca pewna. Rtg klatki nic nie wykazało. Z morfologii pamiętam ,że OB w normie. Połączyłem to ze stresem.

Obecnie jądro prawe jest znacznie większe niż lewe. Ta torbielka także, nie boli.
Od jakiegoś czasu natomiast bolą mnie plecy. No po prostu całe, bagatelizowałem to gdyż są to przewlekłe bóle pare dni boli, pare nie. Z początku myślałem ,że to przez ćwiczenia na siłowni. Na brzuchu od kilku dni mam pełno takich jakby sznurków twardych nie wiem czy są to węzły chłonne.
W pachwinach jeden taki duży patyk i twarde kulki po obu, ciężko mi to określić. Jak byłem mały miałem przepuklinę pachwinową.
Wyczytałem ,że mogą być to objawy raka jądra. Teraz czekają mnie egzaminy i nie miałem zbytnio czasu o tym myśleć.

Nie wiem co teraz robić iść do lekarza rodzinnego po skierowanie i czekać później w kolejce na usg, czy od razu prywatnie?
W domu się nigdy nie przelewało więc chciałbym wiedzieć ,czy jak trzeba szybko to jakie badania zrobić prywatnie ewentualnie, żeby nie poszło na marne i gdzie z tym się udać?
Wiem ,że zdrowie najważniejsze ,ale nie chciałbym niepotrzebnie martwic mamy gdyż u kuzyna wykryto rzadki nowotwór.

Wiem, że są tu osoby którym naprawdę ciężko. Życzę Wam wytrwałości i wiary.
Pozdrawiam.

Przepraszam, umieściłem post chyba nie w tym dziale co potrzeba.
Michu
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 Mar 2011, 14:01

Re: Prośba o radę dotyczącą diagnozy.

Postprzez troll » 20 Mar 2011, 14:45

Witam,

Dla mamy zmartwieniem byłoby, gdybyś zbagatelizował te objawy i wydarzyłoby się nieszczęście. Potrzebujesz jeszcze raz konsultacji urologicznej - idź do lekarza rodzinnego, powiedz mu o swoich podejrzeniach i objawach - zapewne otrzymasz skierowanie do urologa, więc idź do niego na wizytę.
Poza tym jeśli zdecydujesz się na badanie USG prywatnie - jest to dobra droga przy takim podejrzeniu, cena badania to mniej niż 100 zł. Poza tym możesz wykonać w laboratorium również prywatnie badanie trzech markerów nowotworowych oznaczanych w podejrzeniu nowotworu jądra - AFP, beta HCG i LDH. Cena to również około 100 zł. Musisz więc przygotować się na wydatek 200 zł w celu wykonania wyżej wymienionych badań prywatnie. Jeśli w tych badaniach wszystko będzie okej, nie będziesz miał powodów do niepokoju.

Plan dla Ciebie jest następujący. Postaraj się skonsultować najpierw u urologa (czyli rodzinny -> skierownie -> urolog), najlepiej innego, niż ten, który konsultował Cię wcześniej. Bez skierowania natomiast możesz udać się do onkologa (o ile taka poradnia jest dostępna w Twoim miejscu zamieszkania). Dopiero po tej wizycie, lub gdyby termin był bardzo odległy (w co przy takim podejrzeniu wątpię), możesz zdecydować się na prywatne wykonanie wyżej wspomnianych badań.

Nawiasem kategoria w której umieściłeś swój post jest ok.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Prośba o radę dotyczącą diagnozy.

Postprzez Michu » 20 Mar 2011, 15:42

Dziękuję za tak szybko udzieloną odpowiedź.
Wybiorę się może jutro do rodzinnego i zaraz potem zarejestrować się do urologa, tylko nie wiem właśnie jak z terminami będzie. Czy badania, o których Pan wspomniał wymagają szybkiej realizacji?
Mieszkam w okolicy Bydgoszczy tak więc do CO nie byłoby problemu.
Michu
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 Mar 2011, 14:01

Re: Prośba o radę dotyczącą diagnozy.

Postprzez troll » 20 Mar 2011, 15:54

Witam,

Najlepiej sprawę wyjaśnić jak najszybciej. Jeśli masz możliwość udać się do CO to będzie to najlepsze wyjście. Tam również przyjmuje urolog.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Prośba o radę dotyczącą diagnozy.

Postprzez arek » 20 Mar 2011, 20:07

Witaj Michu! :)
Co do badań, to warto byłoby podzwonić po okolicznych laboratoriach - nie wiem od czego to zależy - ale ceny za badania mogą znacznie się różnić, Robiąc komplet markerów w laboratorium pobliskiego szpitala, trzeba zapłacić ok 70-80 zł, w ośrodku zdrowia - 40zł, a słyszałem, że czasem trzeba wyłożyć ponad 100zł... Chyba, że tak jak pisał Troll masz możliwość udania się do centrum onkologii.
Przebadaj się koniecznie, bo lepiej dmuchać na zimno :)
Daj znać co udało Ci się załatwić
Pozdrawiam!
Arek
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: Prośba o radę dotyczącą diagnozy.

Postprzez daniel » 20 Mar 2011, 23:54

Witaj, nie bagatelizuj sprawy bo z tym niestety nie ma żartów, mojemu bratu jądro w ciągu 2 dni urosło 2 razy i w dniu wycięcia miało rozmiary 12x10x8cm więc sobie wyobraź... Idź do lekarza rodzinnego i myśle że da ci skierowanie na tomografie i gdzieś do szpitala żeby zbadać markery... my robiliśmy pierwsze pomiary markerów i tomografie za darmo w zwykłym szpitalu powiatowym- fakt faktem na wyniki czeka się 3 dni, ale spokojnie może to nic poważnego.
Pozdrawiam
daniel
 
Posty: 111
Rejestracja: 19 Lut 2011, 20:35


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości