Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Postprzez splaszyca » 16 Lut 2015, 23:53

Dzień dobry / Cześć

Ostatnio podczas samokontroli wymacałem jakieś zgrubienie / narośl na prawym jądrze. Znajduje się ono w dolnej części jądra, tam gdzie kończy się najądrze. Zaznaczyłem to miejsce na czerwono na rysunku. Ma to mniej więcej wymiary ziarna grochu (tylko jest bardziej płaskie) i jest raczej związane z jądrem - nie przesuwa się. Niestety nie jestem w stanie określić od kiedy to mam, bo na długi czas zapomniałem o samokontroli. Jednak zaniepokoiło mnie to, bo nie przypominam sobie, żebym miał to wcześniej. Poza tym to jądro z naroślą jest trochę większe, ale w dotyku jest podobne do tego drugiego. Nie zauważyłem u siebie wcześniej żadnych objawów, ale oczywiście teraz po mojej "diagnozie" zaczęły się różne bóle w okolicach jamy brzusznej i dolnej części pleców.

Zapisałem się już do urologa, ale dopiero na przyszłą środę 25 lutego. Jednak strasznie zżera mnie stres, co w połączeniu z moimi innymi problemami nie pozwala mi normalnie funkcjonować. Czy mam prawo się bać? Czy warto przed wizytą na własną rękę zrobić te markery nowotworowe (AFP, b-HCG, LDH)?
Załączniki
j.jpg
j.jpg (144.47 KiB) Obejrzany 16808 razy
splaszyca
 
Posty: 31
Rejestracja: 16 Lut 2015, 23:31

Re: Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Postprzez romi » 16 Lut 2015, 23:57

Witam
Na chwilę obecną i tak nic nie wiadomo. Oczywiście badania markerów możesz zrobić i spokojnie poczekać na wizytę, chyba że możesz ją przyspieszyć. Dal twojej psychiki byłoby to korzystne. Co by nie było to słowa uznania za czujność.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Postprzez splaszyca » 24 Lut 2015, 19:48

Dziękuję za odpowiedź.

Zrobiłem badania krwi. Wyniki są następujące:

dehydrogenaza mleczanowa (LDH) (K33):
138 lU/l
(zakres referencyjny 120-246)

alfa-fetoproteina (AFP) (L07) (metoda CLIA, analizator ADVIA Centaur XP, firma Siemens):
3,2 ng/ml
(zakres referencyjny 0,0 - 8,0)

B-HCG gonadotropina kosmówkowa (metoda ECLIA, analizator Cobas e601, firma Roche):
<0,1 mlU/ml
(zakres referencyjny <2,6)

Czy to złe wyniki? :( Pobranie krwi miałem w piątek, więc badanie przeprowadzono pewnie dopiero w poniedziałek, a przez te kilka dni próbka sobie czekała. Czy to może mieć wpływ na wyniki? Wizyta u urologa jutro.
splaszyca
 
Posty: 31
Rejestracja: 16 Lut 2015, 23:31

Re: Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Postprzez romi » 24 Lut 2015, 20:17

Witam
Te wyniki oznaczają że markery są w normie i to jest pozytywna informacja, ale należy mieć na względzie to, że nie zawsze nowotwór jadra wiąże się z podwyższeniem wartości markerów. Ostateczny werdykt należy do urologa, który ma doświadczenie w interpretacji obrazu USG.
Zatem trzeba poczekać co powie lekarz i oczywiście napisać to na forum :)
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Postprzez splaszyca » 24 Lut 2015, 20:39

Dziękuję.

Może głupie pytanie, ale golić mosznę przed badaniem?
splaszyca
 
Posty: 31
Rejestracja: 16 Lut 2015, 23:31

Re: Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Postprzez JurekO » 24 Lut 2015, 21:22

Przed badaniem nie...

Powodzenia jutro
Awatar użytkownika
JurekO
Przyjaciel Forum
 
Posty: 287
Rejestracja: 16 Cze 2014, 13:38

Re: Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Postprzez splaszyca » 25 Lut 2015, 19:52

Byłem już u urologa. Zrobił mi USG i znalazł guzek ok. 1 cm w dole jądra. Zalecił zrobić jeszcze raz te same markery + CEA, jak nie będą rosnąć to tylko dalej obserwować. Czy to na pewno dobra rada? Dałbym się od razu pokroić, tylko jak to najszybciej osiągnąć? Tzn. Jak szybko zdobyć skierowanie na usunięcie jądra?

Jak będę w domu to wrzucę zdjęcia USG.
splaszyca
 
Posty: 31
Rejestracja: 16 Lut 2015, 23:31

Re: Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Postprzez fuckRak » 25 Lut 2015, 20:42

Cześć,

Skonsultuj sprawę z innym urologiem. Nie odpuszczaj!

Z ciekawości:
Znalazł guzek i coś Ci powiedział, że co to jest?

Pozdr.
fuckRak
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Paź 2014, 20:09
Miejscowość: Poznan

Re: Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Postprzez romi » 25 Lut 2015, 21:00

Witaj
Czy masz jakiś opis tego USG. Zdjęcia niewiele powiedzą ponieważ trzeba umieć je zinterpretować i od tego jest lekarz. Markery oczywiście możesz powtórzyć chociaż CEA nie ma tutaj żadnego znaczenia.
Jeśli lekarz stwierdził guzek to oczywistym jest, że powinien być usunięty, a nie obserwowany. Jak już wcześniej pisałem mimo istnienia nowotworu markery mogą pozostawać w normie. Tak się czasem zdarza. Czy potwierdził że to jest nowotwór, czy według niego to coś innego?
Z Twojego opisu wynika że lekarz nie powiedział Ci nic konkretnego i niewiele pomógł, a to znaczy, że powinieneś znaleźć innego lekarza.
A może spróbuj iść do lekarza POZ i powiedzieć mu że podejrzewasz nowotwór na dowód czego masz wyniki USG, może obejmie Cię tzw. pakiet onkologiczny i wtedy sprawy powinny potoczyć się szybciej.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Narośl, zgrubienie na dole prawego jądra

Postprzez splaszyca » 25 Lut 2015, 21:20

Dziękuję za odpowiedzi.

Załączam zdjęcie USG obu jąder i "opis", zaznaczyłem strzałką tę zmianę na prawym jądrze. Co Wy o tym sądzicie?

Lekarz powiedział mi, że patrząc na tę zmianę i wyniki markerów, szanse na nowotwór są nieduże, ale nie zerowe, dlatego trzeba to jeszcze zweryfikować powtórnymi badaniami. Coś wspominał o tym, że to może być pozostałość po zapaleniu jądra, albo źle go zrozumiałem. Przypominam sobie, że w dzieciństwie (ok. 15 lat temu) miałem przez kilka dni ostry ból jądra, który przeszkadzał przy chodzeniu, ale uspokoił się, zanim miałem wtedy wizytę u urologa. Nie pamiętam jednak, które to było jądro.

A 5 lat temu miałem coś takiego, że przez kilka tygodni w nasieniu była obecna krew, albo coś innego czerwonego. Nie miałem wtedy robionego USG, tylko badanie per rectum u urologa, brałem jakieś tabletki i się uspokoiło.

Tak jak pisałem wcześniej, dopóki nie znalazłem u siebie tej zmiany nie miałem żadnych dolegliwości bólowych, ale teraz jak się o tym naczytałem to boli mnie w różnych miejscach - okolice jądra, brzuch, plecy, klatka piersiowa, miednica. Nie wiem na ile to wina mojej psychiki, a na ile możliwej choroby.

Opis: W dolnym biegunie prawego jądra zmiana o typie przelnidowy (?). Link do opisu:
http://pics.tinypic.pl/i/00636/bqu3xeed7xpc.jpg

Tutaj znalazłem podobne USG jak moje, wynik: nasieniak...
http://www.ultrasoundcases.info/Slide-V ... &case=5317
Załączniki
lewe.jpg
jądro lewe
lewe.jpg (186.87 KiB) Obejrzany 16649 razy
prawe2.jpg
jądro prawe2
prawe2.jpg (170.79 KiB) Obejrzany 16649 razy
prawe1.jpg
jądro prawe1
prawe1.jpg (182.82 KiB) Obejrzany 16649 razy
splaszyca
 
Posty: 31
Rejestracja: 16 Lut 2015, 23:31

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości