proszę o ocenę rak jądra ?

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

proszę o ocenę rak jądra ?

Postprzez marcel30 » 15 Mar 2015, 01:19

witam

mam wyczuwalny guzek w okolicy prawego jądra
usg robiłem miesiąc temu opis - oba jądra prawidłowej wielkości i kształtu połozone w worku moszowym. W okolicy dolnego bieguna prawego jądra guzek o nieco niejednorodnej echogieniczności dość gładkich obrysach. Wymiary 15x10mm. Guzek nieco mofeluje ogon najądrza z którym wydaję się być związany. Poza tym najądrza niezmienione w zakresie głowy trzony i ogona. Powrozki nasienne bez zmian żylakowych. Nie znalaeziono zwiększonej ilości wolnego płynu w osłonkach jądra.

markery nowotworowe robione tydzień temu :
Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) (K33) 187 IU/l 120 — 246
Alfa - fetoproteina (AFP) (L07) 1,7 ng/ml 0,0 — 8,0
B-HCG Gonadotropina kosmówkowa < 0,1 mlU/ml < 2,6

guzek mam od ok 8 miesięcy byłem z tym parę miesięcy temu u urologa i stwierdizł że to nic takiego od tygodnia mnie ten guzek pobolewa niestety, zrobiłem badania i chciałbym uzyskać poradę co to może być . guzek gdy się budzę jest wielkości małego grochu podczas chodzenia się powiększa do wielkości orzeszka jest wyczuwalny w dolnym biegunie prawego jądra .

byłem u innego urologa mam zrobić dodatkowo usg moszny u innego radiologa , na skierowaniu napisał prawdopodobnie guz prawego jądra czy na pewno ?
marcel30
 
Posty: 7
Rejestracja: 15 Mar 2015, 00:56

Re: proszę o ocenę rak jądra ?

Postprzez romi » 15 Mar 2015, 01:34

Witam
Doświadczenie urologa w zakresie diagnozy nowotworu jądra ma kluczowe znaczenie. Bardzo ważne jest również dokładne USG, były już przykłady źle wykonanego USG. Musisz drążyć temat do całkowitego wyjaśnienia. Napisz skąd jesteś może ktoś doradzi gdzie znaleźć dobrego urologa.
Markery są w normie, ale one nie zawsze coś pokazują.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: proszę o ocenę rak jądra ?

Postprzez marcel30 » 15 Mar 2015, 01:36

okolice Otwocka mam wizytę w Europeskim Centrum Zdrowia Otwock oddział urologiczny
marcel30
 
Posty: 7
Rejestracja: 15 Mar 2015, 00:56

Re: proszę o ocenę rak jądra ?

Postprzez romi » 15 Mar 2015, 01:40

Witam
O i to jest odpowiednie miejsce. To jeden z polecanych przez forum ośrodków zajmujących się leczeniem nowotworów jądra. Daj znać jakie będą wyniki tej wizyty.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: proszę o ocenę rak jądra ?

Postprzez troll » 15 Mar 2015, 09:36

Witaj,

ECZ Otwock to odpowiedni kierunek. Polecam. Daj znać jakie wnioski pojawią się po wizycie.

Pozdrawiam serdecznie!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3983
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: proszę o ocenę rak jądra ?

Postprzez marcel30 » 15 Mar 2015, 11:31

wizytę mam w ECZ w Otwocku u dr.n.med. Przemysława Szostka (Febu ;) )
marcel30
 
Posty: 7
Rejestracja: 15 Mar 2015, 00:56

Re: proszę o ocenę rak jądra ?

Postprzez marcel30 » 15 Mar 2015, 13:34

guzek mam od ok 8 miesięcy może dłużej nie bolał mnie on wcale ale po ostatniej wizycie u urologa który mi go lekko scisnoł zaczoł pobolewać :( czy może być taka możliwość że od dłuższego czasu chodzę z nowotworem jądra ? czy nowotwór daje od razu o sobie znać , czy można go mieć a on po prostu się nie rozwija poza mosznę czy jądro ? może ktoś to wytłumaczyć ? na pewno urolog wykluczył żylaki powrózka nasiennego , wodniaka jądra . jak stwierdizł że jest to albo torbiel albo po prostu nowotwór jądra :(
marcel30
 
Posty: 7
Rejestracja: 15 Mar 2015, 00:56

Re: proszę o ocenę rak jądra ?

Postprzez romi » 15 Mar 2015, 13:44

Witam
Generalnie rozwijający się nowotwór nie boli, raczej może być bardziej widoczny (powiększenie jądra), lub wyczuwalny. To jak długo się rozwija to sprawa indywidualna, były przypadki że trwało to wiele miesięcy zanim chory podjął decyzję o wizycie u lekarza.
W ECZ na pewno zostanie wszystko wyjaśnione. Byłoby dobrze gdyby to nie był nowotwór i tego Ci życzę.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: proszę o ocenę rak jądra ?

Postprzez marcel30 » 16 Mar 2015, 21:41

dziś zrobiłem szczegołowe badanie w ECZ

Jądra połozone w mosznie o wym. jądro prawe 44x19 , lewe 45x19mm , Jądrao prawidłowej jednorodnej echogieniczności , bez uchwytnych w usg zmian ogniskowych . Przepływy naczyniowe w jądrach w opcjii kolorowego doplera zachowane symetrycznie.
Pozajądrowo w ognie najądrza prawego w rzucie wyczuwalnego paplacyjnie guzka hiperechogonivcznego nieco niejednorodna zmaina ogniskowa o wym 12x10mm w badaniu z opcjią CD IPD widoczne uznacznienie obwodowe . obraz usg powyższej zmiany może odpowiadać zmianie typu adenomatoid tumor .
poza powyższym najądrza niepowiększone o prawidłowej echogeniczności . Prawidłowa ilość płynu w osłonkach jądra . Nie stweirdza się cech usg żylaków powrózka nasiennego.
radiolog stwierdził że to bardzo niespotykana zmiana typu adenomatoid tumor guz łagodny i powinno się jedynie ten guz usunąć i przebadać histopatologicznie dla pewności , jądra oba są zdrowe .
marcel30
 
Posty: 7
Rejestracja: 15 Mar 2015, 00:56

Re: proszę o ocenę rak jądra ?

Postprzez góral » 27 Mar 2015, 23:21

Witaj ,
napiszę tylko że miałem podobnie jak Ty. Na początku guzek nie bolał , ale potem zaczął i to dosyć mocno.
Nie wiem , ale z tego co nam wiadomo w tym przypadku nie wykonuję się biopsji , zbyt duże ryzyko rozsiania. Ale niech wypowie się ekspert.

Pozdrawiam.
góral
 
Posty: 55
Rejestracja: 21 Paź 2014, 12:58

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości