nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Postprzez troll » 30 Cze 2011, 15:30

Witam,

Bardzo dobrze, szczególnie, że badanie PET-CT w przypadku nienasieniaka jest badaniem nieprzydatnym i niezalecanym. W większości przypadków nienasieniakowych guzów jądra może dawać ono wynik fałszywie ujemny to jest - pomimo toczącego się procesu nowotworowego, badanie będzie pokazywać, że jest "czysto". Zobaczymy co powie dr Rogowski.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Postprzez bbeata84 » 01 Lip 2011, 08:20

Witam,
Cóż, mogę tylko powiedzieć - bardzo dziękuję za tą informację...
bbeata84
 
Posty: 32
Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:47

Re: nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Postprzez bbeata84 » 11 Lip 2011, 07:46

Witam,

chyba zrobilam wszystko. Z jednej strony się cieszę, ale teraz znowu zaczęłam się obawiać i stresować.. żeby wszystko było dobrze. Jesteśmy po wizycie u dra Rogowskiego. Nie będę pisać jaki to dobry i wspaniały czlowiek, bo pewnie niejeden się przekonał. Oczywiście powiedział, że operacja jest konieczna, niezbędna. Mamy termin...11 sierpnia przyjęcie do szpitala i operacja RPLND. Zmartwiłam się tylko, bo powiedzial, że jądro i tak trzeba usunąć...jeśli jest powiększone, a mimo że ognisko pierwotne bylo w jamie zaotrzewnowej...i chyba wcale nie żartował...
Mam nadzieję, że wszystko się uda...
Dziękuję bardzo za ofiarowaną pomoc tu na tym forum i liczę na dalsze wskazówki i podpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie
bbeata84
 
Posty: 32
Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:47

Re: nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Postprzez bbeata84 » 11 Lip 2011, 12:18

a mam jeszcze jedno pytanie...chodzi o plodność mojego męża.. oczywiscie nie zamroziliśmy nasienia przed chemią:( podobno teraz, żeby było wszystko ok należy odczekaćok 2 lata. No ale istnieje prawdopodobieństwo, że przy RPLND chirurg może przeciąć nerw odpowiedzialny za wytrysk nasienia... jak duże jest takie ryzyko?
bbeata84
 
Posty: 32
Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:47

Re: nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Postprzez troll » 22 Lip 2011, 21:24

Witaj,

Istnieje takie ryzyko ale nie uniemożliwia to posiadanie dziecka, oczywiście jeśli z nasieniem po chemioterapii będzie wszystko ok.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Postprzez kiper » 25 Lip 2011, 19:04

Trollu,
jak jest z tą płodnością po chemii i z dwuletnim okresem karencji... masz może linki do fachowej literatury?
pozdrawiam
Michał
IB non-seminoma; Orchdektomia 04/2011; 2x BEP 05-06/2011; 34 lata
kiper
 
Posty: 53
Rejestracja: 21 Maj 2011, 08:18

Re: nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Postprzez troll » 25 Lip 2011, 21:42

Witam,

Generalnie przyjmuje się, że 50% chorych leczonych chemioterapią pierwszej linii wg. BEP odzyska płodność, bezpłodność po chemioterapiach kolejnych linii (VeIP, TIP) jest zwykle nieodwracalna.
Artykuł np. tu - http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?2163

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Postprzez bbeata84 » 04 Sie 2011, 08:15

witam ponownie,

mam kolejny wynik z TK z 29 lipca.

Płuca bez podejrzanych zmian. Śródpiersie i wnęki nie zawierają powiększonych węzłów chłonnych. Stan po operacji guza przestrzeni okołoaortalnej. Wzdłuż lewego obrysu aorty utrzymuje się hypodensyjna masa o orientacyjnym wym. poprzecznym 22x18mm, wymiar góra-doł 37mm.(poprzednio 29x26mm, wymiar góra-dół 35mm). Pomiędzy pętlami w sasiedztwie zacewnikowanego lewego moczowodu utrzymuje się - słabo widoczna - pozostalość guza obecnie o wymiarach 22x12mm, wym. góra-dół 20mm.(poprzednio nic takiego nie zauważono) Ognisko w podbrzuszu obecnie niewidoczne. stan po zalozeniu cewnika Double J do UKM nerki lewej. W wątrobie drobne strefy hypodensyjne o sred. 4mm najpewniej odpowiadajace torbielom. Trzusta, śledziona bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe nieposzerzone. Wydalanie nerek prawidłowe. Pęcherz moczowy słabo wypełniony. Gruczoł krokowy jednorodny. Pęcherzyki nasienne szersze, symetryczne. W objętych badaniem częściach kostnych nie uwidoczniono podejrzanych zmian.
Wnioski: Przetrwałe masy w otoczeniu moczowodu lewego i przestrzeni zaotrzewnowej.

Czy możliwe, że wczesniej nie zauważono tej masy pozostałości guza? (mam nadzieję, że to nic nowego. I drugie pytanie, czy po operacji RPLND istnieje prawdopodobieństwo, że podadzą mężowi kursy chemii?

Pozdrawiam
bbeata84
 
Posty: 32
Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:47

Re: nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Postprzez troll » 04 Sie 2011, 11:27

Witam,

Istnieje prawdopodobieństwo, że opisywana masa, niewidoczna w badaniu poprzednim nie została po prostu opisana. Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo, że jest to nowa zmiana ale nie należy tego od razu zakładać. Priorytetem w tym momencie jest usunięcie wszystkich zmian resztkowych z przestrzeni zaotrzewnowej. Po badaniu histopatologicznym usuniętych zmian będzie można ustalić dalszy sposób postępowania. Jeśli zmiany te będą zawierać żywe utkanie nowotworu (a szczególnie nowo opisywana zmiana) to proponowałbym chemioterapię II linii (4x TIP), jeśli tylko niewielka część zmian będzie zawierała żywe utkanie to chemioterapia konsolidująca (2x EP), natomiast jeśli zmiany będą zmienione martwiczo to postępowaniem z wyboru będzie obserwacja. Kiedy termin operacji?

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: nienasieniak przestrzeni zaotrzewnowej

Postprzez bbeata84 » 04 Sie 2011, 11:52

Dziekuję za odpowiedź. Operacja 12 sierpnia. No i chyba oprócz wycięcia zmian usuną też jądro.
bbeata84
 
Posty: 32
Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:47

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

cron