Diagnostyka nowotworu na podstawie badania hormonalnego

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Diagnostyka nowotworu na podstawie badania hormonalnego

Postprzez harel » 06 Wrz 2015, 16:39

Cześć, chłopaki,
pytanie do Was; mam wyniki badania hormonalnego i mój wynik testosteronu jest powyżej normy 15,0 ng/ml. Nie ma podanej dokładnej wartości, bo jest ponad normę laboratorium. Lekarz się zastanawia, czy to nie jest nowotwór, nie oglądał mi jąder. Mam iść na USG, ale czekać będę ze dwa tygodnie, trochę się mnie to paraliżuje w działaniach, nie mówiąc o stresie. Na markery AFP, LOH, HCG czekam. Czy mieliście podwyższony testosteron (ten ogółem), mając nowotwór? SHBG mam też podwyższone.

Nawiasem mówiąc, wczoraj próbowałem sobie dotykać jądra, aby zobaczyć, czy nie mam jakichś nieregularności i chyba nie, ale mam tak ciasno w "worku", trochę boli do tej pory po dotykaniu. W czerwcu br. jak raz wstałem z łóżka, to miałem jedno jądro w poziomie, musiałem je później jakoś obrócić, gdy zakładałem spodnie i chyba nie trafiłem, może dlatego są takie wrażliwe. =( Wtedy też trochę był dyskomfort jąder z początku, ale przeszło. Mam je na pewno nieregularnie ułożone w worku (pod innym kątem są zawieszone).

Dwudziestopięciolatek. Raczej wyglądam 'chłoptasiowato' niż na testosteron ponad normę.
harel
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 15:59

Re: Diagnostyka nowotworu na podstawie badania hormonalnego

Postprzez arek » 06 Wrz 2015, 19:57

Witaj!
Zdecydowana większość z pacjentów nie miała oznaczana poziomu testosteronu przed usunięciem jądra, a to dlatego, że ten typ nowotworu nie zależy od poziomu hormonów. Uważam, że dla święto spokoju dobrze, że zlecono wykonanie trzech markerów (mam nadzieję że to tylko literówka i wykonano AFP, BetaHCG i LDH), warto również wykonać USG zwłaszcza, że pojawił się jakiś dyskomfort. Wielu chłopaków zdradzało, że po intensywnym samobadaniu pojawiały się takie odczucia, psychika też robi swoje ;)
Dla pewności - należy wszystko dokładnie sprawdzić. Jeżeli urologicznie wszystko wyjdzie fajnie polecam udać się z wizytą do dobrego endokrynologa, aby wyjaśnić te nieprawidłowości.
Pozdrawiam!
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: Diagnostyka nowotworu na podstawie badania hormonalnego

Postprzez harel » 19 Wrz 2015, 10:58

Dzięki za optymistyczną odpowiedź i słusznie, bo wg USG jąder i jamy brzusznej jest OK. O ile na początku byłem spokojny, to po 4-5 dniach czekania na USG już było słabiej. Tylko LDH mam 5 jednostek powyżej normy. Zatem, jakby ktoś na przyszłość miał taką sytuację jak ja, to niech wie, że za wysoki testosteron to bardzo niepewna przesłanka ognisk neo, ale pewnie warto wykluczyć.

Powiem szczerze, że nie miałem okazji przeczytać wszystkiego o stowarzyszeniu TESTIS, ale mam nadzieję, że będzie ono organizacją pożytku publicznego, z solidarności z chęcią oddam 1% podatku. Zawsze myślałem, że można by się postarać w NFZ o to, że skoro ginekolog jest bez skierowania, to niech androlog też będzie bez skierowania. Podaż też rodzi popyt. Widziałem stary datą artykuł w GW, że jakoby 'andrologia' nie jest definiowana przez NFZ jako oddzielna specjalizacja, ale w ZIP (zintegrowany inf. pacjenta NFZ) teraz jest taka kategoria, jak 'andrologia'.
harel
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 Wrz 2015, 15:59

Re: Diagnostyka nowotworu na podstawie badania hormonalnego

Postprzez troll » 19 Wrz 2015, 12:47

Witaj,

Bardzo pozytywne i zarazem pożyteczne informacje przynosisz wraz ze swoim wpisem. Także Ty potwierdzasz, że wahania poziomu testosteronu nie są czynnikiem ryzyka wystąpienia GCT jądra.

Niestety, wysiłki w kierunku rejestracji stowarzyszenia TESTIS zostały zamrożone na czas bliżej nieokreślony z powodu bariery urzędniczej, na jaką natrafiliśmy w toku przygotowywania wniosku do sądu. Trzeba mieć nieograniczony niczym czas, wiedzę godną prawnika i sporo doświadczenia, żeby móc doprowadzić rejestrację do końca.

Póki co finansowanie Forum odbywa się przede wszystkim z pomocą Waszą i naszego sponsora - firmy Gidex sp. z o.o.

Pozdrawiam serdecznie!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości