Biopsja jadra, mikrozwapnienia, makrozwapnienia, IGCN, CIS

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Biopsja jadra, mikrozwapnienia, makrozwapnienia, IGCN, CIS

Postprzez Paweł » 29 Wrz 2015, 09:36

Opiszę mój przypadek dla poszerzenia wiedzy odwiedzających forum.

Poszedłem na usg jąder ponieważ poczułem lekki dyskomfort.

3.07.2015 USG, opis nieprawidłowości: Oba jądra, z mikrozwapnieniami, liczniejsze w jądrze prawym.

3.07.2015 Urolog1: Po badaniu oznajmił że występuje u mnie zwiększone ryzyko nowotworu dlatego powinien badać się regularnie (co miesiąc) w czasie kąpieli.

10.07.2015 Urolog2 (pracownik CO-I w W-wie): Stwierdził po badaniu, że nie wyczuwa nieprawidłowości, ale mikrozwapnienia budzą niepokój onkologiczny. Zalecił markery, nowe usg u wskazanych specjalistów oraz badanie nasienia. Doradził by z wynikami zapisać się do lekarza w przychodni CO-I w Warszawie.

13.07.2015 Markery
AFP 1,37 mg/ml (norma <8,78)
beta HCG mniej niż 1,2 mlU/ml (norma <5,0)
LDH 281 U/l (norma 240-480U/l)

29.07.2015 Badanie nasienia wykazało zmniejszoną ilość plemników 12,5mln/ml (norma >15)

31.07.2015 Urolog3 w CO-I. W badaniu nie wyczuł nic, ale kazał zrobić nowe usg w CO-I. Stwierdził ze trzeba będzie obserwować.

5.08.2015 Morfologia plemników wykazała 2% o prawidłowej budowie (norma >4)

10.08.2015 USG jader i układu moczowego w CO-I. Opis nieprawidłowości. Jądra o niejednorodnej echogeniczności z makrozwapnieniami do 2 mm w jądrze lewym oraz do 2,5 mm w jądrze prawym. Poza tym bez widocznych zmian ogniskowych. Objętość 11 i 17 cm3

21.08.2015 Urolog 3 w CO-I, po konsultacji z onkologiem i przełożonym zadecydował o śródoperacyjnej biopsji jąder w związku ze zwapnieniami, obniżonymi parametrami nasienie itd.
21.08.215 Markery w CO-I
AFP 0,87 IU/mL (norma <5,8)
beta HCG 0,1 mlU/mL (norma <5,0)
LDH U/l 169 IU/l (norma <247)

2.09.2015 Markery w CO-I
AFP 0,89 IU/mL (norma <5,8)
beta HCG 0,1 mlU/mL (norma <5,0)
LDH U/l 140 IU/l (norma <247)

4.09.2015 Operacja z dostępu mosznowego wykonana przez Urolog4. Wynik intry (badania śródoperacyjnego)- brak komórek nowotworowych w preparacie

25.09.2015 Urolog4 w CO-I: Potwierdzenie intry: W preparatach z biopsji spermatogeneza przebiega prawidłowo. Nie stwierdzono komórek nowotworowych. Zalecenie: samokontrola.

Jeśli chodzi o zabieg to byłem w szpitalu 5 dni, ponieważ operacja opóźniła się o dzień (nagły przypadek), a potem nastał weekend. Sam pobyt na oddziale zabiegowym wspominam dobrze. Środki nasenne i przeciw bólowe działają skutecznie. Jedzenie – wiadomo. Dwadzieścia lat nie jadałem zupy mlecznej, ale z głodu człowiek wszystko skonsumuje.

Wybrałem narkozę tradycyjną, tak zresztą doradzał anestezjolog. Po wybudzeniu po operacji przez minute lub dwie czułem ból zanim nie zaczął działać środek przeciwbólowy podany dożylnie. 3 godziny po operacji chodziłem już po całym szpitalu. Tak samo dzień później co chyba zaowocowało tym, że opuchłem i zacząłem odczuwać dyskomfort. Podano mi antybiotyk i szybko przeszło. Dostałem zwolnienie. Przez tydzień leżałem w domu, bardziej z lenistwa niż konieczności. Po 3 tygodniach nie odczuwam specjalnie dolegliwości. Blizna na mosznie już prawie niewidoczna. Na jądrach są „bruzy” które zostaną, ale nie stanowi to większego problemu.

Ogólnie temat zakończył się pozytywnie i obym nie musiał aktualizować wątku.

Mam kilka uwag i przemyśleń. CO-I w Warszawie ma na pewno dobrych specjalistów tak lekarzy i pielęgniarki, ale odczuwa się chaos organizacyjny. Pewnie jest to kwestia zarządzania. Trochę brakowało mi informacji, jako zagubionemu pacjentowi. Praktycznie do operacji nie wiedziałem jak będzie zabieg wykonany- czy z dostępu mosznowego czy pachwinowego. Zadecydował chirurg po ocenie ryzyka. Ogólnie lekarze mieli odmienne zdania na temat możliwości postępowania w przypadku wykrycia raka bądź IGCN. Ja początkowo byłem przeciwny naświetlaniu w przy wykryciu IGCN, ale ostatecznie zostałem przekonany przez młodego lekarza za sprawą doniesień z art. naukowego z zagranicy. Bałem się (i boje nadal) leczenia w polskich warunkach kiedy czeka się czasami po kilka tygodni na naświetlania czy chemie.
Bardzo byłem niezadowolony z procedur, które są narzucone. Na odebranie wyniku his-pat musiałem czekać tydzień. Uważam, że to niedopuszczalne, bo przecież to wynik pacjenta i powinien być dostępny dla zainteresowanego od razu po jego wykonaniu. Niestety jest „podobno” obowiązek wydania go przez lekarza co przy mniejszym zaangażowanego emocjonalnym personelu administracyjnego oraz obciążeniu pracą lekarzy jest kłopotliwe.

pozdrawiam wszystkich Wojowników i potencjalnych kandydatów

Paweł
Paweł
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 Sie 2015, 13:26

Re: Biopsja jadra, mikrozwapnienia, makrozwapnienia, IGCN, C

Postprzez romi » 29 Wrz 2015, 12:46

Witam
Dobrze, że skończyło się brakiem nowotworu i zaleceniem samokontroli.
Jeśli chodzi o procedury o których piszesz to badanie histopatologiczne nie jest badaniem "natychmiastowym", bo są wykonywane różne czynności które wymagają czasu. Po orchidektomii pacjenci czekają średnio 3-4 tygodnie i jest to normalny czas.Ty czekałeś tydzień i to jest krótko.
To co piszesz o czekaniu na naświetlania czy chemię w przypadku nowotworu jądra nie ma zastosowania, o czym możesz przekonać się po wpisach na forum, także nie obawiaj się tego.
Na temat procedur administracyjnych można dużo mówić, ale na to niestety nie mamy wpływu.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Biopsja jadra, mikrozwapnienia, makrozwapnienia, IGCN, C

Postprzez Paweł » 17 Paź 2015, 17:57

Witam

U mnie pojawiły się pewne komplikacje. W miejscu blizny na mosznie miałem wewnętrzne stwardnienie- guz. Przez ostatnie dni znacznie się powiększyło i jest twarde. Nie wiem czy to jest przy mosznie czy wychodzi z jądra- ale bardziej prawdopodobne ze rozrasta się niezależnie od jąder. Będę się musiał umówić do przychodni w CO, aż mi się nie chce czekać kolejnych 10-14 dni na wizytę i kolejne boksowanie z systemem.

pozdrawiam
Paweł
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 Sie 2015, 13:26

Re: Biopsja jadra, mikrozwapnienia, makrozwapnienia, IGCN, C

Postprzez Paweł » 28 Paź 2015, 18:39

zrosty
Paweł
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 Sie 2015, 13:26


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości