Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez dejv » 07 Sty 2016, 21:46

kk91 napisał(a):A kiedy miałeś TK? Nie ma takiej konieczności jeśli:
-badanie było stosunkowo niedawno od rozpoczęcia chemioterapii
-nic na nim nie wyszło niepokojącego
-określono już stan zaawansowania choroby.
Kolejne powinny być po chemii, w trybie obserwacji.


TK(miednicy, jamy brzusznej i klatki piersiowej) miałem robione 10.11.2015 przed zabiegiem - brak przerzutow.
Rozpoczyna chemię 3xBEP 12.01.2016
3majcie kciuki ;-)
dejv
 
Posty: 8
Rejestracja: 03 Sty 2016, 20:02

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez romi » 07 Sty 2016, 22:19

Witam
W zasadzie TK można byłoby zrobić, ale nawet jeśli coś by wyszło to i tak dostałbyś 3 kursy BEP lub 4xEP. Chodzi o to, czy przed rozpoczęciem chemioterapii są jakieś przerzuty, bo jest wtedy porównanie z kontrolnym TK wykonanym po chemioterapii. Co do samej chemioterapii to 3xBEP jest równoważne 4xEP. Kurs EP jest o tyle "wygodniejszy" że nie trzeba jeździć na dolewki no i ewentualne mniejsze skutki uboczne dla płuc i mniejsze obciążenie dla żył które bardzo dostają "popalić" podczas leczenia. Jeśli masz jakieś problemy z płucami to 4xEP jest jak najbardziej wskazane. Właśnie z tego powodu dr Sarosiek preferuje kursy bez bleomycyny i ostatnio takie właśnie leczenie ordynuje swoim pacjentom. Może porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym o takim rozwiązaniu. Bardzo dobrze, że skonsultowałeś swój przypadek z dr Sarosiekiem. Jeśli zastosujesz się do jego rad to będziesz miał pewność leczenia zgodnego ze światowymi standardami.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez dejv » 05 Kwi 2016, 20:35

Część! Proszę o rade, bo nie wiem co dalej myśleć.
3.03.16 r. skończyłem 3x BEP, dziś byłem po wyniki markerów i przed chemią AFP 7 (norma 0-6), a po leczeniu mam AFP 10,24 (norma 0-6) czy to znaczy że chemia nie poskutkowala?
Nic mnie nie boli, dobrze się czuje, dostałem skierowanie na USG 2 jądra aby wykluczyć, czy 2 jądro nie zostało zaatakowane.. Oprócz tego skierowanie na pilną tomografię i badanie w Krakowie na ul. Garncarskiej(nie pamiętam nazwy badania), ale które wyłapuje komórki nowotworowe poprzez glukozę czy jakoś tak..
Ktoś, coś?
dejv
 
Posty: 8
Rejestracja: 03 Sty 2016, 20:02

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez romi » 05 Kwi 2016, 21:48

Witam
Co do podwyższonego AFP może to być związane z wątrobą, dlatego dobrze byłoby wykonać tzw. panel wątrobowy, żeby zorientować się jak wątroba "zniosła" chemioterapię.
To badanie o którym piszesz to pewnie PET, który przy stwierdzonym u Ciebie nienasieniaku nie jest właściwym badaniem. Badanie PET może służyć ocenie leczenia nasieniaków i to też w określonych przypadkach. Do oceny leczenia nienasieniaków wystarcza badanie TK wykonane około 4 tygodni po zakończeniu leczenia.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym o tym jakie i kiedy planuje badania i jakie mogą z tych badań wynikać wnioski dotyczące dalszego postępowania.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez miszcz » 05 Kwi 2016, 22:02

a) Również miałem podwyższony poziom AFP po chemioterapii i panikowałem z tego powodu. Za jakiś czas poziom powinien się unormować, może to potrwać.
b) Z powodu podwyższonego poziomu AFP planowano mi również zrobić badanie PET, ale przed kontrolą poziom AFP zaczął trochę spadać, więc zrezygnowano z tego pomysłu.

Chemioterapia powinna zadziałać.
miszcz
 
Posty: 747
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez dejv » 05 Kwi 2016, 22:44

romi napisał(a):Witam
Co do podwyższonego AFP może to być związane z wątrobą, dlatego dobrze byłoby wykonać tzw. panel wątrobowy, żeby zorientować się jak wątroba "zniosła" chemioterapię.
To badanie o którym piszesz to pewnie PET, który przy stwierdzonym u Ciebie nienasieniaku nie jest właściwym badaniem. Badanie PET może służyć ocenie leczenia nasieniaków i to też w określonych przypadkach. Do oceny leczenia nienasieniaków wystarcza badanie TK wykonane około 4 tygodni po zakończeniu leczenia.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym o tym jakie i kiedy planuje badania i jakie mogą z tych badań wynikać wnioski dotyczące dalszego postępowania.
Pozdrawiam



Jeśli chodzi o wątrobe to miałam robione ASPAT i ALAT. Ten 1 podczas chemii był zawsze w normie, natomiast ALAT był zawsze podwyższony (160 miałem najwyższy) . po miesiącu od chemii spadł mi do 46 przy normie <41. Na spadek prób wątrobowych zazywalem hepa merz i essentiale forte.
dejv
 
Posty: 8
Rejestracja: 03 Sty 2016, 20:02

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez dejv » 05 Kwi 2016, 22:47

miszcz napisał(a):a) Również miałem podwyższony poziom AFP po chemioterapii i panikowałem z tego powodu. Za jakiś czas poziom powinien się unormować, może to potrwać.
b) Z powodu podwyższonego poziomu AFP planowano mi również zrobić badanie PET, ale przed kontrolą poziom AFP zaczął trochę spadać, więc zrezygnowano z tego pomysłu.

Chemioterapia powinna zadziałać.

To trochę kamień z serca bo też zacząłem panikować.. Mam nadzieję że w moim przypadku będzie podobnie ☺
dejv
 
Posty: 8
Rejestracja: 03 Sty 2016, 20:02

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez troll » 06 Kwi 2016, 00:55

Witaj,

W sytuacji, gdy poziom AFP nie wraca do normy po chemioterapii (szczególnie pierwszej linii - w Twoim przypadku BEP) kluczowe jest porównanie wyników AFP w ciągu kolejnych kilku tygodni. Ostatni wynik jak zakładam odebrałeś "na dniach". Ponieważ przekroczenie nie jest duże, sugeruję oznaczenie samego poziomu AFP za około tydzień. Jeśli marker będzie wyraźnie wzrastał (od 15 IU/L w górę) to należy po kilku dniach jeszcze raz oznaczyć poziom wszystkich biologicznych markerów nowotworowych i rozważyć kontrolną TK.

Markery są bardzo czułym narzędziem diagnostycznym w przypadku, gdy przerzuty je produkują. Nierzadko zdarzają się sytuację, że to właśnie na podstawie wzrostu markerów można rozpoznać bardzo, bardzo wczesną wznowę (nawet, pomimo braku obecności zmian w badaniach obrazowych).

Radzę nie panikować (to przede wszystkim). Na 90% jest to sytuacja, w której utrzymuje się nieznacznie podwyższony poziom AFP po leczeniu. Mało prawdopodobne, żeby była to wznowa w tak krótkim czasie.

Pozdrawiam serdecznie!
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Poprzednia

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości