Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez dejv » 03 Sty 2016, 20:15

RAK JĄDRA
Cześć Forumowicze :)

Mam 27 lat, mieszkam w Tarnowie i za 5 miesięcy mam ślub.

Zacznijmy od początku. Wizyta u urologa, niestety rak jądra..
Wszystko potoczylo się bardzo szybko. Szpital, oddział Urologia, zabieg usunięcia prawego jądra, wcześniej tomografia komputerowa jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej. Bez zmian ogniskowych podejrzanych o przerzut.

Po zabiegu goilo się wszystko dobrze. 3 tygodnie czekalem na wyniki badań histopatologicznych:
-widoczne utkanie potworniaka z zróżnicowaniem chrzestnym
-bez cech atypii
-utkanie guza zbudowanego z komórek drobnych owalnych z umiark. poliformizmem o architektonice mikrotorbielkowatej w części gruczolowej o częściowo myxoidnym podścielisku z obecnością drobnych cialek Schiller-Duvala
-obraz odpowiada utkaniu guza Yolk SAC Tumor
-obraz w całości odpowiada rozpoznaniu Mixed Germ Cell Tumor złożonym z komponenty nie złośliwej o typie potworniaka
-nowotwor ograniczony do jądra, nie nacieka otoczki białawej
-powrozek nasienny bez nacieku nowotworu
-bez cech angioinwazji
TNM:pT1

Markery przed zabiegiem :
-AFP 5476 IU/ml (norma 0-6)
-beta HCG w normie
-LDH 286 IU/L (norma 135-225)

Markery po zabiegu (miesiąc później):
-AFP 49,35IU/ml (norma 0-6)
-beta HCG i LDH w normie

Dwa miesiace po zabiegu pierwsza wizyta u onkologa. Na podst. opisu hist. i markerów zleciła leczenie chemioterapią (5dniówka na oddziale).
Nie wiem czy decydowac się na chemię, skoro nie mam przerzutów, czuje się dobrze. Licze że marker AFP się unormuje skoro spadł aż z 5476 na 49.

Chciałbym was prosić o rade jeśli chodzi o dalsze leczenie, co dalej robić, jakich onkologow polecacie (Tarnów, Kraków), skutki uboczne chemii, niepłodnośc itd.

Z góry dzięki.
dejv
 
Posty: 8
Rejestracja: 03 Sty 2016, 20:02

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez miszcz » 03 Sty 2016, 20:46

Miałem prawie taki sam guz o wielkości 7 mm, w tym samym stopniu zaawansowania. AFP przed operacją wynosiło 681, b-HCG w normie, po operacji AFP po 4 tygodniach spadło do prawidłowej wartości, potem cały czas spadało. Zdecydowano się na chemię 2x BEP. Również targały mną wątpliwości, mój wątek znajdziesz na forum.

Pierwszy cykl zniosłem fatalnie, drugi dobrze, powikłania są, choć coraz mniejsze. Dziś uważam, że decyzja o chemioterapii była decyzją prawidłową, choć pod względem psychicznym leczenie wspominam jako koszmar, ale po prostu miałem pecha do "pani doktor".

Ze względu na dojazdy i nieskomplikowany przypadek polecam Kraków CO Garncarska. Ewentualne wątpliwości podczas leczenia dyskutują zespołowo, więc raczej nie ma się czego obawiać. Ewentualne dodatkowe pytania na priv.
miszcz
 
Posty: 747
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez romi » 03 Sty 2016, 20:56

Witam
To że nie ma przerzutów widocznych w badaniach obrazowych nie oznacza że nie ma w organizmie komórek nowotworowych. Podwyższony marker AFP właśnie o tym może świadczyć. Jaki był poziom tego markera przed wizytą u onkologa? Jeśli był ponad normę to decyzja lekarza o chemioterapii jest prawidłowa. Nie napisałeś ile kursów zlecono, ale jeśli marker był podwyższony to należy Ci się 3xBEP lub 4xEP.
Na temat skutków ubocznych możesz znaleźć wiele na forum od tych którzy przez to przeszli.
search.php?keywords=skutki+uboczne+chemioterapii&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj
Ryzyko niepłodności istnieje, ale nie jest to reguła, raczej rzadkość. Jeśli chodzi o onkologów to polecane przez nas ośrodki znajdziesz tutaj:
viewtopic.php?f=5&t=160
viewtopic.php?f=5&t=759
Ogólnie jesteś w bardzo dobrej sytuacji i całkowite wyleczenie jest w Twoim przypadku "w zasięgu ręki".
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez kk91 » 04 Sty 2016, 10:01

W Krakowie na Garncarskiej byłem u 7 różnych onkologów i wszyscy byli w porządku. Trudno jest być prowadzonym przez jednego onkologa w tym ośrodku, bo często mają zastępstwa a ich dyżury to 1-2 dni tygodniowo. Rejestrujesz się do gabinetu nie do lekarza.
kk91
Przyjaciel Forum
 
Posty: 319
Rejestracja: 02 Gru 2014, 19:26

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez miszcz » 04 Sty 2016, 15:38

kk91 napisał(a):W Krakowie na Garncarskiej byłem u 7 różnych onkologów i wszyscy byli w porządku. Trudno jest być prowadzonym przez jednego onkologa w tym ośrodku, bo często mają zastępstwa a ich dyżury to 1-2 dni tygodniowo. Rejestrujesz się do gabinetu nie do lekarza.


Mnie ostatnio panie w rejestracji pytały się, czy chcę się zarejestrować do konkretnego lekarza.
miszcz
 
Posty: 747
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez dejv » 05 Sty 2016, 19:07

Mam już kolejne wyniki markerów z dnia 31.12.2015;
AFP 13 (norma 0-6)
beta HCG i ldh w normie

Jestem po KONSYLIUM , zdaniem całego zespołu lekarzy zdecydowali o chemioterapii 2xBEP lub ścisła kontrola.
Czuje się pewniej bo decyzja o leczeniu była konsultowana zespołowo , oprócz tego konsultowali mój przypadek z onkologami z Warszawy.
Jeśli zdecyduje się na chemię to możliwe jest 100% wyleczenia bez nawrotów, oczywiście po chemii będę miał obserwacje co kilka miesięcy .
Natomiast jeśli pozostane przy ścisłej obserwacji (na własną odpowiedzialność) to jest duże ryzyko nawrotu choroby.

I teraz pytanie , czy miał ktoś z Was skutki uboczne wątroby lub nerek ? Bo onkolog mi o tym wspomniała i trochę mnie to przeraziło.
Pozdrawiam.
dejv
 
Posty: 8
Rejestracja: 03 Sty 2016, 20:02

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez romi » 05 Sty 2016, 20:06

Witam
Nie chcę podważać ustaleń konsylium, ale przy stanie zaawansowania IS według
viewtopic.php?f=15&t=7
co oznacza że przynajmniej jeden z markerów ma wartość wyższą niż referencyjna powinieneś otrzymać 3 kursy BEP, lub 4 kursy EP według
http://rjforum.pl/viewtopic.php?f=9&t=192
Podwyższony marker w żadnym wypadku nie kwalifikuje pacjenta do obserwacji, chyba że uznano, że takie podwyższenie markera to dla Ciebie norma (na jakiej podstawie?).
Czy kiedykolwiek przed chorobą miałeś wykonane badanie tego markera?
Czy poinformowano Cię lub masz gdzieś w wynikach badań ustalony stan zaawansowania, bo tylko na tej podstawie można ustalać sposób leczenia? Czy może dowiedziałeś się z kim z Warszawy konsultowano Twój przypadek?
Chyba, że przy ustalaniu 2 kursów kierowano się innymi kryteriami (jakimi?)
Pamiętaj, że niedoleczenie daje podobne ryzyko nawrotu jak obserwacja w Twoim przypadku.
Może warto byłoby gdybyś sam wybrał się na konsultację do Warszawy np. do dr Sarosieka
NZOZ Magodent
Oddział Onkologii Klinicznej
04-125 Warszawa, ul. Gen. Fieldorfa 40
tel. (rejestracja) - (22) 430 87 00
dr n. med. Tomasz Sarosiek - specjalista onkologii klinicznej
Dla pacjentów z nowotworami jądra w celu konsultacji i leczenia preferowany kontakt bezpośrednio z dr n. med. Tomaszem Sarosiek - nowy adres email: tomasz.sarosiek@tomaszsarosiek.pl / tel. kom: 601 310 244
Jeśli chodzi o skutki uboczne to w zależności od osobnika mogą występować w różnym nasileniu. Chemioterapia niekorzystnie wpływa na wątrobę i nerki, ale w trakcie leczenia pacjenci otrzymują środki osłonowe które zmniejszają te niekorzystne zjawiska.
Ze względu na nerki zaleca się w trakcie leczenia picie dużych ilości płynów.
Czy oprócz tego że onkolog wspomniała Ci o tych skutkach to poinformowała Cię że współczesna medycyna dość dobrze radzi sobie z tym?
Poza tym każda Twoja decyzja niezależnie czy będzie to obserwacja czy leczenie jest Twoją decyzją podejmowaną na własną odpowiedzialność.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez dejv » 07 Sty 2016, 15:22

Czy przed podaniem chemii , muszę mieć robiona TK? Ostatnio TK miałem robiona przed wycięciem guza i było wszystko ok. Czy mogły zajść jakieś zmiany po wycięciu?? Czuje się dobrze nic mnie nie boli.
dejv
 
Posty: 8
Rejestracja: 03 Sty 2016, 20:02

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez kk91 » 07 Sty 2016, 19:33

A kiedy miałeś TK? Nie ma takiej konieczności jeśli:
-badanie było stosunkowo niedawno od rozpoczęcia chemioterapii
-nic na nim nie wyszło niepokojącego
-określono już stan zaawansowania choroby.
Kolejne powinny być po chemii, w trybie obserwacji.
kk91
Przyjaciel Forum
 
Posty: 319
Rejestracja: 02 Gru 2014, 19:26

Re: Proszę o radę: guz jądra, chemioterapia, skutki uboczne

Postprzez dejv » 07 Sty 2016, 21:41

romi napisał(a):Witam
Nie chcę podważać ustaleń konsylium, ale przy stanie zaawansowania IS według
http://www.rjforum.pl/viewtopic.php?f=15&t=7
co oznacza że przynajmniej jeden z markerów ma wartość wyższą niż referencyjna powinieneś otrzymać 3 kursy BEP, lub 4 kursy EP według
viewtopic.php?f=9&t=192
Podwyższony marker w żadnym wypadku nie kwalifikuje pacjenta do obserwacji, chyba że uznano, że takie podwyższenie markera to dla Ciebie norma (na jakiej podstawie?).
Czy kiedykolwiek przed chorobą miałeś wykonane badanie tego markera?
Czy poinformowano Cię lub masz gdzieś w wynikach badań ustalony stan zaawansowania, bo tylko na tej podstawie można ustalać sposób leczenia? Czy może dowiedziałeś się z kim z Warszawy konsultowano Twój przypadek?
Chyba, że przy ustalaniu 2 kursów kierowano się innymi kryteriami (jakimi?)
Pamiętaj, że niedoleczenie daje podobne ryzyko nawrotu jak obserwacja w Twoim przypadku.
Może warto byłoby gdybyś sam wybrał się na konsultację do Warszawy np. do dr Sarosieka
NZOZ Magodent
Oddział Onkologii Klinicznej
04-125 Warszawa, ul. Gen. Fieldorfa 40
tel. (rejestracja) - (22) 430 87 00
dr n. med. Tomasz Sarosiek - specjalista onkologii klinicznej
Dla pacjentów z nowotworami jądra w celu konsultacji i leczenia preferowany kontakt bezpośrednio z dr n. med. Tomaszem Sarosiek - nowy adres email: tomasz.sarosiek@tomaszsarosiek.pl / tel. kom: 601 310 244
Jeśli chodzi o skutki uboczne to w zależności od osobnika mogą występować w różnym nasileniu. Chemioterapia niekorzystnie wpływa na wątrobę i nerki, ale w trakcie leczenia pacjenci otrzymują środki osłonowe które zmniejszają te niekorzystne zjawiska.
Ze względu na nerki zaleca się w trakcie leczenia picie dużych ilości płynów.
Czy oprócz tego że onkolog wspomniała Ci o tych skutkach to poinformowała Cię że współczesna medycyna dość dobrze radzi sobie z tym?
Poza tym każda Twoja decyzja niezależnie czy będzie to obserwacja czy leczenie jest Twoją decyzją podejmowaną na własną odpowiedzialność.
Pozdrawiam


Wielkie dzięki za polecenie dr.Sarosieka z Warszawy :-)
Kontaktowalem się z Nim i jego zdaniem powinienem mieć leczenie 3xBEP lub 4xEP ( ze względu na ryzyko zwłóknienia płuc ) .
Markery miałem robione przed zabiegiem ( AFP ponad 5000 a norma wynosi 0-6, ldh 286 norma 135-255, beta HCG w normie)
Stopień zaawansowania:
Pt1
Yolk SAC Tumor , potworniak nie złośliwy
Onkolog poinformował mnie o wszystkich skutkach ubocznych
Pozdrawiam
dejv
 
Posty: 8
Rejestracja: 03 Sty 2016, 20:02

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości